Başsavcılık için sürpriz aday

Başsavcılık için sürpriz aday
Başsavcılık için sürpriz aday
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı için aday seçiminde en yüksek oyu, sürpriz bir şekilde, 6. Ceza Dairesi üyesi Hasan Erbil aldı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı aday belirleme seçiminde beklenilenin aksine en yüksek oyu Yargıtay 6. Ceza Dairesi üyesi Hasan Erbil aldı. Oylama sonucuna göre Köşk’e gönderilecek listede Celal Atunkaynak ikinci, Erdal Gökçen üçüncü, Hakkı Manav dördüncü, Lütfi Tombaloğlu beşinci sırada yer aldı.

Görev süresi 21 Mayıs 2011’de sona erecek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın yerine Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nda aday belirleme seçimi dün yapıldı. Kullanılan 387 oydan ikisi boş, biri geçersiz çıktı. Oylama sonucunda Yargıtay 6. Ceza Dairesi Üyesi Hasan Erbil 283 oy alırken, 6. Ceza Dairesi Başkanı Celal Altunkaynak 139, Yargıtay 3. Ceza Dairesi Üyesi Erdal Gökçen 130, Yargıtay 3. Ceza Dairesi Üyesi Hakkı Manav 126 oy aldı. Resmi olarak aday olduğunu açıklamayan Yargıtay 12. Hukuk Dairesi Üyesi Lütfi Tombaloğlu üyelerden 10 oy aldı. Yargıtay kulislerinde yeni üyelerin kullandığı blok oyların Erbil’in yüksek oy almasında etkili olduğu ifade ediliyor.

Yargıtay Kanunu’na göre, adaylar aldıkları oylara göre sıralanarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunulacak. Gül, 15 gün içinde, bu beş isim arasından birini atayacak.

Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya 2007 yılında yapılan seçimde üçüncü sırada çıkmıştı. İlk sırada Yargıtay 11. Ceza Dairesi Ersan Ülker, ikinci sırada 2. Ceza Dairesi Başkanı Nedim Baran yer almış, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer bu sıralamaya uymayarak tercihini Abdurrahman Yalçınkaya’dan yana kullanmıştı. Yalçınkaya’nın görev süresinin dolmasının ardından yaş haddinden emekliye ayrılması için 4 yılı daha bulunuyor.

Adayların özgeçmişleri şöyle:
Hasan Erbil: Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı görevindeyken, dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk tarafından Yargıtay’a üye olarak seçildi. Bir dönem Yüksek Seçim Kurulu üyeliği de yaptı.

Celal Altunkaynak: 1999 yılında Yargıtay üyeliğine seçildi. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in Adalet Bakanı olduğu dönemde, HSYK’da yaşanan atama krizinin taraflarından olan Altunkaynak, Van Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın Şemdinli iddianamesi nedeniyle meslekten ihraç edildiği dönemde HSYK Başkanvekili görevini yapıyordu.

Erdal Gökçen: İstanbul DGM Başsavcısı olarak görev yapmıştı. 2000 yılında Yargıtay üyeliğine seçildi. İstanbul DGM Savcılığı ve Başsavcılığı yaptığı dönemde Susurluk soruşturmasının çeşitli aşamalarında da görev yaptı. Gökçen, Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından, eski emniyet müdürü Adil Serdar Saçan’ı, dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’a hukuka aykırı uygulamalara imza attığı iddiasıyla şikâyet etmişti. Yargıtay Genel Sekreterliği de yapan Gökçen, 2007’de de başsavcılığa aday olmuş, ancak daha sonra seçimden çekilmişti.

Hakkı Manav: Adalet Bakanlığı’nın Müsteşar yardımcılığı ve başmüfettişlik başta olmak üzere çeşitli kademelerinde uzun süre görev yapmıştı. Manav’ın ismi, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in Adalet Bakanı olduğu dönemde bakanlık müsteşarlığı için geçmiş, ancak dönemin Cumhurbaşkanı Sezer’in kararnameyi imzalamadığı iddia edilmişti. Manav 2003’te Yargıtay üyeliğine seçilmişti.
Mustafa Lütfi Tombaloğlu: Yurdun çeşitli yerlerinde hâkimlik görevinin ardından 1999 tarihinde Yargıtay üyesi olarak seçildi.