Başsavcılık: KPSS soruşturmasında 1435 şüpheli var

Başsavcılık: KPSS soruşturmasında 1435 şüpheli var
Başsavcılık: KPSS soruşturmasında 1435 şüpheli var
KPSS'de usulsüzlük soruşturmasına ilişkin açıklama yapan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "KPSS tarihinde daha önce hiçbir dönemde Eğitim Bilimleri Alanında 120 sorunun 120'sini ve 119'unu doğru cevaplayan olmadığı halde, 2010 sınavında tam 350 kişinin 120 sorunun 120'sini de doğru cevapladığı görülmüştür. Bu 350 kişinin 70'inin karı-koca, 23'ünün akraba, 52 adayın ise aynı adreste veya aynı apartman, site veya sokakta ikamet ettiği anlaşılmıştır. 1435 şüphelinin bu yapıyla bağlantısı var" idddiasında bulundu.

RADİKAL - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, KPSS’de usulsüzlük soruşturmasına ilişkin açıklamasında, “Bu soruşturmada, Cumhuriyetimizin büyük bir tehdit altında olduğu, belli bir yapıya mensup kişilerin verilen talimat ve telkinler ile devlet kurumlarına yerleşme ve sızma faaliyetine giriştikleri, örgütlü bir yapı kurarak birlikte hareket edip, bu amaç doğrultusunda kamu kurumlarına yerleşmek için sınavdan önce hile ile haksız bir şekilde elde ettikleri soruları kullandıkları, atamalarda öncelik elde ettikleri ve aileleri göz önüne alındığında milyonlarca kişinin hakkının yendiği yönünde delillere ulaşılmıştır” denildi.

'120 SORUNUN TAMAMINI DOĞRU YANITLAYAN OLMADIĞI HALDE...'

Başsavcılık açıklamasında şu iddialara yer verildi: “KPSS tarihinde daha önce hiçbir dönemde Eğitim Bilimleri Alanında 120 sorunun 120'sini ve 119'unu doğru cevaplayan olmadığı halde, 2010 sınavında tam 350 kişinin 120 sorunun 120'sini de doğru cevapladığı görülmüştür. Bu 350 kişinin 70'inin karı-koca, 23'ünün akraba, 52 adayın ise aynı adreste veya aynı apartman, site veya sokakta ikamet ettiği anlaşılmıştır.

83 KİŞİ SORULARI DAĞITTI

83 kişinin soruları ele geçirip dağıttığı belirlendi. Yüzbinlerce aday mağdur edildi. 1435 şüphelinin bu yapıyla bağlantısı var.”

FLAŞ BELLEKLERLE SIZDIRILDI İDDİASI

Öte yandan soruların ham halinin dışardan sisteme müdahale olmaksızın ÖSYM’den flaş belleklerle sızdırıldığı öne sürüldü. Sızdırılan soruların Gülen cemaatinin il sorumlularına önceden verildiği iddia ediliyor. Başsavcılığa göre, sorular il sorumlularına ilk önce mail yoluyla ulaştırıldı, ancak bunun deşifre olmasıyla sorular elden iletildi.

İddiaya göre, şüpheliler sınavdan önce cemaatle bağlantılı bazı kişileri “Bu gece Fetih Suresi’ni okuyacağız” diyerek kendilerine ait evlere toplantıya çağırdı, bu toplantıda kendi mensuplarına sınav sorularını verdi.

İl sorumlularının, soruları cemaat mensuplarının yanı sıra kendi akrabalarına da verdiği, bu kişilerin soruları para karşılığı sattığı da iddialar arasında.

KPSS soruşturmasında 63 gözaltı