Başsavcılık RTÜK'e başvurdu: Biz soruşturma açtık, siz de tedbir alın

Başsavcılık RTÜK'e başvurdu: Biz soruşturma açtık, siz de tedbir alın
Başsavcılık RTÜK'e başvurdu: Biz soruşturma açtık, siz de tedbir alın
Radyo Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) İstanbul merkezli operasyonlara ilişkin yayınlarda soruşturmanın gizliliğini ihlal edecek veya kişileri suçlu gösterecek yayınlarla ilgili gerekli tedbirleri alması istendi.

 

ANKARA   RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili RTÜK ve TİB'e yazı gönderdi.
Yazıda, son iki gün içinde yazılı, görsel medyada ve internet sitelerinde soruşturmaların gizliliğini ihlal edecek veya kişileri suçlu gösterecek mahiyetteki yayınlara dikkat çekilerek, gerekli tedbirlerin alınması talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı imzasıyla gönderilen yazıda, şunlara yer verildi:  "Medyada 'yolsuzluk soruşturması' adıyla yer alan olaylarla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma yapılmaktadır. Son iki gün içinde yazılı, görsel medyada ve internet sitelerinde bu soruşturmalarla ilgili olarak, soruşturmanın gizliliğini ihlal edecek veya kişileri suçlu gösterecek mahiyette çok sayıda yayın yapılmış ve yayın yapılmaya devam edilmektedir. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yetki ve görev alanına giren medyayla ilgili soruşturmalar başlatılmış olup, İstanbul'da bulunan diğer Cumhuriyet Başsavcılıklarının da kendi yetki alanlarında gerekli soruşturmaları ve işlemleri yapması gerekmektedir. Ancak soruşturma dışındaki tedbirlerin ve yapılacak idari işlemlerin uygulanabilmesi için keyfiyetin RTÜK ve TİB'e duyurulması gerekmiştir."
Savcılığın bu talebi RTÜK tarafından yayıncı kuruluşlara iletildi.


  http://www.radikal.com.tr/116706511670656

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu ne titizlik. - emregümüşdoğan

  Daha önceki operasyonlarda, gözaltılarda neden bu kadar titiz değildiniz? Amaç gerçekten masumiyet karinesi mi, yoksa örtbas etme, halktan gizleme girişimi mi? Pisliği, üzerine yatarak yok edemezsiniz.

  nasil sorusturma bu - ahanda

  sorusturulmasi gerekenler de dahil konusmasi gerekenler, haber vermesi gerekenler herkes herkes susturuluyor. boyle zorla susturarak mi aklanacaksiniz, caldiginiz paralari arastirtmayarak boyle mi rahat rahat yiyebileceginizi dusundunuz? gercekten turkiye'yi ve halkini HIC tanimiyorsunuz...

  him..... - Secret Garden

  bunun adi tv leri kapatin halk duymasin kimse konusmasin susun susun susundur....

  Korku - ibretnüma

  Bu operasyonun üzeri bilgi alma hakkı dibine kadar ihlal edilerek, yargının hürriyeti gölgelenerek örtülmeye çalışılıyor. Bu dine, imana sığar mı? Hakikatin üstünü örtmek günahtır. Korkunun ecele faydası yok ama; er yada geç haram yiyenler açığa çıkacak, halk nezninde düşecek.

  özgür basın - d_bars

  hemen herkezi susturun yok öyle bişey yok, ne yolsuzluğu, ne dolandırıcılığı, ne rüşvetçiliği, ne hırsızlığı yok bişi yok..., al müdürleri al savcıları çek oradan... aman ha kimse sesini çıkarmazsa belki yırtarız diyorsunuz ama rezaletiniz o kadar büyük ki azcık onur sahibi bir insan olsa insan yüzüne bakacak yüzü kalmaz ama sizler hala her türlü şeytani pişkinliğin ve hilenin peşindesiniz. Cehaletin bataklığına hapsettiğiniz, hiç bir düşünsel özgürlüğe sahip olmayan taraftarlarınıza en üst düzeyde komplo teorilerini ezberletip söyletirsiniz, hemen ezberleyebiliyorlar zaten, iki yahudi bir dermeni lafı etsinler vicdanları ve zihinleri rahata ersin. sizler yerine insan diye aynı sıfatı taşımaktan ve aynı ülkenin yurttaşı olmaktan ben utanıyorum artık.

  ergenekon, balyoz, kck, devrimci cephe, dhkp-c, odatv... - keryil

  bunlarin haberlerini daha saniklar duymadan, iddianameyi gormeden vermek suc degil, ama bakanlarin karistigi yolsuzlugu vermek suc. buyrun akp muhipleri, bakalim simdi hangi fantastik gerekcelerle savunacaksiniz bu tasarrufu. en son basbakaninizin bagira bagira arka ciktigi, aylarca hukumete yakin her ismin ayri ayri hakli cikarmaya calistigi nedim sener ve ahmet sik tutuklamalarinin basbakana komplo oldugunu iddia etmistiniz, ayni kalitede bir cikis bekliyorum. tabi ki bunun "bizimle ilgili yolsuzluk haberlerini ortbas edin" emri oldugunu anlamanizi beklemiyorum. cunku daha bir sorusturmada sizma olursa suclunun haberi yapanlar degil sizdirmayi yapanlar oldugu gercegine bile varamamissiniz belli ki.