Başsavcılıktan '28 Şubat'a soruşturma

Başsavcılıktan '28 Şubat'a soruşturma
Başsavcılıktan '28 Şubat'a soruşturma
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarihe 'Postmodern Darbe' olarak geçen "28 Şubat" süreciyle ilgili soruşturma başlattı.

ANKARA – Başsavcının başlattığı soruşturma çerçevesinde Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ve kuvvet komutanlarının da aralarında bulunduğu dönemin komutanlarının ifadesinin alınacağı öğrenildi.

28 ŞUBATTA NE OLDU
28 Şubat 1997'de yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonucu açıklanan kararlarla başlayan ve irticaya karşı olduğu iddia edilen, ordu ve bürokrasi merkezli süreçte Türkiye siyasi tarihine geçen kararlar alınmıştı.

28 Şubat'ta yapılan MGK toplantısı 9 saat sürdü. MGK laikliğin Türkiye'de demokrasi ve hukukun teminatı olduğunu sert bir şekilde vurguladı.

28 Şubat 1997'deki MGK kararları hükümete bildirildi. Kararda, laiklik için yasaların uygulanması istendi, '8 yıllık kesintisiz eğitime geçilmeli, Kuran kursları denetlenmeli' gibi daha sonra çok tartışılacak kararlar alındı.

28 ŞUBAT SONRASI GELİŞMELER
MGK toplantısından bir hafta sonra, 4 Mart'ta Başbakan Erbakan, MGK kararları yumuşatılmazsa imzalamayacağını söyledi ve imzalamadı. Ancak baskılar nedeniyle 13 Mart'ta imzalamak zorunda kaldı.

21 Mayıs'ta Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş, ‘‘Ülkeyi iç savaşa sürüklediğini’’ söyleyerek, RP'nin kapatılması için dava açtı. 10 Haziran'da Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay başkan ve üyeleri Genelkurmay Başkanlığı'na çağrılarak kendilerine irtica konusunda brifing verildi.

18 Haziran'da Necmettin Erbakan başbakanlıktan istifa etti. 19 Haziran'da Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümet kurma görevini o sırada arkasında TBMM çoğunluğu olan DYP lideri Tansu Çiller'e vermeyip, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a verdi.

30 Haziran'da Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit ve Hüsamettin Özkan'la birlikte ANASOL-D Hükümeti'ni kurdu. (anka, wikipedia)