Başsavcılık'tan Cumhuriyet'e soruşturma

Başsavcılık'tan Cumhuriyet'e soruşturma
Başsavcılık'tan Cumhuriyet'e soruşturma

Bazı gruplar Charlie Hebdo karikatürlerini yayınladığı gerekçesiyle Cumhuriyet Gazetesi ve yazarları hakkında suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Charlie Hebdo karikatürlerini yayımladığı gerekçesiyle Cumhuriyet Gazetesi ve iki yazarı hakkında resen soruşturma başlattı. Soruşturma gerekçesi; halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama...

RADİKAL - İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Charlie Hebdo dergisi karikatürlerini yayımladığı için Cumhuriyet Gazetesi ile iki yazarı hakkında resen soruşturma başlattı. Soruşturmaya gerekçe olarak ise 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama' iddiası gösterildi.

RES'EN SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan hakkında, 14 Ocak'ta köşelerinde Charlie Hebdo'nun Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürünü yayınladıkları gerekçesiyle soruşturma başlattığı öğrenildi. Soruşturmanın, TCK'nın 216. maddesinde yer alan "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçu gereğince res'en başlatıldığı öğrenildi. 

Öte yandan, Başsavcılığa söz konusu karikatüre ilişkin bugüne kadar 100'e yakın suç duyurusu yapıldığı belirtildi.

SUÇ DUYURUSU

Öte yandan Cumhuriyet Gazetesi’nin Charlie Hebdo’nun karikatürlerini yayınlamasına tepki gösteren aralarında avukatların da bulunduğu bazı gruplar, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde eylem yaparak, köşelerinde Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürleri yayınlayan gazetenin iki köşe yazarı ve sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu.

TÜRK VE TEVHİD BAYRAKLARI AÇIP SLOGAN ATTILAR

Adliye önündeki alanda toplanan Özgür-Der üyesi yaklaşık 50 kişilik grup Türk ve tevhid bayrakları açarak "Ceyda, Hikmet hesap verecek", "Tevhid, adalet, özgürlük", "Resule uzanan eller kırılsın" sloganları attı.

Eylemde konuşan gazeteci Adem Özköse "Bugün bizler burada peygamber efendimize yönelik bu saldırıyı, bu hakareti protesto etmek için ve başta Cumhuriyet Gazetesi olmak üzere bu gazetede peygamber efendimizin sözde resimlerini yayınlayanların haklarında dava açmak için toplandık" dedi.

"Allah resulü bir müslümanın herşeyidir, kırmızı çizgisidir" diyen Özköse, "Hiç kimse Müslümanların peygamberine hakaret edemez, saygısızlık yapamaz" şeklinde konuştu.

CHARLIE HEBDO SALDIRISINI YAPANLARA RAHMET DİLEDİ 

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya ise konuşmasının sonunda Charlie Hebdo saldırısını gerçekleştiren ve ardından düzenlenen operasyonla öldürülen Cherif ve Said Kouachi kardeşlere rahmet diledi ve "Rabbim mekanlarını cennet kılsın. İslamın izzeti için ödedikleri bedel ve fedakarlıktan dolayı cennetiyle mükafatlandırsın inşallah" dedi. 

2 YAZAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU 
Özgür Der’in eyleminin ardından gazeteci Adem Özköse ve avukatları Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan’ın 14 Ocak’ta köşelerinde Charlie Hebdo’nun Hz. Muhammed olduğu iddia edilen karikatürünü yayınladıklarını öne sürerek köşe yazarları ile gazete sorumluları hakkında "Hakaret", "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek", "Dini değerleri aşağılamak" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. 

Hukukçular Derneği üyesi avukatlar da iki yazar hakkında hazırladıkları suç duyurusu dilekçesini savcılığa sundular.
(DHA)

Usta sanatçılardan Cumhuriyet'e destek

Cumhuriyet Gazetesi önünde 5 gözaltı

Cumhuriyet gazetesine Charlie Hebdo araması


  http://www.radikal.com.tr/1273120127312012

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Basının susturulması için her şey vesile yapılıyor. - user914580

  Hükümet tüm muhalif basını çeşitli sebeplerle susturmak istiyor. Bunun için her şeyi vasıta olarak görüyor.

  asilsiz - user649322

  halki kin ve dusmanliga sevkmis ya bu aglayan muhammed resmi tum dunyada ilk haberdi hangi halk galeyana geldi? hakaretmis bu adamlar hakaretin anlamini biliyor mu? dini degerleri asagilamak gibi bir ceza maddesi zaten islam himayesinde yasadigimizi gosteriyor. bassavcilik politik gereklere gore degil kanunlara gore hareket etse suc duyurusunu isleme bile koymazdi, umarim hepsi asilsiz olan bu suclamalardan aklanirlar ama sorusturmanin acilabilmesi bunlarin ciddiye alindigini gosteriyor.

  özgürlük - user389638

  çok güzel özgürlügü başkayerlerinden anlayanlara güzel birders özgürlügü okuyun ve anlayın cehalet kuklaları

  Kin ve dusmanliga tahrik etmek - ohabey

  Kime kin ve dusmanlik? Ifade ozgurlugune. Diger bir degisle ifade ozgurlugunu kullanan bir gazete halki ifade ozgurlugune kinli ve dusman olmaya tahrik etmekten yargilanacak.

  bizim iktidar - aharasa

  bizim iktidar kaidenin, ışidin eline silah alıp yaptığını hukukla yapıyor. ne farkı var bizim iktidarın ışidden, kaideden? şu farkı var kaide ve ışid açıkça şiddet yapacağını beyan ediyor. ama bizim iktidar bunu gizliyor ve bizim iktidar kaide ve ışidden çok daha güçlü. suriyede yemende onların boyunduruğunda yaşayanlara acıyoruz. kaçışı olmayan bizlere kim acısın?

  Gazete dayanışması - grimfandango

  Keşke tüm gazeteler Cumhuriyet'in sergilediği cesareti gösterebilseydiler. Cumhuriyet şu an tüm bu ikiyüzlü yobazlarla tek başına mücadele ediyor gibi geliyor bana.

  Ülkemiz ne hale geldi - rafine vatandaş

  eli kanlı teroristlere adam kalkmış rahmet okuyor. bu ülkenin yeri bu kafayla değil avrupa birliği arap birliği bile olamaz. teröre açıktan destek veren ülke olarak bu gidişle yerimiz afganistanın yanı. Allah sonumuzu hayretsin. yakında mini etek giyiyor diye kadınları kesmezler inşallah.