Başsavcılıktan DHKP-C açıklaması

Başsavcılıktan DHKP-C açıklaması
Başsavcılıktan DHKP-C açıklaması

arşiv

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Başsavcı Vekilleri Fikret Seçen ve Ateş Hasan Sözen ile birlikte 9 avukatın tutuklandığı DHKP/C operasyonuna ilişkin basın açıklaması yaptı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nın konferans salonunda kameraların karşısına geçen Çolakkadı, medyada ve özelikle yurtdışında bazı yanlış anlatımlar olduğuna dikkat çekti. Halkın Hukuk Bürosu avukatları hakkında da soruşturma açıldığını ifade eden Çolakkadı, “Bu soruşturmada kapsamlı delillere ulaşıldı. Tanık beyanları, teknik takipler ve toplanan bilgiler yeterli görüldü ve bir kısım kişiler yakalandı” dedi.

Son 1 yıl özellikle de 6 ay içinde örgütün çok eyleminin var olduğuna ifade eden Çolakkadı, bunlar arasında karakol baskını ve suikast girişimleri olduğunu vurguladı. Son dönemde 3 polisin şehit edildiğini ve bunlarla ilgili soruşturmaların devam ettiğini belirten Çolakkadı, “Avukatların bürolarının savcı gelmeden arandı iddiası var. Hayır, öyle değil. Polis erken gitti. Ama güvenlik tedbiri almak için. Arama iki Cumhuriyet Savcısı, İstanbul Barosu temsilcisi, şüpheliler ve şüpheli avukatlarının huzurunda yapıldı. Yasadışı bir işlem olmadı” ifadelerini kullandı.

Şüphelilere kötü muamele yapıldığı iddiasına da değinen Çolakkadı, “Bu konuda soruşturma başlatıldı. Var ise gereği yapılacaktır” diye konuştu. Çolakkadı sözlerini şöyle tamamladı:

“3 ayrı soruşturmaydı bu. Biri genel, biri örgütün ileri gelenleri, diğeri de örgütle ilgisi olan avukatlar hakkındaydı. Yasalar neyi gerektiriyorsa o yapılacaktır. Tutuklama kararına karşı itiraz edilebilir.”

Çolakkadı’nın yaklaşık 10 dakikalık konuşmasının ardından basın mensuplarına 1,5 sayfalık bir basın açıklaması dağıtıldı.

AÇIKLAMADA ŞU İFADELER YER ALDI:

“İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın adli yardım talepleri çerçevesinde önceki yıllarda Belçika ve Hollanda adli makamlarından DHKP/C örgütü ile ilgili çok sayıda bilgi ve belge elde edilmiştir. Gerek bu şekilde elde edilen belgelerden gerek daha sonra edilen bilgi ve belgelerden terör örgütü mensupları hakkında suç oluşturacak bilgilere ulaşılmıştır. Bu bilgiler içerisinde haklarında soruşturma yapılan bazı avukatların DHKP/C örgütüne verdikleri özgeçmiş raporları da elde edilmiştir.”

“Son 6 ay içinde DHKP/C örgütü tarafından İstanbul’da 3 polis karakoluna silahlı ve bombalı saldırı yapılmış. Birisinde bir polis memuru vurularak şehit edilmiş, bir kısmı sivil vatandaş olmak üzere 13 kişi yaralanmıştır. Ayrıca 2 ayrı tarihte birini restoranda çorba içerken birisi adliyeye evrak götürürken 2 polis memuru silahla vurularak şehit edilmiştir. Örgütün üst düzey sorumlularından bir kişi örgütten ayrıldığı ve devlet birimlerine yardım ettiği düşüncesiyle örgüt mensupları tarafından vurularak yaralanmıştır. Bir kısmı üst düzey devlet görevlilerine olmak üzere çok sayıda suikast teşebbüsü ve örgütsel eylemler önceden haber alınmak suretiyle engellenmiştir.”

HAKİM VE SAVCI KARARLARI VAR

Toplanan bilgi ve belgeler çerçevesinde örgüt ile ilgili 3 ayrı soruşturma başlatıldığının ifade edildiği açıklamada, bu soruşturmalardan birisinin de 3 ay önce Halkın Hukuk Bürosu mensubu bir kısım avukatlar hakkında olduğu kaydedildi. 18 Ocak 2013’te haklarında yeterli delil bulunan kişilerin mahkemeden alınan yakalama emri çerçevesinde yakalanarak gözaltına alındığının vurgulandığı açıklamada, mahkemeye sevk edilen 10 avukattan 9’unun tutuklandığı hatırlatıldı. Arama işlemlerinin mahkeme kararıyla, gözaltına alma ve uzatma işlemlerinin savcı emriyle gerçekleştiğinin ifade edildiği açıklamada, “Gözaltına alma ve uzatma işlemine, tutuklama işlemine karşı taraflar mahkemeye itiraz edebilirler” denildi.

AÇIKLAMA ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

“Bu süreçte Halkın Hukuk Bürosu isimli avukatlık bürosunda mahkemeden alınan karara göre ve 2 Cumhuriyet Savcısı ile baro temsilcisinin huzurunda şüphelilerin müdafilerinin katılımıyla arama yapılmıştır. Arama yapılan yere güvenlik tedbiri amacıyla kolluk görevlileri önceden gelmiş olmakla beraber Cumhuriyet Savcıları ve baro temsilcisi gelene kadar hiçbir şekilde arama yapmamışlardır. Arama yapılan yer 2 katlı dubleks bir yer olup birinci katı 5 avukat tarafından büro şeklinde kullanılmakta ikinci katı ise aynı kişiler tarafından barınma yeri olarak kullanılmakta bu kişiler burada yatıp kalkmaktadırlar. Sabahleyin erken saatte 04.00 sıralarında güvenlik tedbiri için bu binaya girildiğinde haklarında mahkemece yakalama kararı bulunan ve avukat olmayan 2 örgüt mensubunun da aynı yerde olduğu tespit edilmiştir.”

“Bu binaya görevliler geldiğinde, bütün ikazlara rağmen uzun süre içeridekiler kapıyı açmamış ve kapı zor kullanılarak açılmak suretiyle içeri girilmiştir. Halkın Hukuk bürosunda ve aynı saatlerde diğer iki yerde yapılan aramalarda yurtdışı ile gizlice haberleşmeyi sağlayan ve geride bilgi bırakmayan haberleşme düzenekleri bulunmuş, ayrıca sinyal kesici ve sinyal bulucu sistemler, ayrıca üst düzey devlet görevlileri ve aile fertleri ile ilgili istihbari bilgiler elde edilmiştir.”

“İstanbul barosuna kayıtlı 25 bin civarında avukat bulunmakta olup, izah edildiği gibi sadece az sayıda hakkında soruşturma yapılmıştır. Bu soruşturmada hiçbir şekilde bu şekilde avukatlık ile ilgili değildir. DHKP/C isimli terör örgütü ile ilgili bilgi ve belgeler sebebiyle soruşturma başlatılmış ve yürütülmüştür. Arama ve yakalama evresinde bütün işlemler kameraya kayıt edilmiştir.”

“Bir kısım şüpheli avukatlar ve onların müdafileri arama ve gözaltı sırasında kendilerine kötü muamele yapıldığını iddia ederek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvurmuşlar ve bu iddialarla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştır.
Soruşturma evresinde bütün işlemler yasalar çerçevesinde yürütülmüş olup, yasaya uymayan bir işlem tespit edildiği takdirde gereği tevessül edilecektir.”


  http://www.radikal.com.tr/111952911195296

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  dermane arkadaş.. - evetisyan06

  DHKP_Cyi doğrubulmuyorum diye neden T.C.yi seviyor, doğru buluyor olmak zorundayım? Ama şu an burada bu haberde konuştuğumuz T.C. değil DHKP-C. Sein de deiğin gibi amerikave onların insan hakları masalları adı üstünde masal bana ancak amerikanın veya T.Cnin yanlışları DHKP-Cnin yanlışlarını doğru yapmıyor. Ben PKKyı bir ölçüde anlarım ( hak vermem ) ama bu DHKP-C, TİKKO tarzı örgütler sadece maşa, amaçları kalmamış, idealleri çoktan ölöüş terör yapmanın dışında bir amaçları da fonksiyonları da yok. İşte bugün amerikan elçiliğine birini gönderdiler.. Ne olacak netice? Türkiye'ye zarar ve Amerikaya terör mağduru söylemi vermek dışında ne olacak? Sosyalizme de saygım var, bir Naom Chomsky benim için şuan insanlığın vicdani seslerinden biridri. Ama sosyalizm adına çıkıp masum bir güvenlik görevlisnin yanında bomba patlatıp o insanı öldürmenin hiçbir izahı yok. Bu adamları evine alıp barındıran avukat da avukatlığın ötesine geçmiş bu cinayetin bir parçası olmuştur. T.C.nin ulusçuluk ideolojisine de her zaman karşı çıktım, egemen medyaya da çok bayılmıyorum. Ancak bu solmedyayı da matah bir şey yapmıyor al birini vor ötekine kıvamında.

  İktidarın açıklamalarına inanacak kadar saf miyiz? - szna

  Bu açıklamalara hala inanan var mı Allah aşkına? Lütfen biraz nöronlarınızı çalıştırın. İktidar her zaman gerçeği manipüle eder ve halka sunar. Halk da aklın ve vicdanın süzgecinden geçirmezse sonra kandırılmış bir toplum kendi kaderini yaşamak zorunda kalır. Bugün başımıza gelen bu dikta rejimi de bu nedenledir. Unutmayın Sivas katliamı'nın hesabını veremeyen, Hrant'ın katillerini, Uğur Mumcu'nun, 90lardaki Doğu katliamlarının, tutukevlerindeki zulumlerin hesabını veremeyen hiç bir kurumun açıklaması inandırıcı değildir.

  tutustun mu - Kurmanbek Allahverdiyev

  Bu aciklamalar ortada acayip bir durum oldugunu, birilerinin batirdigini ve tutustuklarini ve etrafi toparlamaya calistiklarini gosteriyor. Bellik 'Emniyet teskilatinin kolluk kuvveti olan savcilik makami' batakliga saplandigini idrak ediyor yavas yavas. Hicbir insan evladindan istegi disinda kan veya DNA alamazsin. Kanunda boyle yaziyor. Senin polisin ise insanlara tam da bunu yapiyor. Yani polis suc isliyor, bilerek ve isteyerek. Bu beyefendi de cikmis 'sikayet etsinler, sorusturma acilir' diye bizimle alay ediyor. O sikayet donup dolasip kime gelecek? Seni niye sana sikayet edelim beyefendi. Akil var mantik var.

  savunanlarda var elbette... - dermane

  evetisyan arkadasimiza... Oncelikle okuyan biri oldugun belli fakat tek yanli ve guclunun medyasi ve onun borozanlarini okudugun da belli. Oncelikle evet dhkp-c sana gore olmayabilir fakat bircok insana gore teror orgutu olmadigi gibi iyi ya da iyiyi yapmaya calisan bir orguttur. Bir an icin senin gozunle baksak dunya su sekilde olacak misal. Abd dunyanin en modern en demokratik, en insan haklari savunucusu ve onun yandas yalakalari da dunyanin iyileri olacak misal. yani israil t.c. gibi herkes iyi de ortadogulular kotu, yabani, afrikalilar hirsiz, asyalilar geri kalmis, cinliler degersizler olacak vs vs oysa bu kadar okuyan biri olarak sende bunlara inanmiyorsundur... kisacasi senin tanimin, yani kisacasi t.c. iyi bir ulke degildir, bagimsiz degildir, demokratik hic degildir, insan haklari mi, guldurme bizi... bunu burada yasayip, biraz olsun genel medya ve tuzaklarindan kafasini kaldiran herkes anlayabilir... polis, asker sistem korucularidir, evet her ulkede boyledir ve de o yuzden her ulkede sistem karsitlari tarafindan sevilmezler. kimse hirsizi yakaliyorlar asayisi sagliyorlar safsatasiyla gelmesin asil olarak duzenin bekciligini yaparlar ve emir aldiklarinda azginca yerine getirirler emirlerini, iskence, katliam icin cogu gozunu kirpmazlar her ne kadar aralarinda bu gercegi gorup intihar eden bir kac kisi ciksa da bu gercekliklerini kaybetmez... sovyet, cin meselesine gelince evet hatalar vardir olmustur lakin biten ya da bitmis bir sistemin (size gore)halen iki yuzlu devlet politikacilari tarafindan korkuluyor olmasi da bence yine de dogrulugunu gosterir ama tabi ki herkesin gorusu ayridir, yani inanmayabilirsin ayri bir sey. turkiye, demokrasi falan laflari gercekten bir radikal okuruna yakismiyor. abd,ingiltere sistemlerine comak sokuldugunda evet en acimasiz olurlar, zaten demokrasi arka bahcelerini huzurlu kilmak icindir, gerisi nane. selamlar.

  Kim neyi savunuyor idrakte zorlanıyorum.. - evetisyan06

  Ya arkadaşlar gerçekten şaşırıyorum.. DHKP-C iyi bir örgüt de biz mi bilmiyoruz.. Nedir bu örgütün amacı? Sosyalizmi getirmek mi? Böyle bir hayali Rusya ve Çin bile terketti. Buna inandıklarını sanmıyorum O halde neden bu terör? Neden? Neden insanları öldürüyorlar? Bu avukatlara gelince.. Ne demek bir terör örgütüne özgeçmiş vermek? Emrindeyim demek. Peki devlet napacaktı bu durumda? İki terör örgütü üyesinin ne işi var avukatların evinde? ha diyorsanız ki bu insanlar terör örgütü üyesi olsa dahi, bu terör örgütü sağda solda bomba patlatsa, insanları öldürse dahi devlet dokunamaz açık açık söyleyin anlayalım.. Ama yok hukuk, yok insan hakları deyip insan öldüren bir terör örgütünü savunmayın! Birisi kalkıp bomba patlatırsa devletin işi onu enselemektir. O çok bayıldığınız Sovyet Rusya napıyordu böyle yapanlara bir bakın.. Ya da Maonuzun Çin'inde ne yapıyorlardı bir bakın. Ha yetmedi mi İngiltereye bakın, Amerikaya bakın. İki defa bomba patladı adamlar terörle mücadele yasalarını değiştirp anında sertleştiler ki bizim devlet ellerine su dökemez. Terör örgütüne özgeçmiş sunup evinde terörist saklayan terör örgütü üyesidir. Dua etsinler türkiyede yaşıyorlar Rusyada, Çinde olsalar şimdi ölmüşlerdi; Amerika'da Avrupa'da olsalar kimse terör örgütüne özgeçmiş sunanların lafını alıp manşet yapmazdı. Sevin ülkenizi en azından diğerlerine kıyasla iyi olduğuna şükredin!

  Bu kadar açıklama sıkıştıklarına işaret - Tamer1871

  Başbakan çıkıyor açıklama yapıyor. Başsavacı çıkıyor basın açıklaması yapıyor. Dünyanın neresinde görülmüş böylesi? Demek ki ayyuka çıkan bu durum onları biraz olsun sıkıştırdı. O halde doğru yoldayız. Devam...