Başsavcılıktan 'tecavüz zanlılarına serbestlik' açıklaması

Başsavcılıktan 'tecavüz zanlılarına serbestlik' açıklaması
Başsavcılıktan 'tecavüz zanlılarına serbestlik' açıklaması
Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı: Dört şüpheli Bingöl Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanmış, fakat sonraki süreçte yapılan itirazlar üst mahkeme tarafından kabul edilmiştir.

BİNGÖL - Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı, 16 yaşındaki lise öğrencisi E.A.'nın uzman çavuşlar tarafından cinsel istismar ve tecavüze uğramasıyla ilgili başlatılan soruşturmayla ilgili açıklama yaptı.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, yürüttükleri 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve nitelikli cinsel istismar suçu soruşturması' kapsamında bazı basın yayın kuruluşları tarafından yayınlanan farklı türdeki haberler nedeniyle ilgili basın yayın organlarının ve kamuoyunun bilgilendirilmesi zaruretinin doğduğu belirtildi.

Mağdurun ailesinin 11 Mayıs 2013 tarihinde kolluk görevlilerine müracaat ederek mağdurun şüphelilerden birisinin evinde bulunduğunu belirtmesi üzerine soruşturma başlatıldığı belirtilen açıklamada, "Mağdurun ifadesinde farklı zamanlarda şüphelilerin kendisi ile cinsel ilişkiye girdiğini, bu sürecin 2011 yılı ile 2013 yılları arasını kapsadığını belirtmesi üzerine şüphelilerden dördü tutuklanmak üzere sevk edildikleri Bingöl Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanmış, fakat sonraki süreçte farklı tarihlerde olmak üzere şüpheliler tarafından yapılan itirazlar üst mahkeme tarafından kabul edilerek şüphelilerin tahliyeleri yönünde karar verilmiş, soruşturma devam ederken yeni delil durumuna göre şüpheli sayısı 8'e çıkmıştır." denildi.

Delillerin toplanma işleminin halen devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, bilgi kirliliğine mahal vermemek için 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu madde 153/2 gereği soruşturma dosyası ile ilgili olarak kısıtlama (gizlilik) kararı alındığı vurgulandı. Açıklamada, toplam 8 şüpheli hakkında soruşturma işlemleri devam edildiği kaydedildi. (CİHAN)


  http://www.radikal.com.tr/113836711383677

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hepimiz bu davayı sahiplenmeli ve takip etmeliyiz. - mavi ve beyaz

  O sapkınlıktaki hünerlerinden dolayı UZMAN olan çavuşlar derhal en ağır cezaya çarptırılmalı ,TSK dan defedilmeli,dosyaya uygulanan gizlilik saçmalığı kaldırılmalı,kamuoyu bilgilendirilmelidir aksi takdirde adalete güvensizlik bir kez daha dip yapmış olacağından herkese kendi hukukunu uygulamaya koyulur ki bu hiçte toplumun hayrına olmaz.

  asker - kullaniciadlikisi

  bu da mı askeri mahkemenin işi? öte yandan bu askerlere bakınca neden her türkün asker doğmadığını daha iyi anlıyorum.

  ee, haberin aynisi bu? - keryil

  bir grup asker 16 yasinda bir kiza tecavuz ettikleri iddiasiyla tutuklanmis, sonra da itirazlari sonucu saliverilmisler. bakin tecavuz diyorum cunku 16 yasindaki kiz cinsel riza gosteremez, evlenemez, oy veremez, derneklere siyasi partilere uye olamaz. babasina sigara alamaz, alkol satilan konserlere dahi giremez. hani kafanizda "ama riza gostermistir"in devlet nezdinde nasil bir ikiyuzluluk oldugu daha iyi canlansin diye soyluyorum.

  avrupaya ahlaksız diyenler - demlicay2011

  her kesimden bu rezil haberleri duyuyorlar ama içine sindiriyorlar. bu ayrı bir konu. psikolojik ve sosyolojik bir çöküntü olduğu için es geçiliyor. makam soy ve zenginlik adaleti etkiliyor. avrupaya küfredenler onların malıyla doyarken hatta tıka basa kusarken bir daha düşünsünler. ata sözümüz derki yediğin kaba kötü muamele yapma. bu laf karın ağrısı yapar bu millette herkezde. abye muhtaç değilsiniz ama yatırımına malına bal gibi dibine kadar muhtaçsınız bunu ben demiyorum. açın bakın satış linklerini sitelerini pazara çıkın zaten her şey ortada neden inkar edersinizki. şimdi evinizdeki markaları buraya yazmanın bir anlamı yok. inkar ve riya neden tavan yaptı anlam veremiyorum. ambargo istiyorum. her şey ortaya çıksın.

  Neredeler? - Benim memleketim

  Bu insanlar tutulumu tutuksuz mu, birde onu anlasak. Kayıplara karışma olasılıkları nedir bilen var mı?

  KÜLAHIMIZA ANLATIN - m.rozbilen

  Çocuk kandırır gibi sözüm ona bilgi kirliliğine mahal vermemek için delil toplanmaya devam edildiğinden dosya ile ilgili olarak gizlilik kararı verildiği açıklanmaktadır.Bingöl başsavcılığı "biz üzerimize düşeni yaptık,sanıkların bir süre tutuklu kalmalarını sağladık, ama itiraz üzerine bir üst mahkeme serbest bıraktı" demeye getiriyor.Üst mahkemenin sanıkları serbest bırakması bir tarafa dosyaya gizlilik kararı getirmesine anlam vermiyoruz.Kim kimi kolluyor? Sanıkların kollandıkları bir geçek.Aksi halde bu kadar önemli bir suçun sanıklarını bırakmak cesaret ister. "Ben yargıcım,kimse kararlarımı sorgulayamaz" diyemezsiniz.Hiç kimse sorumsuz ve mutlak takdir yetkisine sahip değildir.Bence HSYK harekete geçmelidir.HSYK'ya suç duyurusunda bulunuyorum.O hakimin bir gün bile orda durmaması gerekir inancındayım.

  adalet nerde - ser_21

  Metroda sevişme fantesizi için toplanan binler nerede.Söz konusu kürtler olunca neden ses çıkmıyor.Hasankeyf sular altında kalır,Ercişte 250 000 ağaç kesilir ses çıkmaz istanbulda ağaçlar kesilince ses çıkar.