Başsavcının 'kurtarması' yetmedi Turan Çevik yargılanacak

Tükiye'nin ilk hayali ihracat sanıklarından olmasıyla ünlenen Turan Çevik hakkında "kasten adam öldürme ve adam yaralama suçlarından verilen takipsizlik kararı Yargıtay'dan döndü. Yargıtay, Adalet Bakanlığı'nın girişimi üzerine Turan Çevik'in üzerine atılı suçlardan yargılanmasına karar verdi.

ANKARA - Tükiye'nin ilk hayali ihracat sanıklarından olmasıyla ünlenen Turan Çevik hakkında "kasten adam öldürme ve adam yaralama suçlarından verilen takipsizlik kararı Yargıtay'dan döndü. Yargıtay, Adalet Bakanlığı'nın girişimi üzerine Turan Çevik'in üzerine atılı suçlardan yargılanmasına karar verdi.
Çevik hakkında Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığınca, kasten adam öldürmek, kasten yaralamak ve Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet iddiasıyla Uğur Zorba, Murat İnce ve Sadettin Durgun'u da kapsayan soruşturma yürütülmüş, ancak takipsizlik kararı verilmişti. Takipsizlik kararına yapılan itiraz da reddedilmişti.
Adalet Bakanlığı, Çevik'i kurtaran bu karara itiraz etti ve sonuç aldı. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Bakanlığın başvurusu üzerine dosyayı görüştü ve Çevik'e takipsizlik kararını bozdu. Bozma kararında, 'Metal İş' unvanlı iş yerinde meydana gelen olayda, tanımadığını söylemesine karşın şüpheli ile öldürülenin (Hacı Erdoğan) birlikte çek-senet tahsilatı işiyle ilgili ilişkilerinin bulunduğu, ancak olay yerinde keşif yapılmadığından öldürücü eylemin nasıl gerçekleştiğinin ayrıntılı olarak belirlenemediği, dosyadaki uzman raporları arasında çelişki bulunduğu tespitleri yapıldı. Daire, kararında şüpheli Turan Çevik hakkında kamu davası açılması gerektiğini bildirdi. Dairenin kararı kesin olduğu için Çevik'in bu suçlardan yargılanması gerekecek.
Başsavcıyı götüren ilişki
Çevik'in durumu yargıda da depreme yolaçmıştı. Dönemin Beyoğlu Başsavcısı Ünal Canpolat, hakkındaki suçlamalara rağmen Çevik'i serbest bıraktırmakla suçlanmıştı. Bu iddia ciddiye alınmış, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) bu nedenle Başsavcı Canpolat'ı meslekten ihraç etmiş, ancak Başsavcı bu kararı beklemeden emekliye ayrılmıştı.