'Başsavcıyı dinlemeyi Ergenekon savcısı istemedi'

'Başsavcıyı dinlemeyi Ergenekon savcısı istemedi'
'Başsavcıyı dinlemeyi Ergenekon savcısı istemedi'

Sadullah Ergin medya temsilci ve yazarlarıyla bir araya geldi. FOTOĞRAF: UĞUR CAN / DHA

İSTANBUL - Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yargının dinlenmesiyle ilgili ‘eksik bilgilerle yanlış sonuçlara varıldığını’ söyledi. Bakan Ergin, Yargıtay’ın dinlenmediğini belirtirken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin için ‘dinlenme talebinin Ergenekon savcılarından geldiği’ yönündeki iddiaları yalanladı.
Bakan Ergin yazılı medyanın temsilcileri ve yazarlarıyla Sarıyer Hâkimevi’nde araya geldi. Toplantıya katılanlardan Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya, çıkışta gazetecilerin soruları üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in Ergenekon savcılarının talebi üzerine dinlendiğini ve bu konuda kendilerine bazı belgelerin sunulduğunu aktardı. Toplantı bittikten sonra Adalet Bakanı Ergin’e gazeteciler bu konuyu sorunca şu yanıtı aldı: “Hayır. Öyle bir şey yok. Şu anda biz son beş yılda toplam iddia edilenin aksine 69 hâkim savcıyla ilgili dinleme kararı verildiğini söyledik. Bu 69 hakim savcının dinleme dosya sayısı altıdır. Toplam altı dosyada bu tedbire müracaat edilmiş ve 69 hâkim savcıyla ilgili bu beş yılda alınan karardır. Bunu elbette soruşturma mercileri talep eder, yetkiyi mahkeme bunu değerlendirir, delilleri ve talebi değerlendirir ve karar verir. Alınan karar bir yargı kararıdır. Ve bu yargı kararının da karşısında başvurulacak yollar da bellidir. Bu açıdan bunun dışındaki bilgiler doğru değil.”

Eksik bilgi var
Bakan Ergin’e Başsavcının dinlenmesinden sonra ‘suç unsuruna rastlanmadığı, bunun da kendisine bildirilmediği’ yönündeki bilgiler soruldu. Bakan Ergin şöyle dedi:
“Bilgiler eksik, eksik bilgilerle varılan hükümler de yanlış. Bir cümleyle şunu ifade edeyim. Sonucun muhataplara bildirilmesi süreci şu anda işliyor. Yasadaki öngörülen süreler henüz çalışıyor.  Dolayısıyla kanunda öngörülen prosedür. Kesinlikle ihlal edilmiş değildir. ”
Yargıtay’ın dinlenmesi konusunda da Ergin şunları söyledi:
“Böyle bir dinleme yok. Yargıtay’da, Yargıtay Kanunu’na tabi olan kişilerin sayısı bellidir. Yargıtay 1. başkanıdır, başkanvekilleridir, daire başkanı ve Yargıtay üyeleridir. Yargıtay başsavcısı ve başsavcıvekilidir. Bunların dışında çalışan hakim ve savcılar 2802 Sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu’na tabidirler. Bütün bunlar teknik ayrıntılar, teknik konular. Biz hâkim-savcılarımızın çalışma barışını sağlayabilmek için çalışma ortamını sabote etmeyecek zemin hazırlamaya çalıştık. Teftiş Kurulu’nun, Bakanlığa bağlı olması eleştiriliyor. Bu 1982 Anayasası ile getirilen bir sistem.” (Radikal)