Batı basını: Çok zor bir sınav

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin
(AİHM) Öcalan'ın adil bir biçimde yargılanmadığı yolundaki kararı, Batı'da yankı buldu. Kararın Türkiye için sınav olduğunu yazan Batılı gazeteler, Öcalan'ın yeniden yargılanmasının...

LONDRA/PARİS/NEW YORK/BERLİN - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin
(AİHM) Öcalan'ın adil bir biçimde yargılanmadığı yolundaki kararı, Batı'da yankı buldu. Kararın Türkiye için sınav olduğunu yazan Batılı gazeteler, Öcalan'ın yeniden yargılanmasının Türkiye'de milliyetçilik ateşini alevlendirebileceği ve kararın Türkiye ile AB ilişkileri açısından geniş etkileri olacağına dikkat çekti.
Türkiye'nin Öcalan'ı yeniden yargılamayı reddetmesi durumunda AB süreci
olumsuz etkilenecek. Türkiye'de birçok kişi, yeni bir yargılamanın, 30 bin kişinin ölümüne neden olan Kürt milliyetçiliğini yeniden alevlendirmesinden kaygılanıyor. Bu durum, Türk milliyetçiliğini de alevlendirebilir.
Karar Türkiye'de öfke yaratarak Ankara'nın AB üyeliği çabalarını karmaşıklaştıracak. Ankara'daki liderler karara saygılı olacaklarını söylediler. Bir yandan da Türklere, Öcalan yeniden yargılansa da vatana ihanetten suçlu bulunacağı garantisi veriliyor. Türkiye'deki son anketler, Türklerin AB üyeliğine bir yıl önceki yüzde 75'ler yerine yüzde 63 gibi oranlarla soğuk bakmaya başladığını gösteriyor. Güneydoğu'da çatışmaların yeniden başladığının da işaretleri geliyor.
Türkiye Kürt gerilla liderini yeniden yargılanmaya mecbur edildi. Öcalan, cezavinde tecrit altında geçirdiği altı yıla karşı düşmanlarında 'nefret' uyandırma yeteneğini kaybetmedi. AB'den giriş tarihi almaya ilişkin sönük geçen çabalarına yeni bir ivme kazandırmak isteyen Türkiye'nin Öcalan'ı yeniden yargılamaktan başka pek seçeneği kalmıyor. Türk Anayasası uluslararası hukukun üstünlüğünü kabul etse de, 2003'ten beri yasalarında özel olarak Öcalan'ın yeniden yargılanmasını engellemeye yönelik bir madde bulunuyor.
AİHM kararı, milliyetçi cepheden büyük tepki gördü. Olay Türkiye'nin AB'ye üyelik çabalarını daha karmaşık hale getirebilir. Batılı diplomatlar, Türk halkının büyük bölümünce bebek katili olarak görülen Öcalan'ın yeniden yargı önüne çıkmasının, milliyetçi dalganın yükseldiği bir dönemde hükümeti zora sokabileceğini düşünüyor.
37 bin kişinin ölümüne yol açan 'savaş' yılları nedeniyle Öcalan'ın kişiliği Türkiye'de derin bir husumet yaratıyor. Öcalan, aşırı derece hassas bir vaka olmaya devam ediyor. Karar, aşırı milliyetçilere Başbakan Tayyip Erdoğan'ı zor durumda bırakmak için bir fırsat verecek.
Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanması zaten zorlu olan Türk-Kürt ilişkilerindeki gerilimi daha da yükseltebilir. Büyük çoğunu ordu ve bürokrasinin oluşturduğu AB karşıtları, kendi iktidarlarını tehdit eden entegrasyon sürecini bloke etmek için bu sorunu yeniden körüklemeye girişebilir. Bu tehlikenin farkında olan DEHAP, kendi adına 'Öcalan'ın evrensel hukuki normlara göre yeniden yargılanmasının, Kürt sorununu tartışmak ve çözümlemek için iyi bir fırsat sunmasını' diliyor.
AİHM kararı Türkiye için bir sınav niteliği taşıyor. Türk devleti en büyük düşmanını nasıl yargılayacağını Avrupa'nın talimatına göre ayarlamak zorunda kalırsa, hala Avrupalı olmak isteyecek mi? Öcalan sınavını geçse bile, AB'ye üyelik sürecinde önünde hâlâ birçok sorun olacak. Ancak Öcalan yeniden yargılanırsa Ankara böylesine hassas bir konuda AB kurallarına uyma isteğini göstermiş olacak.
Türkiye'de ordu ve milliyetçi gruplar, Avrupa Birliği'ne üyelik için Brüksel'e verilen ödünlerden artan biçimde rahatsızlık duyuyor. Türkiye'de son kamuoyu anketleri, AB üyeliği konusunda Türk vatandaşlarının giderek daha şüpheci tavır sergilediğini gösterdi. (Radikal, dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7460447460440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.