Batı Trakya'da bir ilk

Batı Trakya Türk Azınlığı, İskeçe kentinde '1. Çocuk Şenlikleri' adı altında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı ilk kez kutladı.
Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği tarafından düzenlenen şenlikte, öğrenciler, şiirler okudu, şarkılar söyledi ve folklor gösterileri yapıldı.

İSKEÇE - Batı Trakya Türk Azınlığı, İskeçe kentinde '1. Çocuk Şenlikleri' adı altında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı ilk kez kutladı.
Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği tarafından düzenlenen şenlikte, öğrenciler, şiirler okudu, şarkılar söyledi ve folklor gösterileri yapıldı. Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın Batı Trakya'da da kutlandığını görmekten mutluluk duyduğunu, bu kutlamaların gelecek yıllarda da sürmesini umduğunu söyledi. Rodop Valisi Aris Yanakis ise, "Burada bir rüyanın gerçekleştiğini gördüm. Çocukların bir arada eğlendiklerini görmekten mutlu oldum" diye konuştu. Batı Trakya'da ilk kez düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesindeki şenlikleri, Rodop milletvekilli İlhan Ahmet, Gümülcine ve İskeçe seçilmiş müftüleri İbrahim Şerif ile Mehmet Emin Aga ve Batı Trakya'da yaşayan çok sayıda Türk ilgiyle izledi.
Kahire, Bişkek, Taşkent
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, KKTC ile Mısır'ın başkenti Kahire'de, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta, Bosna Hersek'te de büyükelçiliklerimizin organize ettiği etkinliklerle kutlandı. Almanya'nın Berlin kentinin Schöneberg ilçesinde de kutlamalar düzenlendi.


    http://www.radikal.com.tr/8476198476190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.