Batıda da doğuda da kar ve soğuk

Batıda da doğuda da kar ve soğuk
Batıda da doğuda da kar ve soğuk

Sivas?a bağlı 1267 köyün tamamında yollar kar nedeniyle ulaşıma kapandı. Şehir merkezinde de durum farklı değil, grayderler gün boyunca caddeleri kardan temizlemeye çalışıyor. FOTOĞRAF: DHA

Balkanlardan gelen soğuk, Trakya'yı kar altında bırakırken, İç Anadolu ve doğuda Sibirya havası hâkim. Kar dağları, kamyonlarla şehir dışlarına taşınıyor. Mazotu donan yolcu otobüsü yolda kaldı

İSTANBUL - Soğuk ve yağışlı hava tüm Türkiye’nin iliklerine işledi. Türkiye’nin batısı, Balkanlardan gelen kar yağışının etkisinde. İç ve Doğu Anadolu, kar dağlarıyla savaşıyor. Sivas’ta 1267 köyün yolu kapalı.

* Balkanlardaki yoğun kar yağışı, Edirne’yi de etkisine aldı. Caddelerin karla kaplandığı kentte dün sabah evlerinden çıkan çok sayıda sürücü karla kaplanan yollarda ilerlemekte güçlük çekti. Bazı sürücüler zincir takmadıkları için yolda kaldı. Yolda kalanların yardımına çevredekiler yetişip araçları itti. Edirne’nin Lalapaşa İlçesine bağlı Kalkansöğüt ve Küçünlü köy yolları ulaşıma kapandı. Karayolları ekipleri i kapanan köy yollarını ulaşıma açmak için çalışmalarını sürdürüyor. Kar yağışı Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da dün gün boyunca etkili oldu. 

* Bitlis -İstanbul seferini yapan yolcu otobüsü, Muş’un Konukbekler beldesi yakınlarında aşrı soğuk havanın etkisiyle mazotun donması sonucu 48 yolcusuyla yolda mahsur kaldı. Yolcular, sivil savunma ekiplerince Muş Terminali’ne getirildi. Yolcular, daha sonra başka bir otobüsle İstanbul’a hareket etti.

* Nevşehir’de soğuk ve kar nedeniyle yiyecek sıkıntısı çeken kuşlar ve yaban hayvanları için doğaya 2 ton yem bırakıldı. Çevre ve Orman Müdürü Eren Bircan, “Ekiplerimiz Gülşehir ilçesi sınırlarında, Kızılırmak havzasında yüksek kesimlerdeki dağ yamaçlarında kar yağışı ve soğuk hava koşulları nedeniyle yiyecek bulamadığını düşündüğümüz kuşlar için doğaya 2 ton buğday  bıraktı. Yem bırakma işlemini son 5 yıldır yapıyoruz. Çok sayıda yabani ve yırtıcı hayvan kar yağışı ve soğuk hava şartları nedeniyle yiyecek bulamıyor. Bunun için Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından da ödenek veriliyor” dedi. 

* Elazığ’da bir haftadır etkili olan aşırı soğuk ve buzlanmaya, dün sabah başlayan yoğun kar yağışı eklendi.  Kar yağışının iki gün devam edeceği belirtildi. Gündüz sıcaklığı eksi 7 dereceye düşerken Özel İdare’ye bağlı  ‘Karla Mücadele Birimi’, 10 ilçede 11 ekip, 70 araç ve 148 personelle kapanabilecek yollar için hazır vaziyette bekliyor. Elazığ’ın yanı sıra Tunceli, Bingöl, Diyarbakır ve Malatya gibi çevre il yollarında da karayolları ekipleri yollarda kar temizleme çalışmalarını gün boyunca aralıksız sürdürdü. 

Muş ancak 15 günde temizlenir
* Son yılların en yağışlı kışını geçiren Muş şehir merkezinde biriken kar, grayder ve kepçelerle kamyonlara yüklenerek 5 kilometre uzaklığa araziye taşınıyor. Belediye Başkanı AKP ’li Necmettin Dede, ‘kar dağları’ olarak nitelendirdiği kar yığını taşımak için kullanılan araçlarda günde 5 bin TL yakıt parası ödediklerini söyledi. Başan Dede, 60 kişilik ekip ve makinelerle sadece ana caddeleri kardan temizleyebildiklerini, henüz sokaklara giremediklerini anlattı. Eğer yeni kar yağmazsa kentin temizlenmesi 15 gün sürecek.  

* Sivas’ta iki gündür aralıksız yağan kar nedeniyle kente bağlı 1267 köyün tamamının yolu ulaşıma kapandı. Yoğun kar yağışı enerji nakil hatlarına da zarar verdi. 56 köye elektrik verilemezken, 24 köyün telefon bağlantısı kesildi. Kent merkezinde belediye ekipleri, kent içinde kar temizliği yaptı. Belediye ekipleri karları kepçelerle temizleyerek kamyonlara yükleyip şehir dışına götürdü. 

* Sivas’tan Ercincan, Malatya, Kayseri ve Tokat istikametine giden sürücüler, dikkatli olmaları ve yanlarında mutlaka çekme halatı ve zincir bulundurmaları konusunda uyarıldı. Bu yönlere zincirsiz giden araçlara izin verilmediği belirtildi. (dha, aa)