Batı'da güneş, Doğu'da kuvvetli yağış

Hava sıcaklığı, Doğu bölgelerde yağış nedeniyle 3 ila 5 derece azalırken, batı bölgelerde güneşle birlikte 2 ila 4 derece artacakANKARA - Seçime giden Türkiye’nin batısında güneş yüzünü gösterirken, doğu kesimleri kuvvetli bir yağışın etkisine giriyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre, Türkiye’nin doğu kesimlerinde görülecek yağışların, Doğu Anadolu’nun iç ve doğu kesimleri, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile sabah saatlerinde Kayseri ve Sivas çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu (Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin) ile akşam saatlerinde Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde etkili olması bekleniyor.

Rüzgar ise, genellikle kuzey ve kuzeybatı (karayel), Marmara ile sabah saatlerinde Rize çevrelerinde güney ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun güneyi ile Rize çevrelerinde sabah saatlerinde kuvvetli olarak eseceği tahmin ediliyor. Uzmanlar, Doğu Anadolu’nun iç ve doğu kesimleri, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile sabah saatlerinde Kayseri ve Sivas çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin ile akşam saatlerinde Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde etkili olması beklendiğinden, yaşanabilecek Sel, Su baskını, taşkın, kar yağışına bağlı kara ve hava ulaşımında aksamalar gibi olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması uyarısında bulundu.DON VE ÇIĞ UYARISI


Meteoroloji yetkilileri, bu sabah ve gece saatlerinde İç Anadolu’nun doğusu ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu başta olmak üzere iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmasını istedi. Bir uyarı da, Doğu Anadolu’nun doğusunda Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari çevresi ile Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin Gümüşhane, Bayburt ve Artvin çevresinin yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması yönünde. Uzmanlar, Batı Akdeniz ile İç Anadolu’nun güneyinde karayel sabah saatlerinde Rize çevrelerinde kuvvetli lodosun oluşturabileceği olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması uyarısında bulundu.BÖLGELERDE HAVA


Marmara: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde Bursa çevrelerinde hafif sis göülecek.

Ege: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Bölgenin iç kesimlerinde (Kütahya, Afyon ve Uşak) bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Akdeniz: Doğu Akdeniz bölümü çok bulutlu, Kahramanmaraş ve Hatay ile sabah saatlerinde Osmaniye, Adana’nın kuzey ve doğu kesimleri aralıklı yağışlı geçecek. Genellikle sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, K.Maraş’ın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgar Batı Akdeniz’de sabah saatlerinde kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak esecek.

İç Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu (Sivas, Yozgat, Kayseri, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale ve Karaman) aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışların sabah saatlerinde Kayseri ve Sivas (Gemerek) çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar güneyinde sabah saatlerinde kuzeybatı yönlerden kuvvetli esecek. Bölge genelinde bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Batı Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, Sinop, Bartın ve İnebolu çevreleri sabah ve öğle saatlerinde hafif yağmurlu geçecek. Bölgenin iç kesimlerinde bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Öğleden sonra ve akşam saatlerinde Doğu Karadeniz’de kuvvetli olacak yağışlar; genellikle yağmur ve sağanak, iç kesimlerinde (Tokat, Amasya, Çorum, Gümüşhane ve Bayburt) karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

Doğu Anadolu: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Kuzey ve doğu kesimlerinde kuvvetli olması beklenen yağışlar; batısında yağmur, iç ve doğu kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Bu sabah ve gece saatlerinde kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin doğu kesimlerinin (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Güneydoğu Anadolu: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların bölgenin doğusunda (Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin) kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde Mardin çevrelerinde sis görülecek. (anka)