Batman Gercüş'te Kürtçe afişe para cezası

Batman Gercüş'te Kürtçe afişe para cezası
Batman Gercüş'te Kürtçe afişe para cezası
Batman'ın Gercüş ilçesinde, Eğitim-Sen'in düzenlediği, "Kürt sözlü edebiyatında Dengbejlik" panelinin Kürtçe hazırlanan ve ilçenin çeşitli noktalarına asılan afişleri için, sendika yöneticisine 1.500 lira para cezası kesildi.

GERCÜŞ – Batman’ın Gercüş ilçesinde, Eğitim -Sen'in düzenlediği, “Kürt sözlü edebiyatında Dengbejlik” panelinin Kürtçe hazırlanan ve ilçenin çeşitli noktalarına asılan afişleri için, İlçe Emniyet Amirliği tarafından önce 5 sendika yöneticisine bin 500'er lira para cezası kesildi. Daha sonra bu ceza sadece bir yöneticiye bin 500 lira olarak değiştirildi. Cezayı ödemeyeceklerini belirten sendika yöneticileri, yargıda itiraz etmeye hazırlanıyor.

Gercüş'te Eğitim-Sen temsilciliği tarafından, 29 Eylül tarihinde düzenlenen, 'Kürt sözlü edebiyatında Dengbejlik' paneli için hazırlanan Kürtçe afişler ilçedeki çeşitli noktalara asıldı. İlçe Emniyet Amirliği afişlerin izinsiz asıldığı gerekçesiyle sendikanın 5 yöneticisine bin 500'er lira para cezası kesti. Daha sonra ceza sadece yönetici Ramazan Kavak'a bin 500 lira olarak değiştirildi.


SENDİKADAN TEPKİ

Gercüş Eğitim-Sen Temsilciliği tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada, para cezasına tepki gösterilerek şöyle denildi:

“29 Eylül 2013 tarihinde yaptığımız 'Kürt sözlü edebiyatında Dengbejlik' adlı panelimize ait olan afişlere, Gercüş Emniyet Amirliği tarafından izinsiz afiş astığımıza dair ceza kesilmiştir. Afiş asılan yerlerin tamamı özel şahıslara ait iş yerleri olup, hepsinden izin alarak afişlerimizi astığımızı altını çizerek belirtmek istiyoruz. Kürt edebiyatında önemli bir yer taşıyan Dengbejlik üzerine olan etkinliğimizin Kürtçe hazırlanan afişlerine kesilen bu ceza, Kürt diline ve kültürüne karşı geliştirilen asimilasyonun, halen ciddi bir şekilde devam ettiğinin bir göstergesidir. Kürt dilinin devlet üniversitelerinde ve TV kanallarında konuşulduğu bir dönemde, Kürtçe etkinliğimize ceza kesilmesi paradoksu, ülkenin geleceği açısından bizleri kaygılandırmaktadır."

Gercüş Eğitim Sen Temsilciliği yöneticileri, hem Batman merkezde hem de Gercüş'te sendikalarına yönelik cezai işlem yapıldığını belirterek, bu cezaları ödemeyip yargıya gideceklerini söyledi 


ŞEYHMUS ÖNER / DHA


  http://www.radikal.com.tr/115853311585334

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YASAKLARA DEVAM - gürini

  İttihat ve Terakki zihniyetinden gelen ve Kürtlere karşı yasakcı zihniyete devam etmenizi tavsiye etme dışında bir söz söylemek gereksiz olacaktır.Yasaklara devam edin. Kürtçe Yasak,Başörtüsü Yasak,Kitap Okumak Yasak, Yaşar Kemal Yasak,Nazım Hikmet Yasak, Bediüzzaman Yasak,Nihal Atsız Yasak, Türkü Söylemek Yasak,Selda Bağcan Yasak, yasaklara devam edin.

  yazıkk - mustafakaya

  bırdahaa yazıyorum surıyeden gelenler ıngılızler fransızlar ıstedıgı gıbı yazıyor ama bu toprakların kökluu ortakları kürtlerr kulanamıyor kullandıgı zamann para cezası yazıklar olsun ben bu surece ınanmıyorum bu haberlerı duydugum surece ınanmam zaten

  QWX - aborinas

  Kûrtler ve Kûrt dîlî yasal gûvencelerîn altina alinmadigi sûrece bu tûr saçmaliklar devam edecektir. bîr yandan kalavyelere ozgûrlûk deyip reklam yapacaksin diger yandan polisin afîşlere ceza kesecak,bu ûlkenîn ozgurluk anlayişina guler misin, aglar misin?

  ironik!!! - barışa hasret

  milyonlarca kürdün dilini dünya kabul etti...bu demokrasi insan düşmanları ne zamn kabul edecek..??? bunun diğer bir yöntemi var seve olacak yada seve seve olacak başka izahı yok..kafa kumda genital bölge dışarda.!!! sen ne kadarda görünmüyor desen görünen görünüyor!!!hiç bir zulüm kalesi baki kalmamıştır..halk hepsinin haddini bildirmiştir.. almanyada asimilasyon insanlık suçudur diyen zihniyet asimile ettiriyor tecrid ettiriyor katl ediyor!!!resmi törenlerde panellerin dövizleri genelde yabancıdır türkçe değil !!! kürtçe oluncamı göze batıyor??? bu faşizan ve dikta rejim den vaz geçilmeli...