Batman KCK davasında 8 tahliye

Batman KCK davasında 8 tahliye
Batman KCK davasında 8 tahliye
Batman Belediye Başkan Vekili Serhat Temel'in de aralarında bulunduğu 22'si tutuklu 40 sanığın yargılandığı davada, 8 sanık tahliye edildi

DİYARBAKIR - PKK 'nın üst yapılanması KCK içinde yer aldıkları gerekçesiyle 22'si tutuklu 40 sanığın yargılandığı davada, 8 sanık tahliye edildi.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuklu 22 sanık ve avukatları ile bazı tutuksuz sanıklar hazır bulundu.

İddia makamı, verdiği mütalaada, tutuklu yargılanan sanıklardan, Salih Keleş, Ahmet Çiftçi, Faysal Eripek, Mehmet Salih Keleş ve Osman Beyaz'ın tahliyesini, diğer tutuklu sanıkların ise tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

İddia makamının verdiği mütalaya karşı savunma yapan sanık avukatlarından Mesut Beştaş, müvekkilinin BDP Batman il yönetim kurulu üyesi ve siyasetçi olduğunu anlatarak, iddia makamının tahliye talebine ilişkin mütalaasına katıldığını söyledi.

SANIK AVUKATI BEŞTAŞ: TELEFON KAYITLARI TERCÜMELERİ DÜZELTİLMELİDİR

Beştaş, fiziki takip fotoğraflarının dosyada delil olarak değerlendirilmemesi gerektiğini ileri sürerek, "Telefon kayıtları tercümeleri düzeltilmelidir. Gizli tanığa soru sorma ortamı hazırlanmalıdır. Dosyada müvekkilimin tutuklu bulunmasını gerektirecek delil bulunmuyor. Katıldığı etkinlikler partisinin etkinlikleridir. Bu nedenlerden dolayı müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum" dedi.

Sanık avukatlarından Serhat Karaşin ise iddianamede, müvekkilinin namaz kıldırırken ve cenaze törenlerinde dua okurken çekilen fotoğraflarının delil olarak gösterildiğini belirterek, şöyle dedi:

"Müvekkilim Batman Valiliği'nin izniyle kurulan bir dini derneğin başkanıdır. Bu nedenle cenaze defin işlemlerinde ve taziyelerde görev almıştır. Namaz kıldırdığı ve taziyelere katıldığı sırada fotoğrafları çekilerek hakkında çarpıtılmış suçlar isnat edildi. Dini görevlerin çarpıtılarak gösterilmeye çalışılmasını doğru bulmuyorum. Dosyada somut hiçbir delil bulunmuyor. Müvekkilimin tahliyesini istiyorum."

Mahkeme heyeti, verdiği aranın ardından Ahmet Çiftçi, Faysal Eripek, İzzettin Ege, Mehmet Salih Keleş, Osman Beyaz, Rıdvan Ayhan, Muzaffer Çınar ve Salih Keleş'in tahliyesine, diğer sanıkların ise tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.(aa)