Batman'da 300 öğrenciden 'çözüm sürecinin parçasıyız' bildirisi

Batman'da 300 öğrenciden 'çözüm sürecinin parçasıyız' bildirisi
Batman'da 300 öğrenciden 'çözüm sürecinin parçasıyız' bildirisi
Batman Fatih Ortaokulu öğrencileri çözüm sürecine destek vermek için, 'Sorun değil, çözümün bir parçasıyım' etkinliği düzenledi.

BATMAN - Ellerinde beyaz karanfillerle okulun bahçesinde toplanan öğrenciler sürece destek vermek için hazırladıkları 17 maddelik bildiriyi okudu. Bildirinin ilk maddesinde, "Bu topraklar hoşgörünün , adaletin, eşitliğin, huzurun, mutluluğun, dostluğun, kardeşliğin, birliğin-beraberliğin diyarı idi. Ama bunlar yerini zıttına bıraktı. Çok duyuldu ağlama sesleri olmaması gereken bu diyarda. Şimdi eskiyi tekrardan getirme vakti geldi diyenler şu sahada karanfilleri ile şunu demek istiyor: 'Sorun değil çözümün parçasıyız'. Sizler geleceği emanet alıp soruna çözüm üretmeye hazır mısınız?" denildi.

Sosyal Bilgiler öğretmeni Hamza Can, Vatandaşlık Dersi'nin, 'Sorun değil, çözümün bir parçasıyım' dersinden esinlenerek, 8'inci sınıfta okuyan 300 öğrenciyle çözüme katkı sunmak için 17 maddelik bir bildiri hazırladı. Etkinlik için yaklaşık öğrenciler bugün okul bahçesinde ellerinde karanfillerle toplanarak, 'Sorun değil, çözümün bir parçasıyım' mesajı verdi.
Öğrencilerden Ali Osman Doğmuş ve Menal Can'ın okuduğu bildiride Cahit Sıtkı Tarancı'nın 'Memleket İsterim' şiiriyle sürece dikkat çekildi. Öğretmen Hamza Can, amaçlarının öğrencileri ülkedeki ve dünyadaki sorunların bir parçası olması sağlamak olduğunu belirterek, "Bu öğrenciler de sorunun bir parçasıdır. Çünkü gelecek onlara emanet. Bugün geleceği onlara emanet eden bizler, görevimizi yapmamız gerekiyor. Bu çalışmadan ötürü okul yönetimi ve meslektaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi.

ÖĞRENCİLERİN BİLDİRİSİ 

Öğrenciler çözüm sürecine destek vermek için hazırladığı bildirideki görüşlerin bazıları şöyle:

- Nasıl ki mevsimlerden en güzel mevsim bahar mevsimi ise demokraside de en güzel olan soruna sebep değil çözümü sağlamaktır. Bahar mevsimi kıştan sonra gelir. Çözüm de sorundan sonra gelir. Bizler bugün çözümü istedik ve kışa elveda dedik. Çözüme hoş geldin deyip 'Sorun değil çözümün parçasıyız' diyenler hazır mısınız?

- Bahar mevsiminin hazırlayıcıları güneş, yağmur bulutu, yeşillik, çiçekler vb' dir. Bunların hepsi bahar mevsimine küçük-büyük demeden birer sebeptir. Güneş bahar mevsimi için neyse, yağmur bulutu da aynısıdır. Bizler de sesimizin küçük olduğunu sanıp çözüme bir parça olmaktan geri durmayalım ve herkese bu fikri aşılayalım. Bunu kendine amaç edinen sizler 'Sorun değil, çözümün parçasıyız' diyenler hazır mısınız?

-Bu topraklar hoşgörünün, adaletin, eşitliğin, huzurun, mutluluğun, dostluğun, kardeşliğin, birliğin-beraberliğin diyarı idi. Ama bunlar yerini zıttına bıraktı. Çok duyuldu ağlama sesleri olmaması gereken bu diyarda. Şimdi eskiyi tekrardan getirme vakti geldi diyenler şu sahada karanfilleri ile şunu demek istiyor: 'Sorun değil çözümün parçasıyız'. Sizler geleceği emanet alıp soruna çözüm üretmeye hazır mısınız?

- Analar dalyan gibi çocuklarına doyamadan veda ettiler. Dert ile yanıp kavruldular. Bir ananın dilinden aldık bu sözü: 'Ölürsem tabutuma oğlumun gömleğini serin'. Artık bu sözlerin olmadığı bir ülke için böyle diyen analara ilaç olmak isteyen bizler, sorun değil çözüme bir parça da biz olalım dedik. Bunu kendine amaç edinen sizler, 'Sorun değil, çözümün parçasıyız' diyenler hazır mısınız?

- Dünyanın herhangi bir yerinde çıkan bir sorun sadece çıktığı yeri değil tüm dünyayı ilgilendirir hale gelmiştir. Açlık, yoksulluk, işsizlik, çevre kirliliği, küresel ısınma, israf, hastalıklar, deprem, savaş gibi. Bu sorunlara duyarsız kalmayan bizler bugün beyaz karanfillerimizle tüm dünyaya, bizler de çözümün bir parçası olalım dedik. Bunu kendine amaç edinen sizler, 'Sorun değil, çözümün parçasıyız' diyenler hazır mısınız?

- Soruna şiddetle değil sevgiyle, incitmeden, demokratik uygun çözümlerle bir parça olmak istiyorum diyen sizler hazır mısın?

- Yüce Peygamberimizin (s.a.v) ümmeti olan sizler bilin ki insan hakları sözleşmesine en büyük kaynaklardan olan Veda Hutbesi'nde şu konulara temas edildi: Ayrımcılığın önüne geçip, kadın hakkını savunan, kardeşlikten bahseden, birliğe çağıran konular gibi bir bildiri tüm insanlığa duyuruldu. Bugün de aynı kavramları bizler dilimize pelesenk edip soruna çözüm olalım dedik. O halde, 'Sorun değil çözümün parçasıyız' diyen sizler hazır mısınız?

- Türkiye 'nin her yerinde bu sesin yankılanması dileğiyle. Türkiye'de projenizle bir ilki başaran sizler, karanfillerinizi havaya kaldırıp 'Sorun değil çözümün parçasıyız' demeye hazır mısınız?

- Cahit Sıtkı Tarancı'nın kaleminden çıkan bu dizeler gibi bizler de böyle bir memleket sevdası ile bu dizelerin bir mısrasıyız dedik. Bu memlekete sorun değil çözüm olmak isteyen sizler hazırmısınız?

- Mevlana'nın Yunus'un, Hacı Bektaşi Veli'nin, Muhammed Raşit Erolların diyarında kardeşlik sesi yankılansın dedik. Sorun değil kardeşliğin bir parçasıyız diyen sizler hazır mısınız?

- Güneydoğu, Marmara, Doğu Anadolu, Ege, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu hep aynı ülkenin kardeş bölgeleri. Güneydoğu Anadolu'da halay çekilirken, Karadeniz'de de halayın akrabası Horon tepildi. Doğu Anadolu'daki Ağrı Dağı Süphan Dağı'yla sohbet ederken, hep İç Anadolu'daki dostu Erciyes Dağı'ndan bahsetti. Karadeniz'de bulutlar güneşin Akdeniz'i aydınlatması için ağladı. Bu ülkenin güzelliklerini sorunlar yüzünden göremedik. Bugün bizler bu güzelliklerin görülmesi için sizlere şunu demek istiyoruz: Sizler de çözüme bir parça olun ve beyaz karanfille sizler de bizlere katılın. Çözümü kendine amaç edinen sizler hazır mısınız? (Arif ARSLAN-Reşat YİĞİZ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112995211299527

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Güzel Bir Uygulama - axin21

  İlginç ve etkileyici bir öğrenme şekli olmuş...

  Bu çocuklar - saglikci.my

  Bu çocuklar Burda yorum yapan çoğu insandan akıllı o kesin...

  mohiqan'a - unutulur

  8 yaşında kız çocuğu neyin inancının özgürlüğünü yaşıyor ? Hangi idraki ile dinini seçip ona göre giyiniyor ? Daha sert bir soru sorayım. 8 yaşında hangi mahrem yerleri toplumu tahrik ediyor da örtülüyor? Gel bunu açıkça konuşalım. Bu senin gibi erkek egemen zihniyetin kıskançlık, namus, din gibi insan uydurması kisveleri kadınlara dayatmaları ile ortaya çıkıyor. Bir ülkede 8 yaşındaki kız çocuğu devlet okuluna türbanlı gidiyorsa kimse bana özgürleşme modernleşmeden bahsetmesin. Dünyada hiç bir toplum dindarlaşarak özgürleşmemiştir. Evet benim gibiler bu aralar çok kaygılı. Çünkü senin gibilerin sıtı sıvazlandığı zaman ne yaptığını Madımakta gördük. Eline sopa verildiğinde Dicle üniversinde gördük. Kaygılıyız evet ama aynı zamanda öfkeliyiz de. O çocuklar bizim de çocuklarımız. 18 yaşna kada türbanına da karışırız eğitimine de karışırız. Gerekirse onları zorla özgürleştiriz.

  yazık çok yazık ... - mavi ve beyaz

  Bu çocuklar eğer bu ülkenin geleceği , sahibi addediliyorsa bu ülke çoktan batmıştır kimse kendisini kandırmasın hayallere dalarak gerçekleri görmezden geliyoruz.

  unutulur'a - mohiqan

  bu aralar senin gibi düşünenlerin sancıları arttı her ne hikmetse, insanlar inançları gereği hür yaşamalıdır, inançları neyi gerektiriyorsa onunla amel etmelidirler, hiç bir sistem buna engel olmamalıdır. giyimleri ve başlarına tatktıkları ne olursa olsun bu onların en doğal hakkıdır, bu senin bilmediğin ve aciz olduğun bir konuda onlara hakaret etme hakkın vermez, ne senin ne de hiç kimsenin haddi değildir. demokrasi diyorsunuz o zaman demokrat olun, insanların inançlarına saygı gösterin,kürd değilsin ve kürdlerden bahsederken yorum değil hakaretlerini saymışsın. bu da senin nasıl bir zihniyette olduğunu gösteriyor, o eleştirdiğin insanlar baldırı çıplak dolaştığında sana hakaret ediyorlar mı? niye oran buran açık diye seni cahil, cani ve medeniyetsiz diye laf sayıyorlar mı? kendine saygı istiyorsan bunun yolunun başkalarına saygı duymaktan geçtiğini bilmelisin...

  Kürtlerin en büyük sorunu - unutulur

  Şu fotoğrafa bakın 8-10 yaşında türbanlı çocuklar var. Kürtler asimilasyonu, kimliği bir kenara bırakıp kendilerine vurulan asıl darbeyi görmeli artık. Kürt coğrafyası artık yobaz bir coğrafya. 50 yıl önce belki de dünyanın en özgür kadını olan Kürt kadını gitti yerine dindarlığı ile cahilliği doğru orantılı türbanlı yeni yetmeler geldi. Dikkat ettiyseniz türbanlılar hep yeni nesil. Sokaklarda bir 40 yaşının üzerinde türbanlı kadın yok. Eşarplı var çit'li var, hatta burkalı var ama türbanlı yok. Bu kafayı örtüş şekli ile sınırlı olsa keşke. Yeni nesil dindarlar örneğin hizbullahçıların erkekleri de eskilerden çok farklı. Vahşi, kör ve cahil bir nesil var.

  PKK'nın ve BDP'nin küçük askkerleri - PAN-ZEHİR

  8-10 yaşındaki bebelerin eline silah,taş ve molotof verip kullanmak kesmedi şimdi de bildiri okutmaya başlamışlar. Bu çocukların nasıl doldurulduğunu görüp akıbetlerinin dağda ölenlerden farklı olmasını beklemek hayalcilik olur.