Batman'da anıtın yazısı değişti!

Batman'da anıtın yazısı değişti!
Batman'da anıtın yazısı değişti!
Batman Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Heykeli'nin kaidesindeki, 'Ne mutlu Türküm diyene' yazısı, iki gün önce sökülerek yerine, 'Yurtta sulh cihanda sulh' yazısı takıldı

BATMAN - kent merkezinde yaklaşık 30 yıldır Atatürk Heykeli kaidesinde bulunan, Ulu Önder’in ’Ne Mutlu Türküm diyene’ vecizesi, 2 gün önce söküldü. Cumhuriyet Meydanı’nın sembollerinden olan heykelin kaidesindeki Atatürk’ün ’Ne Mutlu Türküm Diyene’ sözünün yerine ’Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ sözü yazıldı. Yeni yazıyı görenler bu değişikliği, Çözüm sürecinin Batman’daki yansıması olarak değerlendirdi.

Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Heykeli kaidesindeki vecizenin değiştirilmesiyle ilgili Batman Valisi Yılmaz Arslan, konu ile ilgili Batman Belediye Başkanlığı’ndan bilgi alınmasını istedi. Belediye Başkan Vekili Serhat Temel ise, anıttaki yazının sorumluluğunun Belediyede olmadığını, kendilerinin sorumluluğunun sokak ve cadde isimlerinin değiştirilmesinde olduğunu ifade etti.

Batman’ın en merkezi yeri Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Heykeli’ndeki ’Ne Mutlu Türküm Diyene’ vecizesini hangi kuruluşun ya da kimin değiştirdiği net olarak öğrenilemedi. (dha)


  ETİKETLER:

  Atatürk

  ,

  Batman

  ,

  Belediye

  ,

  başkan

  ,

  kent

  ,

  Cadde

  http://www.radikal.com.tr/1126730112673012

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - AENCÜ

  "Türk, bu ülkenin yegane efendisi, yegane sahibidir. Saf Türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı. dost ve düşman, hatta dağlar bu hakikati böyle bilsinler!" Mahmut Esat Bozkurt (1930, Adalet Bakanı)

  . - nida nur

  Bunun için ayağa kalkıp göbek atan insanlar olduğunu görmek yürüğemi acıttı. Bu bizlere yapılmış bir saygısızlıktır. Her yerden kaldırmayı düşünen insanlar keşke beyinlerinizden kaldırabileceğiniz şeylerin olduğunu bilseydiniz..

  yazık gerçekten yazık - pathos90

  ne mutlu türküm diyene ırkçı bir ifade eden bir söylem değildir. türk, atatürkün kurduğu cumhuriyette ülke insanını kasteder. o ülkedeki çoğunluğu tek bir ad altında toplamayı amaçlamıştır. bütün etnik kimlikler türk adı altında toplanmıştır. bu sözü ırkçılıkla suçlayanlar hem okumamışlar hem de gerçekten de yersiz bir kompleks içerisindeler. lütfen bırakın şunu artık. ben türk kökenli biri olarak bu ülkenin etnik kökenleriyle neden uğraşayım bizim ortak bir adımız var o da türk. sen kürt kökenlisin ben türk. atatürk ırkçı olsaydı gerçekten de ırk temelli bir ülke kuramazmıydı. bu kadar zor muydu sizce? suçladığınız adam, kim olursanız olun saygıyla yaklaşmanız gereken birisi, lütfen duyarlı olalım. onun heykellerini kırdılar, yaktılar ettiler, bunlar bizi üzer sadece ama gönlümüze işlemiş sevgisini söküp atamaz. aksine güçlendirir. herkesi yerini bilmeye davet ediyorum. herşeyden önce biraz okumaya.

  Faşizan - İndocolir

  Faşizanlığın Türkçü'lüğü kadar Kürtçü'lüğü de kötüdür "mhmtthr".Kendi düşünceni savun ama teker teker söküp atabilecek kadar sahibi sanma kendini bu ülkenin.

  Adalet yerini bulacak! - mhmtthr

  Dagimiza, tasimiza yazabildiler onu ama, beynimize, ruhumuza hicbir zaman yazamadilar, yazamazlar da. Onun icin bunlarin hepsi boyle teker teker sokulup atilacak. Bunu da halk yapacak, az kaldi...

  BU CÜMLEYİ TEDAVÜLDEN KALDIRMAK LAZIM. - teknolog20

  sadece batmanda değil, türkiyenin her yerinde bu temizlik yapılmalıdır dağa taşa Ne Mutlu Türküm Diyene yazanlar ülkemizin kan çanağına dönmesine sebep olmuşlardır. Bu cümle türkiyenin temeline yerleştirilmiş bir dinamittir. Bunu söküp atmak lazım.

  İsabetli bir karar olmuş. - ahmedgulsu

  Bütün dünyada ve yurttaki sulh, kardeşlik ve kanın durması Türklükten, Kürdlükten ve daha bir çok şeyden çok daha önemli insan olanlar için. Türk olmayanları rencide eden ve hiç bir zaman iyi olana hizmet etmemiş olan bu söz keşke hiç olmasaydı. Bütün ülkedeki "ne mutlu Türküm diyene" yazılarının yok olması dileğiyle.