Batman'da KCK operasyonu: 44 gözaltı

Batman'da KCK operasyonu: 44 gözaltı
Batman'da KCK operasyonu: 44 gözaltı
Batman'da, PKK'nın şehir yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği/ Türkiye Meclisi (KCK/TM) yapılanmasına yönelik Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla polis tarafından bu sabah birçok kurum ve eve eş zamanlı operasyon yapıldı.

Arif ARSLAN

BATMAN - Belediye Başkanvekili Serhat Temel, BDP Batman İl Başkanvekili Selim Aratemur’un da aralarında bulunduğu 44 kişi gözaltına alındı. BDP il ve ilçe binası, Azadiya Welat dergisi, Fırat Dağıtım ve DİHA büroları, Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYA-DER), Batman Din Alimleri Derneği (DAD) ile BDP’li üyelerin evlerinde aramalar yapıldı.

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, bugün saat 05.00 sıralarında birçok ev ve kuruma eş zamanlı operasyon yaptı. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla ’KCK Kent Meclis yapılanmasında yer aldıkları’ iddiasıyla başlattığı operasyonda, aralarında Batman Belediyesi Başkanvekili Serhat Temel, BDP Batman İl Başkanvekili Selim Aratemur’un da bulunduğu 44 şüpheli, evlerinde gözaltına alındı.

Gültepe Mahallesi’ndeki evinde sabah saatlerinde polisler tarafından yapılan aramadan sonra gözaltına alınan Belediye Başkanvekili Serhat Temel, Batman Bölge Hastanesi’ne sağlık kontrolünden geçirildi. Başkanvekili Temel, daha sonra Batman Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Başkanvekili Temel’in evine baskının gerçekleştiği saatlerde polisler eş zamanlı olarak BDP Batman İl Başkanvekili Selim Aratemur ve birçok BDP’li üye ile sivil toplum kuruluş temsilcisinin de evlerine baskınlar yapıldı.
44 kişi gözaltına alınırken, aralarında BDP il ve ilçe binası, Azadiya Welat, Fırat Dağıtım ve DİHA büroları, MEYA-DER, Batman Din Alimleri Derneği (DAD) ve mahallelerde bulunan BDP’li üyelerin evlerinde de aramalar yapıldı. Yapılan operasyonda gözaltına alınan, isimleri belirlenenler şunlar;
Belediye Başkanvekili Serhat Temel, BDP Batman İl Başkanvekili Selim Aratemur, Tüm Bel Sen Batman Temsilcisi Muzaffer Çınar, Tüm Bel Sen yöneticisi Ali Sarıpınar, Eski Genel İş Batman Şube Başkanı ve Genel İş şube yöneticisi Halis Yakut, BDP üyesi, Zeynelabidin Çelik, Din Alimleri Derneği yöneticisi Ahmet Eşiyok, Meyader Başkanı Yaşar Kurt, BDP üyesi Hakim Sincar.
Batman Belediye Başkanı BDP’li Nejdet Atalay 2 yıl önce, BDP İl Başkanı Mehdi Tüzün, 3 ay önce tutuklanmıştı. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/107770410777049

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BAŞBAKAN DİYARBAKIR MİTİNGİNDE VERDİĞİ SÖZÜ TUTMALI - Sedat Gürsel

  Geçtiğimiz seçimde, miting alanında Diyarbakır'a yepyeni bir cezaevi yapacağına söz vermişti.Seçim sonrasında AKP'nin Kürt Açılımı'nın rafa kaldırdığı görülüyor. Başbakan bari bölge halkına verdiği sözü tutup bir an önce yeni cezaevini yaptırsın, bu hızla giderlerse, eski cezaevleri tutuklamalara yetmeyecek.

  ecevit - akkas123690

  recep in sonu ecevit in sonundan farklı olmayacak herhelde.

  Durmak yok,gozaltilara devam... - candeniz02

  Durmak yok,gozaltilara devam,e bari oldu olacak tum Batman'i gozaltina alsaydiniz,cok kisi kalmadi zaten ha gayret.Kimseler kalmadiktan sonra,"demokratik secimlerinde"kendi memurlarinin oylariyla butun belediyeleri ele gecirirsin,demokratik demokratik...

  Yeni Hapishane - coolunuz

  Durum ve gorunen oki, yeni ve daha buyuk hapishanelere ihtiyacimiz olucak. Devlet baba butun kurtleri hapse atmayi planliyor galiba. Yargilanmadan, yargilamayi bekleyen ve yargilanmis cezasi kesilmis insanlari da hesaba katarsak bu hapishaneler yeterli olmucak. soylemedi demeyin.

  kck bir iddaa - marsel

  ama haber yapanlar icin göz altina alinanlar suclu olarak ilan ediliyor oysa dakkat edilmesi gereken hükümetin tuzagina düsmemek haber yaparken. göz altina alininanlar demokratik,yasal kurumlardir ve basindir. hükümetin zülmüdür olan...

  akp faşizmi - rojteam

  akp kaybettiği ve almadığı belediyeleri şimdi, doguda bdpli belediye başkanlarını tutuklamalarla etkisiz hala getirecegini düsünüyor tayyip. 100 bin kişiyi tutuklasanda bu halk sizin zülmünüze boyun egmeyecek.

  bunu bilin artik - gundiyoo

  yillardir tutukliuyorsunuz yillardir hak gaspi yapiyorsunuz yillardir sansurluyorsunuz... ne oldu degisen bir sey oldu mu?hic bir sey degismedi. hatta degismesini istediginiz seylerde daha kaliplasti,degisemez bir duruma geldiler..anlayin artik ya .daha ne bekliyorsunuz?size özel bir vahiy mi gelmesini bekliyorsunuz?