Batman'da 'kelek' yarışması

Batman'da 'kelek' yarışması
Batman'da 'kelek' yarışması
33. Turizm Haftası nedeniyle düzenlenen geleneksel kelek yarışması yine çok keyifliydi

 

BATMAN'da, ‘33'üncü Turizm Haftası' kutlamaları etkinlikleri kapsamında, geleneksel kelek yarışması Dicle Nehri'nde düzenlendi. Kesmekköprü 2 Köyü'nde başlayan kelek yarışması, Hasankeyf Köprüsü'nde son buldu. Nehirde balıkçılık yapan 9 kişi yarıştı. Kürekli kelekle yarışan 22 yaşındaki Galip Yıldız, rakiplerine arayı açarak birinci oldu.
‘Turizm haftası' etkinlikleri kapsamında, her yıl düzenlenen kelek yarışması yine renkli geçti. Yaklaşık 5 kilometrelik parkurda yarışmacıları yakınları eşeklerle Hasankeyf'e kadar takip etti. Yarışın başlangıcını Hasankeyf Kaymakamı Bilgehan Bayar, Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen ve Kültür ve Turizm Müdürü Selahattin Ortaboy alkışla verdi. Kesmeköprü 2'de başlayan yarışma, Hasankeyf Köprüsü'nde son buldu. Suyun akıntılı olmasından dolayı yarışmacılar fazla zorlanmazken, yarışmayı birincilikle bitiren 22 yaşındaki Galip Yıldız küreğiyle omuzlarda taşındı. Derece yapan kürekçilerden birinciye yarım, iki ve üçüncüye çeyrek altın verildi.
Yarışmayı kazanacağından emin olduğunu söyleyen Galip Yıldız, “Bundan böyle her yıl birinci olacağım. Yarışın başlamasıyla bitene kadar öndeydim. Rakiplerime 100- 200 metre fark attım. Birinciliği garantiledikten sonra kendimi akıntıya bırakıp kürek bile çekmedim. Çok iyi bir yarışmaydı. İki sene önce yine yarıştım, Üçüncü oldum, çok yorulmuştum. Kol bilekliklerimde ağrı var. Su seviyesi yüksek ve akıntılı olduğu için yorulmadım” dedi.
Daha sonra Köprübaşında birinciye altın takan Batman Vali Yardımcısı Yasemin Yalçınkaya, “Turizm Haftası' dolayısıyla düzenlenen kelek yarışmasını ilk kez izledim. Gerçekten gelenekleri yaşatma açısından güzel bir yarışma oldu. Eskilerde bu kelek kullanımı Hasankeyf’te ticaret nedeniyle çok kullanıyordu. Bir kez de olsa bunu canlandırmak çok anlamlı. Yarışmacılara ve katılımcılara çok teşekkür ediyorum” dedi.
Yarışma sırasında olası kazaya karşı Sivil savunma botlarının yarışmaları nehirde takip ettiği görüldü. (aa)