Batman'da okul müdürlerine PKK soruşturması

Batman'da okul müdürlerine PKK soruşturması
Batman'da okul müdürlerine PKK soruşturması
Batman Eğitim-Sen Şube Başkanı Bülent Hatun, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 19 okulda 20 okul müdürü, müdür yardımcısı ve öğretmene KCK/PKK soruşturması başlattığını iddia etti

BATMAN- Milli Eğitim Bakanlığı , Batman’da 19 okulda yaklaşık 20 okul müdürü, müdür yardımcısı ve öğretmene KCK/ PKK , soruşturması açtı. İddiaya göre, Ankara ’dan gelen müfettişler, öğretmenleri Milli Eğitim Müdürlüğü’ne davet ederek, soruşturmada adı geçen kişilerin KCK/PKK ile bağlantısı olup olmadığını soruyor.

Eğitim-Sen Batman Şube Başkanı Bülent Hatun, haklarında soruşturma açılan okul yönetici ve öğretmenlerin sendikalarına üye olduğunu ve tasfiye edilmek istendiklerini söyledi. "İktidar, kendisi gibi düşünmeyen, kendine yakın olmayan kurum ve kişileri tasfiye etmeye çalıştı. Bu da yetmezmiş gibi artık fişlemeye de başladı. 28 Şubat’ta fişleme ve soruşturmalarla mağdur olanlar, bu gün aynı yöntemle başkalarını fişleyerek, soruşturma açmaya başladı" dedi.

Hatun, il genelinde 20’ye yakın eğitimciye ’KCK’ adı altında soruşturma açıldığını belirterek, şunları söyledi: "Bu, toplumda yaygın olarak kullanılan ’Çamur at, izi kalsın’ soruşturmasıdır. Soruşturma açılan okul müdürleri, yardımcılar ve öğretmenlerin hemen hepsi Eğitim Sen’lidir. Eğitimciler, Ankara’dan gelen bakanlık müfettişleri tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne çağrılarak, ’Okul müdürünüz, müdür yardımcınız ve ya şu öğretmeniniz KCK’lımıdır?’ ’KCK’ya eğilimli midir? KCK’ya yönlendirme yapıyor mu? KCK propagandası yapıyor mu?’ gibi sorular sorularak adeta okul müdürleri, müdür yardımcıları ve eğitimciler fişlenerek tasfiye edilmeye çalışılmaktadır. Böylesi sanal iddialarla adeta okul müdürleri, müdür yardımcıları ve eğitimciler töhmet altında bırakılmaktadırlar. Hiç kimse bu soruşturmanın Alo 147 iletişim merkezi üzerinden yapılan şikayet üzerine olduğunu söylemesin. Bu fişleme; Eğitim-Sen’li okul müdürleri, yardımcıları ve öğretmenlerini tasfiye etme soruşturmasıdır."

Hatun, hakkında asılsız soruşturma açılanların başarılı eğitimciler olduğunu, ’sanal iddiaların’ Batman ve eğitimcileri kamplaştırdığını iddia etti.

BAKANLIK YÜRÜTÜYOR
Batman İl Milli Eğitim Müdürü Şerif Akboğa, il genelinde okul müdürü, müdür yardımcısı ve öğretmenlere yönelik sürdürülen PKK/KCK soruşturmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Akboğa, "İdari Soruşturma Milli Eğitim Bakanlığı deneticileri tarafından yürütülmektedir. Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yürütülen gizli soruşturma ile ilgili herhangi bir bilgisi ve tasarruf yetkisi bulunmamaktadır" dedi.

(dha / Arif ARSLAN)