'Batman'dan Karadeniz'e bir tünel açıyoruz'

'Batman'dan Karadeniz'e bir tünel açıyoruz'
'Batman'dan Karadeniz'e bir tünel açıyoruz'
Bölge gezisini sürdüren AK Parti heyetinden Rize Milletvekili Hasan Karali, "Farkımız yok, biz sizin deniz görmüş haliniziz" diye konuştu.

Diyarbakır’ın ardından dün Batman’a geçen AK Partili 45 milletvekili, kent girişindeki bir sosyal tesiste davul-zurnayla karşılandı, daha sonra davul-zurna eşliğinde ‘barış halayı’ çekti. Ak Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın, gruplara ayrılan vekillerin isim listelerini okuyarak, hangi vekilin hangi ilçede incelemelerde bulunacağını belirtti ve vekiller kendilerine tahsis edilen araçlarla bu ilçelere gittiler. Aydın’ın da aralarında bulunduğu grup ise kent merkezinde ziyaretlerde bulundu.
Ak Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın ile milletvekilleri Hasan Karali (Rize), Gökhan Gülşen (Kastamonu), Zeyd Aslan (Tokat) ve Ziver Özdemir’den (Batman) oluşan grup, geziye kent merkezindeki Cumhuriyet Mahallesi’nden başladı. Heyet, ‘Ne mutlu Türküm diyene’ yerine ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ yazısının oknduğu Atatürk Anıtı’na geldiğinde basın mensuplarının sorusu üzerine Ahmet Aydın, “Çok güzel işte. Polemiklere çok takılmamak lazım. Bizim bir takım çizgilerimiz var bu süreci anlatırken, dolayısıyla hiç kimsenin endişelenmesine gerek yok. Bu polemiklere de takılmamak lazım. Şekle takılmayalım” dedi.

‘Çözülsün, canımı vereyim’

Heyet daha sonra esnafla sohbet ederken, Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın’ın Kürtçe konuştuğu görüldü. Esnaftan Adnan Demir, “Sizi barış için bu bölgede görmek bizi çok mutlu etti. Şu an o kadar heyecanlıyım ki, mağazaya şu an ateş girse hatta ben öleyim. Yeter ki bu bölgeye barış gelsin. Bunu daha önce Maliye Bakanı Sayın Şimşek’e de söyledim. Sizden beklentimiz çok büyük. Biz gerçekten kardeşiz. Bunun için ne gerekiyorsa yapın lütfen. Sorun çözülsün canımı vermeye hazırım” dedi.
Aydın ise, “Sizdeki bu irade olduğu müddetçe bu işi çözeceğiz. El birliğiyle bir can gitmesin diye milletiyle iktidarıyla bu sorunu çözmek istiyoruz” dedi.
Ak Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın, esnafla Kürtçe konuşmasını soran gazetecilere, “İnsanların kendini ifade edebildiği dille konuşması çok önemli. Yıllarca sıkıntılar yaşandı bu ülkede. Bu dil yok sayıldı, yasaklandı. Şimdi bakıyoruz Kürt Dili Edebiyatı bölümü açıldı. Devletin bir kanalı Kürtçe yayın yapıyor. İnsanlar kendi dilini öğrensinler, konuşsunlar. Herkes kendini olduğu gibi ifade etsin. Bu sorunun çözümüyle birlikte eminim bölge şahlanacak” dedi.
Ziyaretler sırasında Ak Parti’nin Rize Milletvekili Hasan Karali ile esnaflar arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Esnaf, BDP ’nin olaylı Karadeniz turunu anlatırken, “Biz oraya gittiğimizde ‘Kırosunuz, geri kalmışsınız’ diyorlar” dedi. Bir esnaf ise barış süreci olmasaydı milletvekillerinin burada rahat dolaşamayacağını belirterek, sürecin arkasında olduklarını kaydetti. Rize Milletvekili Karali de, “Farkımız yok, biz sizin deniz görmüş haliniziz. Bir tünel yapıyoruz. Burasıyla Karadeniz arasındaki mesafeyi kısaltıyoruz. Kahvaltıyı Batman’da yapacaksın, öğle yemeğini Rize’de yiyeceksin, geleceksin seni denize sokacağım. Karadeniz’de bir sıkıntı yok. Bunu böyle bilesiniz” dedi.