Batman'dan üç iyi haber

Kuş gribi nedeniyle Gercüş Devlet Hastanesi'nde gözetim altına alınan Batmanlı dört çocuktan üçünün test sonuçları negatif çıktı.

ANKARA - Kuş gribi nedeniyle Gercüş Devlet Hastanesi'nde gözetim altına alınan Batmanlı dört çocuktan üçünün test sonuçları negatif çıktı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri aynı köyden altı yaşındaki Fatmanur Çakar'ınsa halen Diyarbakır Dicle Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk İntaniye Servisi'nde gözetim altında tutulduğunu açıkladı. Fatmanur'dan test için yeni örnek alınacak.
Türkiye'de neredeyse unutulan kuş gribi, 8 Şubat günü Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Boğazköy'de hortladı. Tavuk, hindi, ördek ve kazları öldürenin kuş gribi olduğu açıklandı.
BM: Hazirana kadar dikkat!
Öte yandan BM, geçen yıl göçmen kuşların yaydığı kuş gribinde bu yılki artışın ilk nedeninin kümes hayvanları ticareti olduğunu açıkladı. BM'nin kuş gribiyle mücadele koordinatörü David Nabarro, "Kuş tüyüne temas ve hasta kuşların kullandığı su da enfeksiyon nedeni olabilir. Kasımdan hazirana kadar olan sürede daha çok salgınlar da başgösterebilir" dedi. (dha, aa)