Batmanlı Ufuk Galatasaray'a gidecek

Batman'dan Galatasaray'a
OKS'yle 217 bin öğrenci çeşitli okullara yerleştirildi. Sınavın ikincisi Batmanlı Ufuk Serkan Yıldırım Galatasaray Lisesi'ni kazandı. Birinci Fatih Özkan İstanbul Lisesi'ne gidecek.

ANKARA - OKS 1. yerleştirme işlemleri 217 bin 364 çocuğun yüzünü güldürdü. Sınava giren 818 bin 359 bin öğrenciden 497 bin 760'ı tercih yaptı, 217 bin 364'ü okullara yerleştirildi. Bunlardan biri, Batmanlı şampiyon Ufuk Serkan Yıldırım. Batman'ın gururu olan Yıldırım Galatasaray Lisesi'ni kazandı.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın dün akşam saatlerinde açıkladığı sonuçlara göre, Türkiye genelindeki ortaöğretim kurumlarına 217 bin 364 aday asil olarak yerleştirildi. 26 bin 819 aday mülakat hakkı kazandı. Tercih yapıp kazanamayan öğrenci sayısı 253 bin 577. Tüm okullarda 4 bin 187 kontenjan boş kaldı.
İmam hatipler dolu, özeller boş
Okul türlerine göre fen liseleri ve sosyal bilimler liselerine ayrılan 6 bin 936 ve Anadolu liselerine ayrılan 100 bin 510 kontenjanın tamamı doldu. Anadolu imam hatip liselerinde 16 bin 920 kontenjanının 16 bin 919'u doldu. Özel liselerin 10 bin 603 kontenjanının sadece 6 bin 510'una yerleştirme yapıldı.
Kayıt tarihi 6-15 Ağustos. Boş kontenjanlar 19 Ağustos'ta açıklanacak.
İkinci yerleştirme için başvurular 20-24 Ağustos'ta.
OKS şampiyonlarının yerleştirildiği okullar da belli oldu. Türkçe-Matematik ve Matematik-Fen puan türlerinde Türkiye birincisi olan Fatih Özkan, İstanbul Lisesi'ne yerleşti. Her iki puan türünde de ikinciliği paylaşan Mustafa Mete İstanbul Özel Fatih Fen Lisesi'ni; 'Fatma Karakoç Ankara Fen Lisesi'ni, Ufuk Serkan Yıldırım ve Begüm Aydıner Galatasaray Lisesi'ni, Ahmet Ali Dinler ise İstanbul Atatürk Fen Lisesi'ni kazandı. TM puan türünde üçüncülüğü paylaşan Zeynep Ölmez Manisa Turgutlu Halil Kale Fen Lisesi'ne, Onur Can Soybir ise İstanbul Lisesi'ne girecek. MF puan türünde üçüncülüğü paylaşan Enes Aybar Ankara Özel Samanyolu Fen Lisesi'ne, Abdulkadir Sözen İstanbul Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi'ne kayıt yaptıracak.
Ufuk Serkan Yıldırım'ın OKS başarısı, sonuçlar açıklandığında yankı uyandırmıştı. Batman TED Koleji'nde burslu okuyan Türkiye ikincisi Ufuk Serkan Yıldırım, 100 sorudan 99'unu doğru yanıtlamıştı. Memur baba ve öğretmen annenin oğlu olan Yıldırım, fırsat verilirse doğu ve güneydoğudan çok başarılı öğrencilerin çıkacağını söylemişti.
Bu arada puanı beklediğinden düşük gelince OKS skandalının ortaya çıkmasını sağlayan ve kendisi gibi mağdur olan birçok arkadaşının geleceğini değiştiren Damla Ersan, yanlış hesaplanan diploma notu düzeltilince, 64 bin kişiyi geride bırakarak bir Anadolu lisesine girme şansı yakalamıştı. Radikal'in haberi üzerine TED Koleji, Damla'yı tam burslu olarak Polatlı TED Koleji'ne yerleştirmişti.