Batu'ya tepki: Ayıp oldu

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'ın Ankara büyükelçileri, Radikal'de Neşe Düzel'le yaptığı söyleşide söz konusu ülkeleri eleştiren CHP Milletvekili İnal Batu'yu kınadı.

ANKARA - Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'ın Ankara büyükelçileri, Radikal'de Neşe Düzel'le yaptığı söyleşide söz konusu ülkeleri eleştiren CHP Milletvekili İnal Batu'yu kınadı. Büyükelçiler, Düzel'in 3 Mayıs'ta yayımlanan 'Özbekistan Rum-Yunan yanlısıdır' başlıklı röportajıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:
"Ülkelerimize, mantık dışı suçlamalar yapılmış, dostluğumuza hizmet etmeyen, düşmanlarımızın işine yarayan ifadeler kullanılmıştır. Bu ifadelerin, çok tecrübeli bir büyükelçi ve bir milletvekili olan İnal Batu tarafından kullanıldığına inanmak istemiyor, kullanmışsa onu şiddetle ve esefle kınıyoruz. Kendi ifadesini aynen iade ederek 'Çok ayıp ediyor' diyoruz.
Azerbaycan'ın vefasız, Kırgızistan'ın, Kazakistan'ın, Özbekistan'ın Rusya'nın izinde, Rumu desteklediklerini söylüyor. Vefalı vefasız anlayışı, ayrı ayrı insanlara ait olabilecek bir husus. Bir devlete, halka kimse vefasız diyemez.
Azerbaycan'ın vefalı olduğunu görmek isteyenlerin Bakü-Ceyhan, Bakü-Erzurum projeleri ile Azerbaycan'da çalışan 10 binden fazla Türk vatandaşına bakması gerekir. Biz, BM tarafından tanınmış, tam bağımsız birer devletiz. Kendi halklarımızın çıkarlarının izinde olduğumuzun altını çizmek istiyoruz."