Bavulda sarhoş midilli

Cepte 10 tane köpek yavrusu, mantoda muhabbet kuşları, bavulda midilli, cinsel organda altın saat...

EDİRNE - Cepte 10 tane köpek yavrusu, mantoda muhabbet kuşları, bavulda midilli, cinsel organda altın saat... Gümrüklerdeki muayene memurları ile güvenlik güçlerinin karşılaştıkları olaylara şaşmamak güç.

 • Muayene memuru, Kapıkule Sınır Kapısı Gar Gümrük Müdürlüğü'nde özel olarak yapıldığı ilk bakışta fark edilen büyük bavulu görünce, 'İçinde ne var' diye sordu. 'Giyim eşyalarım' yanıtını aldı. Şüphelenen memur fermuarını açtığında, bavulun içinden bir midilli çıktı! İte kaka bavula sığdırılan hayvanın, rahat durması için alkollü içecek verilerek sakinleştirildiği anlaşıldı.
 • Yine Kapıkule Yolcu Salon Gümrük Müdürlüğü peronlarında yolcu otobüsü kontrol edildi. Otobüs tam Türkiye'ye gireceği sırada, bir 'inleme' sesi duyuldu. Sesin kaynağı olan kadının üzeri arandığında, ceplerine
  'tıkıştırılmış' 10 köpek yavrusu bulundu. Yavruların uyuşturucu ilaçla
  sakinleştirildiği belirlendi.
 • Gümrükte bir kadının giysisinin olağandışı görünümünden şüphelenen görevliler, arama yaptı. Paltosunun içinde üç ayrı fileye konup uyuşturucu spreyle bayıltılmış 90 tane muhabbet kuşu ele geçirildi. Görevliler kuşları filelere doldurarak ülkeye sokmaya çalışanlara sıkça rastlandığını söyledi.
 • Uzunköprü Gar Sınır Kapısı'ndan geçen Afrika uyruklu bir kişinin uyuşturucu nakli yapacağı ihbarını alan Emniyet yetkilileri, şüpheliyi yakaladı. Üst ve bağaj aramasında uyuşturucuya rastlanmadı. Aranan mal, röntgen filminde 'görüldü'. Şüphelinin midesinde, içinde uyuşturucu bulunan çok sayıda kapsül olduğu belirlendi. Şüpheli bir kadını arayan görevliler, cinsel organında torba içine konulmuş çok sayıda uyuşturucu hap buldu. Başka bir kadının cinsel organından da aynı yöntem kullanılarak gizlenmiş altı kol saati çıktı.
  Kaportada et, stepnede şeker
 • Kapıkule'de son yıllarda en sık ele geçirilen ürünler arasında tozşeker, et ve etli mamuller bulunuyor. Gümrük muayene memurları araçların motor kısımları dahil, stepnede, kaportanın aralarında kilolarca et ele geçirirken, tozşeker ve muzu Türkiye'ye sokmak amacıyla araçlarına gizleyenlerle de mücadele ediyor.
  Sınır kapılarındaki x-ray cihazları ile araçların kontrolünün çok detaylı ve sağlıklı yapılabildiğini belirten görevliler, "Ancak bu iş zaman aldığı için tüm araçların burada kontrolü yapılamıyor. Narkotik köpekleri, yoğunluk ölçen cihazlar, benzin depolarını kontrol eden aletlere kullanıyoruz. Ancak, kaçakçılar her defasında değişik yöntemlerle girişimde bulunuyor" diyor.