Bay 'Hiçkimse'nin varlığı kanıtlandı!

Bay 'Hiçkimse'nin varlığı kanıtlandı!
Bay 'Hiçkimse'nin varlığı kanıtlandı!
Festus Okey davası tıkandı çünkü 'Nijerya'dan kimlik bilgisi gelmedi'. Adalet unuttu, kamera unutmadı. Festus, vardı.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

İsmail SAYMAZ
Tarih, 5 Ağustos 2007. Görüntüler Feriköy Mustafa Sarıgül Stadı’ndan. Afrikalı sığınmacıların düzenlediği Nijerya-Gambiya maçında Gambiyalılar ilk 11’i çıkaracak kadar adam bulamayınca Nijeryalı Festus Okey, karşı takımda forma giyiyor. Numarası, altı. Maçta kale ağzını yokluyor. Kaleciyi çalımlayıp geçiyor fakat kale boş olduğu halde topu dışarıya atıyor. Arkadaşları isyan ediyor. Kendisi de üzgün.

Festus Okey, bu maçtan 15 gün sonra ‘uyuşturucu’ kuşkusuyla Beyoğlu Polis Merkezi’ne götürüldü. Burada polis kurşunuyla öldü.

İstanbul’da Afrika Kupası
Festus Okey’in ölümüyle ilgili dava Festus Okey’in kim olduğu resmi olarak ‘belirlenemediği için’ uzadıkça uzuyor. Maç kayıtları ise iki yıldan beri bürokratik yazışmalarla ‘kimliği’ belirlenmeye çalışılan Festus Okey’in yaşarken görüntülendiği yegane kayıtlar.

Kayıtların öyküsü de çarpıcı:
Yönetmen Reyan Tuvi, 2006’da bir arkadaşından, İstanbul’daki ‘Afrika Kupası’nı öğrendi. Sığınmacı ve kaçak siyahlar her ağustos bu turnuvada, belki bir gören, takımına transfer eden olur umuduyla futbol yeteneklerini sergiliyordu.

Festus Okey, yönetmen Tuvi’nin ekibinin kadrajına iki kez takıldı. Birincisi 2006 yılında, Hacıhüsrev’de, toprak sahada yapılan idmanda.

İkincisi ise Nijerya-Gambiya maçında. Kamera arkasında bizzat Reyan Tuvi vardı. Tuvi, aylar sonra, Nijeryalı koordinatörü Taju ile ham görüntüleri izlerken gözlerine inanamadı. Aylardır bürokratik olarak var olup olmadığı sorgulanan Festus Okey oradaydı. Tuvi tepkili: “Kanıtlar ortada olmasına rağmen bir kimliktir tutturulmuş. Cinayetin Festus’un kimliğiyle ilgisi yok. Gerçi Hrant Dink’in davası ne oldu ki, bu çocuğunki sürsün!”

Çalım atmayı çok severdi
Hacıhüsrev’de toprak saha... Tarih, 2006. Okey’in üzerinde ‘Fıratpen’ yazılı bir forma var. Çalım atarken faulle yere düşüyor. Arkadaşları pas için ‘Okute’ diye bağırıyor. Okey, çalım atmayı çok seviyor. İkinci görüntü, Mustafa Sarıgül Stadı’ndan. Festus, kaleciyi çalımlayıp geçiyor fakat boş kalede topu dışarıya atıyor. Arkadaşları isyan ediyor. Kendisi de üzgün. Antrenör Okey’in omzuna elini koyup İngilizce “Denemeye devam!” diyor. Festus, “Okey” diyor. Yere uzanıyor. Gözleri dalgın.

Bay ‘Hiçkimse’nin son 38 ayı
20 Ağustos 2007: Festus Okey, ‘uyuşturucu’ şüphesiyle götürüldüğü Beyoğlu Polis Karakolu’nda, polisin üzerinde silahla girmesi yasak olan bölümünde vurularak öldü.
* Polis Cengiz Yıldız “Saldırdı. Boğuşurken oldu” dedi.
* Karakolun kamerasına bakıldı. ‘Çalışmadığı’ anlaşıldı.
* Festus Okey’in giydiği gömlek, soruşturmada en önemli kanıtlardan biriydi. Kayboldu.
* İlk duruşma: 27 Kasım 2007.
* Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davaya müdahil olmak istedi. Mahkeme reddetti. Okey’in hiçbir zaman avukatı olamadı.
* Festus Okey’in sadece BM Mülteciler Komisyonu’na ait bir başvuru belgesi vardı. Sanık avukatı 16 Aralık 2008’de 11’nci duruşmada “Öldürülenin adı Festus Okey miydi” diye sordu. Mahkeme ölümünden 16 ay sonra ‘kişi’nin kimlik bilgilerini Nijerya’ya sordu. O günden beri, dava durdu.
* Sanık tutuksuz yargılanıyor.
* Ölümünden 38 ay sonra hâlâ Festus Okey’in ailesine ulaşılamadı. Avukat yok. Sanık beraat ederse itiraz bile edilemeyecek.