Bayan albay amirallik bekliyor

Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) 1-3 Ağustos tarihlerinde yapılacak toplantısında albaylık süresini dolduran bayan subayların...

ANKARA - Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) 1-3 Ağustos tarihlerinde yapılacak toplantısında albaylık süresini dolduran bayan subayların durumunun da ele alınacağı öğrenildi.
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarihinde ilk kez, albaylık bekleme süresini dolduran bayan subayların dosyaları, YAŞ toplantısında
görüşülecek.
YAŞ toplantılarında generallik bekleyen bayan subaylar arasında en tanınmış isim ise Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hemşirelik Yüksek Okulu Komutanı Sıhhiye Albay Nur İnanç.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeli olan ve bu yıl rütbe bekleme süresi dolan albay
İnanç, Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ve TSK'nın üst yönetimindeki 14 orgeneral-oramir alin uygun bulması durumunda amiralliğe terfi edecek.
Bu yıl şansı düşük
Genelkurmay kaynakları, bu yıl ilk kez şuraya girecek albay Nur İnanç'ın terfi etme şansının 'düşük' olduğunu vurguluyor.
İnanç'ın yanı sıra bekleme süreleri dolan bir ya da iki öğretmen bayan albayın dosyalarının da YAŞ toplantısında gündeme gelebileceği öne sürüldü.