Baydemir: O adamların selamını bile almayın

Baydemir: O adamların selamını bile almayın
Baydemir: O adamların selamını bile almayın
Diyarbakır'da, boşanma davası sürerken, kayınpederi tarafından öldürülen Meltem Özdaş, kadın örgütleri tarafından toprağa verildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kadına şiddet uygulayan erkeklerin toplumdan dışlanmasını istedi.

DİYARBAKIR – Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde kocasına açtığı boşanma davası sürerken, kayınpederi tarafından birlikte yaşadığı iddia edilen Mehmet Işık ile birlikte Kalaşnikof tüfekle öldürülen 21 yaşındaki Meltem Özdaş, ailesinin cenazesine sahip çıkmaması üzerine kadın örgütleri tarafından toprağa verildi. Cenaze törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kadına şiddet uygulayan ve öldüren erkeklerin toplumdan dışlanması ve selamlarının dahi alınmamasını istedi.

Adana’da 17 yaşında iken halasının oğlu M.C. ile evlendirilen ve sorunlar yaşadığı için eşine boşanma davası açan 1 çocuk annesi Meltem Özdaş, çocuğunu almak için 17 Şubat’ta geldiği Bismil İlçesi’nde kayınpederi Refik Özdaş tarafından, birlikte yaşadığı iddia edilen 32 yaşındaki Mehmet Işık ile birlikte Kalaşnikof tüfekle tarandı. Meltem Özdaş ve Mehmet Işık olay yerinde yaşamını yitirirken, Refik Özdaş gidip polise teslim oldu. Meltem Özdaş’ın cenazesi ise Diyarbakır Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Ailesinin sahiplenmediği cenaze morgda yasal süre olan 15 gün bekletildikten sonra bugün kimsesizler mezarlığında gömülmesi için belediyeye haber verildi. Büyükşehir Belediye Başkanı ve Diyarbakır’daki kadın örgütlerinin girişimi ile cenaze hastaneden alınarak Yeniköy Mezarlığı’na götürüldü.


KADINLAR TABUTU OMUZLADI 

Burada Meltem Özdaş’ın tabutunu omuzlayan kadınlar cenaze namazı için camiye kadar taşıdı. Camide tabutu alan erkekler cenaze namazı için saf tuttu. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, belediye yetkilileri ve Baydemir’in korumasından oluşan 6 kişi saf tutarak Meltem Özdaş’ın cenaze namazını kıldı. Namazdan sonra Özdaş’ın cenazesi mezarlığa götürülüp, burada Kürtçe dualar eşliğinde toprağa verildi. ‘SELAMLARINI DAHİ ALMAYALIM’
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Meltem’in en yakınları tarafından katledildiğini ve cenazesinin sahiplenilmediği için kimsesizler mezarlığına defnedilmesinin istendiğini söyledi. Baydemir şöyle konuştu:

“Bu kentin belediye başkanı ve kadın örgütleri olarak bunu kabul etmedik. Meltem sahipsiz ve kimsesiz değildir. Kadına yönelik şiddet, zulüm ve alçaklıktır. İster kıskançlık, ister namus, adı ne olursa olsun kadına yönelik şiddet ve cinayet büyük bir ayıptır. Yılda iki bin kadın öldürülüyor. Bu kadına yönelik kırımdır. Yasalar kadınları korumaya yetmiyor. Kadına yönelik böyle erkek bakış açısı, hastalıklı bakışı açısı psikopatlık ve alçaklıktır. Tedaviye ihtiyaç vardır. Böyle erkek bakış açısı batsın, böyle bakış açısını reddediyorum, ayaklarımın altına alıyorum. Bütün herkese çağrıda bulunuyorum. Kadına yönelik şiddet uygulayan ve kadını öldüreni toplumdan dışlayalım ve selamını dahi almayalım.”


Ferit ASLAN- Bayram BULUT / DHA


  http://www.radikal.com.tr/112407711240779

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  @fidel - rosenrot

  fidel, hiçbir genellemenin doğru olmadığını bu güne kadar öğrenemediysen, sistemleri kendi zevkleri veya çıkarlarına kullanabilecek insanlar olabileceğini, bu insanlar yüzünden sistemleri suçlayamayacağımızı öğrenemediysen, bundan sonra sana pek de laf anlatılabileceğine inanmıyor, yazdıklarını esefle kınıyor ve cahilliğine veriyorum.

  anlamsizlik - Fidel Cinar

  Kadina karsi sidetin kurdu turku yok arkadas. Kadina karsi islamin asagilayici yaklasimidir. buyurun bakin ortadogu da islami hakimiyetin oldugu heryerde kadina karsi siddet goruluyor. Baydemirin yaklasimi cok onurlu bir davranis.

  Evetisyan06 - KasoXalikanli42

  arkadasimiz cok güzel deginmis konuya kürtleri anlamak zor..Cünkü Hic bir.halk kürtler gibi asimilasyona inkara Devletin kürtlerin Basina bilerek Ettigi Agalik sisteminde yasamadi ki,Diger insan ve halklar kürtleri anlayabilsin..Düsürülmüs bir HALK var.bu halk yillarca hem asimilasyon sistemine hemde agalik sistemine isyan Ediyor.maruz birakildigi yasami kabul etmeyip mücadele etmesinde de dislaniyor.yerine oturup Boyun Egsede Dislaniyor..acaba bu durumu elestirenler.kürtlerin yada bir kürdün yerinde olsaACABA NE DÜSÜNÜRDÜ BU GÜN DAHA DOGRUSU MERAK EDIYORUM..iGNEYI KENDINE CUVALDIZI KOMSUYA BATIRMAK KOLAYDIR..ÖNEMLI OLAN KENDINE CUVALDIZI BATIRMAKTIR.ÖNCE KENDINDEN BASLAMALIDIR INSAN DOGRUYU BULMAK ICIN.coban kaso

  İşte bu net bir tavır! - 1000cucarachas

  Baydemir'in gerek cenazeyi sahiplenmesi, gerekse sarfettiği sözler, alışıldık, basmakalıp siyasetçi gevelemelerinden farklı geldi bana. Gerçek bir tepki vermiş.

  Kürt Törelerini Anlamak Zor. - evetisyan06

  Tecavüze uğrayan kadını öldürmek sanırım bir tek Kürt töresinde var. Babasının rızası dışında evlenen ( evleniyor, fuhuş yapmıyor ) kızı öldürmek.. Heleki tecavüze uğrayan kadını öldürüp tecavüz eden erkeği sağ bırakmak yok mu işte bu saçmalığın zirvesi! Kimse bunu İslam'a falan yormasın ne Türklerde ne Farslarda, ne Araplarda yok bu saçmalık.. Ama kadına şiddet Kürtlerle sınırlı bir olgu değil.. Ancak devlet de bunu engelleyecek temel bir politikaya sahip değil. Sadece erkeğe" bak kadını diversen ben de seni döverim, hapse atarım" demekten sorunun temeline inip sebepleri ortadan kaldıracak bir yaklaşım yok. Sadece yarayı pansuman ediyor, hastalığı tedavi etme derdi yok! Kadın tarafından erkeğe uygulanan psikolojik şiddet zaten hiç gündeme gelmiyor. Hükümetin en başarısız olduğu alan bu maalesef. Bu kafayla çözebileceğini de sanmam.

  zaman - himone

  bundan 20-30 yıl önce Türk halkına çok ters gelen konular bugün sıradanlaşmaya başladı. toplum dediğiniz şey de zamana mukavemet edemez. 20-30 yıl sonra bu tür cinayet haberlerini hiç alacağımızı zannetmiyorum. olan şimdi boşu boşuna toprağa verilenlere oluyor. Aslında 13-14 yaşındaki kızını benden çıksın diye çabucak evlendiren babaları ve anaları cezalandrmak gerekiyor. halbuki kız çocuğu erkek çocuk gibi değildir, gençken asi olsa da anayı babayı erkek çocuktan çok daha fazla düşünürler. 17 yaşındaki kızı zorla evlendirince şu 3 günlük hayatta mutlu mu oldun? kızın toprakta sen de kalan günlerini hapihanede geçireceksin, zannediyor musun bir daha içeri girdiğin yaşa döneceksin yahut bir daha dünyaya geleceksin? madem namus diyecektin niye çocuk yaptın?

  SAGOL BASKAN ! - palenke

  Duyarliligindan ve olayi oldugunca ciddiye aldigindan dolayi Baskani kutluyorum.