Baydemir: Silah çözüm olmuyor

Hevsel bahçelerinde yapılan operasyonda öldürülen PKK'lının ailesine taziye ziyaretinde bulununca tepki toplayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Kürtler açısından sorunların silahla çözülmeyeceği ortaya çıkmıştır" diye konuştu.

DİYARBAKIR - Hevsel bahçelerinde yapılan operasyonda öldürülen PKK'lının ailesine taziye ziyaretinde bulununca tepki toplayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Kürtler açısından sorunların silahla çözülmeyeceği ortaya çıkmıştır" diye konuştu.
Yaklaşık 5.5 yıl aradan sonra DEHAP tabanından gelen başkan olarak orduevine alınan ilk isim olan Baydemir, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerine katılma talebini 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Necdet Özel'e nasıl ilettiğini anlatırken "Ben bu teklifi söyleyince Necdet Paşa 'Tabii gelebilirsiniz. Ordu sizin de ordunuzdur' yanıtını verdi. Bu çok şık bir davranıştı. Benim teklifim de çok şıktı. Görüşlerimiz farklı olsa da ortak hareket edebiliriz" dedi.
'Yasal düzenleme şart'
Kürt sorununun ekonomik, kültürel, siyasal bir sorun olarak ele alınması gerektiğini ifade eden Baydemir, çözüm önerisi konusunda şunları söyledi: "Sorunun polisiye ve askeri tedbirlerle çözülmediği ve çözülmeyeceği görülmüştür. Kürtler açısından da sorunun silahla çözülmeyeceği ortaya çıkmıştır. Yapılması gereken tek şey kayıtsız, koşulsuz çatışmasızlık ortamına dönmektir. Adı genel af olmasa da birtakım yasal düzenlemelerle veya topluma kazandırma yasasının biraz daha açılması ve örgütün üst düzey yöneticilerinin yararlanacağı bir düzenleme yapılmalıdır. Bu düzenlemelerle silahlı insanları dağdan indirmek mümkündür. AB sürecinde reformların devam etmesi gerekir."