Baydemir ziyareti havayı yumuşattı

Baydemir ziyareti havayı yumuşattı
Baydemir ziyareti havayı yumuşattı
Başbakan Erdoğan ile Barzani buluşmasına ev sahipliği yapacak Diyarbakır sakin ve temkinli. Erdoğan'ın, Baydemir'i ziyaret edecek olması havayı yumuşattı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Diyarbakır, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın daveti üzerine Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin ziyaretini sakin ve temkinli bekliyor. Barzani’nin Devlet Başkanı sıfatıyla, resmi davet üzerine ilk ziyareti önemseniyor. Barzani’nin Diyarbakır’dan vereceği mesaj merak edilirken; Barzani’den herkesi kapsayacak ve çözüm sürecine destek sunacak bir mesaj bekleniyor ancak, siyasi bir mesaj gelmesi konusunda da tedirginlik yaşanıyor. Tepkinin odağında “Neden Nevroz’a gelmedi” sorusu yer alıyor. Başbakan Erdoğan’ın ilk ziyaretini Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’e gerçekleştirecek olması ise tedirginlikleri azaltan ilk olumlu adım olarak değerlendiriliyor.
Diyarbakır’da günün önemini yansıtacak tek şey sokaklarda gezen AK Parti anons araçları ve billboard’lardaki afişler. Ziyaretle ilgili Diyarbakırlılar karışık duygular yaşıyor. Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, “Sakin, kaygılı, tedirgin, mutlu… Herkes bütün duyguları barındıyor. Ama Rojava’daki gelişmeler olmasa ve Ulusal Kürt konferansı için bir tarih belirlenseydi, bütün kent Barzani’yi ellerinde flama ve bayraklarla sokaklarda karşılardı” dedi. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ise “Sorun şu ki toplumun bir kesimi, bu ziyareti güç gösterisi olarak algılıyor. Bu yanlış algının kırılması için çaba sarf edilmesi gerekiyor” diye konuştu. Ziyareti önemli bulanlar, geçmişte ‘aşiret lideri’ olarak tanımlanan Barzani’nin ‘Devlet Başkanı’ sıfatıyla gelmesinin Kürtler açısından büyük bir kazanım olduğunu düşünüyor. GÜNSİAD Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu bu konuya dikkat çekip, “Barzani KDP Genel Başkanı sıfatı ile değil Bölgesel Kürdistan Başkanı sıfatı ile bu görüşmeyi yapıyor” yorumunda bulundu.

Düğünde var, açılışta yok

Yurtdışında bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de, Başbakan Erdoğan ve Barzani’yi karşılamak için apar topar Diyarbakır’a döndü. Başbakan Erdoğan’ın Baydemir’i ziyaret edecek olması, olumlu bir adım olarak karşılandı. Yarın da Barzani’nin Baydemir’i ziyaret etmesi bekleniyor. DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk de, Erdoğan ve Barzani’nin Diyarbakır Belediyesi’ni ziyaret edecek olmalarının kalıcı çözüme katkı anlamında bir mesaj olacağına dikkat çekti.
Öte yandan Barzani, BDP ’den gelen tepkilerin de etkisiyle Başbakan Erdoğan’ın gerçekleştireceği toplu açılış törenine katılmayacak. Barzani’nin 300 çiftin toplu nikah törenine katılıp, Erdoğan’la otelde başbaşa bir görüşme yapacağı öğrenildi. Bu gelişme nedeniyle BDP’nin de Diyarbakır İl örgütü önünde yapacağı protesto amaçlı basın açıklamasını iptal ettiği öne sürüldü.

5 maddelik talep

Bu arada, Diyarbakır’ın ekonomi çevreleri Başbakan Erdoğan’a sunmak için bölge ekonomisine yönelik taleplerin yer aldığı 5 maddelik bir dosya hazırladı. Barzani’nin de bir dosya ile geleceği belirtiliyor. 

‘Önce annemin mezarına gideceğim’

Barzani ile birlikte Diyarbakır’a gelecek olan Şivan Perwer’e yönelik kırgınlık herkes tarafından ifade ediliyor. Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Aktar, “Şivan’a kırgınız. Keşke daha önce yapılan ve davet ettiğimiz onlarca etkinlikten birisine gelseydi” dedi. Perwer ise ziyaret öncesi bir açıklama yaptı. Diyarbakır’a Barzani’nin ricası ve isteği üzerine katılma kararı verdiğini belirten Perwer, asıl amacının barış sürecine destek vermek olduğunu söyledi. Perwer, “Türkiye’deki bütün kesimleri barışa destek sunmaya, sevgi ve kardeşlik duygularını geliştirmeye davet ediyorum” dedi. Perwer, ilk iş olarak annesinin mezarına gideceğini belirtti.


  http://www.radikal.com.tr/116114811611483

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BİR OYUN VAR - pispor

  Türk dışişleri Irak merkezi hükümet ile yeniden yakınlaşması sonucunda sayın Barzani yi Amed davet eden başbakan Erdoğan Irak merkezi hükümet ile Güney federe kürt bölge başkanı arasında Irak merkezi hükümetin istekleri aktarılacak Türkiyenin Federe kürt bölgesindeki petrol ticari anlaşmalar ile ilgili olacağına eminim Yoksa sayın Barzani nin Amed e gelmesi kürt halkı için Amed halkı için bir şereftir kim ne diyebilir bir kaç rantçı yada siyasetçi bu ziyareti siyasallaştırmalarını da anlamış değilim çünkü asıl kapalı kapılar ardında sayın Erdoğan Ve Barzani ne konuşacaklardır çünkü bu konuşma merkezi Irak hükümeti ile Barzani arasındaki buzları eritmek yoksa sayın Barzani yi akp seçim elemanı olarak görmek haksızlıktır

  Tek Sorun ne biliyor musunuz?... - panoramame100

  Kürdistan Bölgesel Başbakanı Sn Mesut Barzani'nin PYD Eş-Genel Başkanı Sn Salih Müslim'n Güney Kürdistan'a girişini engellemesidir... Biz Kürtleri ve Kürt dostlarının kabul edeceği bir tutum değildir...

  Şıvan rengini belli etmiştir - serhat35

  Daha dün annesinin mezarını ziyaret etmediğini ileriki dönemlerde bunuda yapacağını söylüyordu, şimdi mezar ziyaretini öne çıkarmış görünüyor yada birileri öne çıkarıyor, yok böyle birşey, geliş amacıyla hiçbir alakası yok, geliş amacı bellidir, kendi deyimiyle birilerini! kıramamıştır. Şimdiye kadar iyi günde kötü günde yanında olan Kürtlerin bütün davetlerini geri çevirmişti oysaki, işte böyle bir geliş halk ile Şıvan arasındaki kırılmanın finali oldu, bugün baktığınızda esasında İbrahim Tatlıses'in Şıvan Perwer'den çok daha tutarlı olduğunu net bir şekilde görebilirsiniz.