@ismailsaymaz

Baydemir'den İçişleri Bakanlığı'na: Ceylanpınar şüphelisine işkence mi edildi?

Baydemir'den İçişleri Bakanlığı'na: Ceylanpınar şüphelisine işkence mi edildi?
Baydemir'den İçişleri Bakanlığı'na: Ceylanpınar şüphelisine işkence mi edildi?
Ceylanpınar'da iki polisin evlerinde öldürülmesi olayının zanlılarından olduğu iddiasıyla gözaltına alınan M.N.Y, ifade tutanağında, gözaltında iken bir araçla dolaştırıldığını, boğazına bıçak dayandığını ve infaz edilmekle tehdit edildiğini öne sürdü. HDP Milletvekili Osman Baydemir, söz konusu işkence iddialarına Meclis gündemine taşıdı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Ceylanpınar’da iki polisin evlerinde şehit edilmesine dair soruşturma kapsamında gözaltına alınan üç kişiye işkence uygulandığını ileri sürdü. Baydemir, İçişleri Bakanı Sabahattin Öztürk’ün yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde, işkence iddiasının doğru olup olmadığını sordu.


POLİS ARACINDA SAĞLIK KONTROLÜ!

Radikal, bu üç kişiden 21 yaşındaki M.N.Y.’nin ifade tutanağına ulaştı. M.N.Y., 22 Temmuz’da dört kişiyle birlikte bir araçtan gözaltına alındıklarını, farklı odalara konduklarını, gece sivil bir polisin eline kelepçe taktığını, ilçedeki devlet hastanesine götürüldüğünü, doktorun araca çağrıldığını ve bu şekilde sağlık kontrolü yapıldığını iddia etti. M.N.Y., kontrolden sonra araç içinde yere uzatıldığını, aracın Viranşehir ile Şanlıurfa arasındaki bir noktada durduğunu, farların kapatıldığını ve başına çuval geçirildiğini savundu.

'BOĞAZIMA BIÇAK DAYADILAR, MEZARINI KAZIN DİYE BAĞIRDILAR'

M.N.Y., ifadesinde şunları iddia etti:

“Yerde sürükleyerek başka bir araca bindirdiler. Direndim. Bu sırada boğazıma bıçak dayadılar. Bağırıyorlardı. Başka bir araca bindirildim. Kafam çuvalın içinde olduğu için nereye götürüldüğümü görmedim. Araç dağlık yöne sürülüyordu. Ardından durdu, araçtan indirildim, ayakta bekletildim. Kazma kürek sesleri gelmeye başladı. Bir ses geldi. ‘Mezarını kazın’ şeklinde konuşuyorlardı.

'BARIŞ SÜRECİ BİTTİ, İLK KURBAN SENSİN'

Ardından ayaklarımı bağladılar, toprağın içine uzattılar. Birisi kafamdaki çuvalı ağzıma doğru çekiyordu. Diğeri pantolonumu indirdi. Pantolonumu indiren beni yan uzandırdı. Birisi testislerimi sıktı. ‘H. ve S. seni sattılar, sen de onları satacaksın. Barış süreci bitti, hepiniz öleceksiniz, ilk kurban sensin’ şeklinde konuştu. Tekrar beni yan uzattılar. Makat bölgeme kazma sapıyla zorlamada bulundular. Birisi kafamdaki poşeti çekiyor, birisi testislerimi sıkıyordu. ‘Silahlar nerede’ diye soruyordu. Sonra birisi boğazıma silah dayayıp Arapça bir şeyler söyledi. Ben baygınlık geçirdim. Kendime gelince araçtaydım ve kafamda çuval vardı. Aynı adamlar bana tokat atıyorlardı. Tahminimce üç kişiydiler.”