Baydemir'e dava üstüne dava açılıyor

Yaptığı konuşmalar nedeniyle Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında toplam 12.5 yıl hapis istemiyle iki ayrı dava açıldı.

DİYARBAKIR - Yaptığı konuşmalar nedeniyle Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında toplam 12.5 yıl hapis istemiyle iki ayrı dava açıldı.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Roj TV'ye yaptığı açıklamada, PKK'ya 'Silahlı Kürt muhalefeti' dediği gerekçesiyle Baydemir hakkında başlattığı soruşturmayı tamamladı. İddianamede, Baydemir'in 'suçu ve suçluyu övme'yle 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama' suçlarını işlediği gerekçesiyle beş yıl hapis istemiyle yargılanması istendi. Savcılık, suçun basın yoluyla işlendiği için istenilen cezanın artırılarak 7.5 yıla çıkarılması talep etti. Savcılık, Baydemir'in geçen yıl aralık ayında Londra'daki bir halkevinde,
Abdullah Öcalan'ın posteri altında yaptığı açıklama nedeniyle başlattığı soruşturmayı da sonuçlandırdı. Baydemir hakkında 'Terör örgütünün propagandasını yapmak'tan beş yıl hapis istendi. Önceki gün de "Diyarbakır bir kaledir, düşmez" sözleri nedeniyle Baydemir için 4.5 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı.