Baydemir'e göre PKK muhalefet

Son dönemde yoğunlaşan terör eylemleri ve sokakta yaşanan gerginlik Avrupa Parlamentosu'na uzun süredir unuttuğu Kürt sorununu tekrar hatırlattı.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Son dönemde yoğunlaşan terör eylemleri ve sokakta yaşanan gerginlik Avrupa Parlamentosu'na uzun süredir unuttuğu Kürt sorununu tekrar hatırlattı. AP milletvekillerinin Strasbourg'a davet ettiği Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, AP'ye sunduğu raporda, PKK'yı "Kürt muhalefeti diye tanımladı ve son olayların ise Abdullah Öcalan'ın sağlık durumuna dayalı haberlerden kaynaklandığını öne sürdü.
AP Karma Parlamento Komisyonu'nda 20 parlamentere hitap eden ve sorularını yanıtlayan DEHAP'lı Baydemir, Avrupa Birliği'nin de terör örgütleri listesinde yer alan PKK için "Kürt muhalefeti" derken, sokak olaylarını Öcalan'a bağladı. Baydemir, şöyle konuştu: "Türkiye'de çok önemli bir nüfus Öcalan'a büyük sempatiyle bakmakta. Bir o kadar önemli nüfus da antipati beslemekte. Son birkaç gündür Türkiye'de meydana gelen sokak gösterileri Öcalan'ın kötü sağlık durumuna dayalı haberlerden kaynaklanıyor.
'Federal çözüm' sorusuna yanıt yok
Kürt muhalefeti ve Türk Silahlı Kuvvetleri, silahlı mücadelenin sona erdirilebilmesi için aynı anda silah bırakılması gerekli. Türkiye'de tansiyon en üst düzeyde ama bu doğum öncesi sancı da olabilir. Eğer Türkiye'nin demokratikleşme dinamikleri sizlerin etki gücünüzle birleşirse 3 Ekim'le beraber demokratikleşme süreci daha da derinleşecektir."
Çeşitli toplumsal sorunlarda 'sivil nüfus'un karşı karşıya geldiğini anlatan Baydemir, "Türk-Kürt kavgası çıkmasından endişe duyuyoruz. Birileri böyle bir kavga çıkmasını cesaretlendiriyor" dedi.
Yunan parlamenter Paniayiotis Beglitis'in "Federal çözüme nasıl bakarsınız? Öcalan için ne yapabiliriz?" sorularına Baydemir'den yanıt gelmedi. AP Başkanı Josep Borrell'le de görüşen Baydemir, ardından da Brüksel'de AB Komisyonu yetkilileriyle bir araya geldi. Baydemir, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'e de raporunu verdi.
Komisyon, şiddete dayalı yaklaşımların sonuç vermeyeceği görüşünü tekrarladı. Sokak olaylarına değinen komisyon yetkilileri, durumun 'ciddi ölçüde endişe verici' olarak görüldüğünü iletti ve 'acil yatışma gerektiğini' ifade etti. Gerekli değerlendirmelerin İlerleme Raporu'nda yer alacağı da komisyon tarafından vurgulandı.
'PKK yasal zemine çekilmeliydi'
Baydemir'in raporunda "Devlet otoriteleri Kürt muhalefetini tamamen silahsızlandıracak ve onları yasal siyasete dahil edebilecek politika geliştirememiştir" denilirken şu önerilerde bulunuluyor:

 • Anayasa, kültürel ve siyasal farklılıkları yok sayan yasaklayıcı hükümlerden arındırılmalı.
 • Yurtdışında ve dağda bulunan yurttaşların geri dönmeleri için hukuksal düzenleme yapılmalı.
 • Kürtçe, eğitim müfredatına alınmalı.
 • Köy koruculuğuna son verilmeli.
 • Cezaevlerindeki şartlar iyileştirilmeli.
 • Seçim barajı düşürülmeli.
 • AB fonları 'pozitif ayrımcılık' çerçevesinde bölgeye aktarılmalı.
  Sözleri incelenecek
  İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in Strasbourg'daki konuşması nedeniyle mülkiye başmüfettişi görevlendirerek Diyarbakır'a gönderdi.


  • http://www.radikal.com.tr/7570497570490

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.