Baydemir'in soruşturma tepkisi: Mevzu zulüm

Baydemir'in soruşturma tepkisi: Mevzu zulüm
Baydemir'in soruşturma tepkisi: Mevzu zulüm
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, KCK operasyonu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında "küfürlü sözler" sarf eden Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında soruşturma başlattı.


Başsavcılık, Diyarbakır’ın da aralarında bulunduğu 11 ilde düzenlenen KCK operasyonunda gözaltına alınan belediye başkanları ve partililerle ilgili Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır İl Başkanlığı önünde düzenlenen basın açıklamasında Başkan Baydemir’in konuşmasındaki küfürlü sözleri nedeniyle soruşturma başlattı. Başsavcılığın, TCK’nın 301. maddesi olan "Türklüğü, Cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama" uyarınca soruşturmayı başlattığı öğrenildi. Soruşturmanın ardından dava açılması durumunda Baydemir, 3 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak.


BAYDEMİR: MEVZU SORUŞTURMA DEĞİL, ZULÜM

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, KCK’ya yönelik gerçekleştirilen operasyonda belediye başkanlarının gözaltına alınmasıyla ilgili yaptığı açıklamada küfür ettiği için hakkında soruşturma açılması üzerine, “Tek bir kelime ile hayırlı olsun. Mevzu benim hakkımda açılan bir soruşturma mevzusu değildir, mevzu benim vermiş olduğum yanıtlar değildir. Mevzu bir zulümdür” dedi.
Diyarbakır’da KCK operasyonunda 23 kişinin tutuklanmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir bugün merkez Sur, Bağlar, Kayapınar belediyeleri ile İHD şubesini ziyaret etti. Belediye çalışanları tarafından çoşku ile karşılanan gören Baydemir, küfür ettiği için, hakkında TCK’nın 301’inci maddesinden soruşturma açılmasını değerlendirdi. Baydemir, “Tek bir kelime ile hayırlı olsun. Hiç bir sorun yok. Mevzu benim hakkımda açılan bir soruşturma mevzusu değildir, mevzu benim vermiş olduğum yanıtlar değildir. Mevzu bir zulümdür. Bir zulüm var şu anda” diye konuştu.

 

‘ADIM ADIM POLİS DEVLETİ’

Şırnak’ta çatışmada öldürülen 2 PKK’lının cenazelerinin taşınması sırasında cenazelerinin tekmelenmesi ve yerde sürüklenmesi görüntülerine atıfta bulunan Baydemir, şöyle konuştu:
“1994’teki zulüm tekrarlanıyor. O fotoğrafa bakmak lazım, bir başka fotoğrafa daha bakmak lazım. İnsanlık bir kez daha yerde sürükleniyor. Ben açık söylüyorum. Türkiye halkına, Türk halkına seslenmek gerekiyor. ‘Susma, sustukça sıra sana gelecek.’ Bu kentin bütün dindarları, bütün laikleri, bütün sosyalistleri, bütün liberalleri bu zulüm hepimizedir. Ne olursak olalım, fikrimiz ne olursa olsun, bu zulüm hepimizedir. Ve yarın bir başkasının kapısı çalınacak. Adım adım polis devletine doğru gidiyoruz, götürülüyoruz. Hiç kimse bunu açılım maçılımla da izah edemez. Artık hiç kimse bizi kandıramaz. Biz bunu kabul etmiyoruz.” (dha)