Bayındırlık operasyonu

Müsteşar yardımcısı
Bayındırlık Bakanlığı'ndaki yolsuzluklara ilişkin operasyonda, müsteşar yardımcısı Sedat Aban ile Yapı İşleri Genel Müdürvekili İlkutlu Gönülal da dahil, 14 bürokrat daha dün gözaltına alındı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'ndaki
ihale yolsuzluklarına yönelik başlatılan
'Vurgun Operasyonu', aralarında müsteşar yardımcısı Sedat Aban ve Yapı İşleri Genel Müdürvekili İlkutlu Gönülal'ın da bulunduğu 14 bürokratı vurdu. Gözaltına alınanların sayısı, dün 28'e yükseldi.
Bayındırlık Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği 17 ihaledeki yolsuzluk iddiaları üzerine başlatılan operasyon, zanlı ifadeleri ve elde edilen yeni kanıtlar çerçevesinde bakanlık bürokratlarını da kapsayacak şekilde genişletildi. Ankara DGM Savcısı Cengiz Köksal, dosyada adı geçen bürokratlardan 14'ü ile söz konusu ihaleleri alan firmalardan altı kişinin gözaltına alınması için dün polise talimat verdi. Polis, Aban ve Gölülal'ın da aralarında bulunduğu 14 bürokratı, bakanlıkta gözaltına aldı. Ayrıca altı firma yöneticisi de Emniyet'te sorguya alındı.
Bu kişiler arasında Simko İnşaat Limited Şirketi'nin sahibi, Kızılay Şubesi Başkanı Ünal Fırat ile ortağı Muhterem Amcaoğlu'nun da bulunduğu kaydedildi.
Soydan'ın arkadaşı
Dün gözaltına alınan bakanlık bürokratları arasında Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nde genel müdür yardımcısı olan Erdal Kaya, Mehmet İnce, şube müdürleri Mehmet Dikmen, Mehmet Ali Sargın, Yapım Daire Başkanı Bahri Doğan, mühendis Selim Özcan ve Hatice Saygın olduğu öğrenildi.
Genel müdür yardımcısı İnce'nin ihale komisyonunun da başkanı olduğu; diğerlerinin de ihale ve yeterlilik komisyonlarının üyeleri olduğu belirtildi. Bu arada beş gündür gözaltında bulunan Fethi Soydan'ın bakanlıktaki arkadaşı Taner Erdemli'nin bulunduğu; Erdemli'nin, Soydan'la aynı
odada görev yaptığı öğrenildi.
Bakanlıktaki ihale yolsuzluğu çetesine üye olmakla suçlanan Sedat Aban'ın, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'ndaki görevine Şerafettin Elçi döneminde mühendis olarak başladığı öğrenildi. Hızla yükselen Aban'ın, DYP-CHP hükümetleri döneminde üst düzeyde görev istediği belirtildi.
Terfi isteği reddedildi
Aban'ın Onur Kumbaracıbaşı döneminde Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'ne atanması için aracılar koyduğu, ancak bakanın bu talebi reddettiği bildirildi. Adnan Keskin döneminde de müsteşar olmak için aracılar kullandığı öğrenilen Aban'ın, Keskin'e gelen uyarılar üzerine amacına ulaşamadığı öne sürüldü. Yolsuzluk iddiaları
için 'Allah'tan Marksistler' diyen Bakan Koray Aydın ise Aban ve ekibiyle çalışmaya devam etti.
Bakan Türk:Zıtlaşma yok
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, 'Vurgun Operasyonu'na siyasi bir nitelik verilmemesini istedi. ANAP ile MHP arasında zıtlaşma olmadığını belirten Türk, "Üç partinin ortak tutumu bu çeşit soruşturmaların, nereye varırsa varsın yürütülmesini kolaylaştırmaktır" dedi.