Bayındırlık 'Vurgun'u

50 trilyonluk yolsuzluk
Ankara DGM Savcısı Cengiz Köksal, sabah saat 06.00'da Bayındırlık binasına girerek Yapı İşleri'nin ihale dosyalarına el koydu. 'Vurgun Operasyonu'nda, 50 trilyonluk yolsuzlukla suçlanan sekiz kişi gözaltında.
Pırlanta Şirketi
Organize Suçlar'da sorgulananlar arasında Pırlanta Şirketi'nin sahibi Mustafa Eriş ile Yapı İşleri'nin şube müdürlerinden Ahmet Kenan Bozokalfa da var. Bayındırlık Bakanı Aydın, "Savcıya yardıma hazırız" dedi.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - DGM Savcısı Cengiz Köksal, dün sabah 06.00'da Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'na 'ihale baskını' yaparak dosyalara el koydu. Köksal'ın "Mavi Akım kadar, belki daha önemli" dediği vurgun kapsamında 17 ihaleye fesat karıştırılarak 50 trilyon liralık vurgun yapıldığı öne sürüldü.
Operasyon kapsamında, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nde şube başkanı olan Ahmet Kenan Bozokalfa, şube şefi Fethi Soydan ve Pırlanta İnşaat Şirketi sahibi Mustafa Eriş'in de aralarında bulunduğu sekiz kişi gözaltına alındı.
'Vurgun Operasyonu', yaklaşık iki ay önce İçişleri Bakanlığı ve Ankara DGM Başsavcılığı'na aynı anda yapılan bir ihbarla başladı.
İçişleri Bakanlığı, Pırlanta İnşaat Şirketi'ni suçlayan ihbarı Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanılığı'na iletti. Ankara DGM'nin koordinesinde operasyon başlatan polis, iddiaları incelemeye aldı. Polis, söz konusu şirketin Hoşdere Caddesi'ndeki bürosunu da izlemeye başladı.
Şirket komisyon alıyor
Dosya üzerinde yapılan inceleme ve istihbarat çalışmalarında, Mustafa Eriş'in sahibi olduğu Pırlanta İnşaat Şirketi'nin Bayındırlık Bakanlığı'nın açtığı ihalelerde diğer şirketlere komisyon karşılığında aracılık yaptığı belirlendi. Şirketin ilk belirlemelere göre; Çorum, Rize, Hatay, Kayseri, Bitlis, Kastamonu, Osmaniye, Mersin, Isparta, Aksaray, Karabük, Bartın, Çanakkale, Ağrı ve Bilecik'teki devlet hastanesi, adliye binası, hükümet konağı, jandarma hizmet binası ve sağlık ocağı ihalelerine komisyon karşılığı aracılık yaptığı tespit edildi. Fesat karıştığı saptanan 17 kamu ihalesinin toplam değerinin, 50 trilyon lirayı aştığı belirtildi.
Şirkette iki bürokrat
Bu arada, Bayındırlık Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nde şube müdürü olarak görev yapan Ahmet Kenan Bozokalfa ve şef Fethi Soydan'ın, sık sık şirketin Hoşdere'deki bürosuna gidip ihalelere giren diğer şirket yöneticileriyle toplantı yaptığı belirlendi.
Operasyon kapsamında dün sabah şirket sahibi Mustafa Eriş, şirket çalışanları Mithat Eşmeli, Fırat Küçük, Hanife Çakal, Hayri Olcer, Zeliha Çopur ile Ahmet Kenan Bozokalfa ve Fethi Soydan gözaltına alındı. 'Çete kurarak ihaleye fesat karıştırmak'la suçlanan sekiz zanlı, sorgulanmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ne götürüldü.
Sabah 06.00'da
Operasyonu yürüten Ankara DGM Savcısı Cengiz Köksal, dün sabah Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'na polisle birlikte baskın düzenledi. Sabah 06.00'da bakanlığa gelen Köksal, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği ihale dosyalarına el koydu. Soruşturma kapsamında, bakanlığın son 10 yılda gerçekleştirdiği tüm ihalelerin incelemeye alındığı öğrenildi. DGM Savcısı Cengiz Köksal, vurgunun boyutlarıyla ilgili olarak, "Mavi Akım kadar, belki de daha önemli" dedi.
Çark nasıl işliyor?
Pırlanta İnşaat Şirketi'nin, bakanlığın açtığı ihalelere katılan şirketlerle bağlantı kurarak, "İhaleyi almak istiyorsanız bize gelin" dediği öğrenildi.
İhaleye katılan şirket yöneticilerini bakanlık bürokratlarıyla buluşturan şirketin, bu iş için yüzde 8-10 komisyon aldığı belirtildi. İhalelerin anlaşmalı şirketlere verilmesini sağlayan bakanlık bürokratlarının, diğer şirketlerin ihale dosyalarındaki belgeleri yok edip, şartnameye uymadıkları gerekçesiyle elenmesini sağladıkları kaydedildi.
Müsteşar da hedefte
50 trilyonluk vurgun iddiasına muhatap olan Bayındırlık Bakanlığı'nın müsteşarı Ali Helvacı da Yargıtay'ın yakın takibinde. Ancak MHP'li Bakan Koray Aydın, müsteşarı hakkında soruşturma açılmasına bugüne kadar izin vermedi.
Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, ilk olarak KKTC'deki bir yol yapım ihalesine
fesat karıştırıldığı iddiasını soruşturmak için, yasa gereği Bakan Aydın'dan soruşturma izni istemiş, Aydın bu istemi geri çevirmişti. Başsavcı da bunun üzerine, izin vermeme kararının kaldırılması istemiyle Danıştay'a başvurmuştu. Danıştay'ın kısa süre önce Kanadoğlu'nun bu itirazını reddettiği öğrenildi. Yargıtay Başsavcısı ikinci olarak Bolu'daki otoyol yapımlarıyla ilgili usulsüzlük iddialarının peşine düşmüş ve müsteşar Helvacı hakkında bu nedenle ayrı soruşturma izni verilmesini istemişti. Bakan bu istemi de geri çevirince Başsavcı da yeniden Danıştay'a gitmişti. Bu dosya halen Danıştay'da bulunuyor.