Baykal: AB, ne önerdi açıklayın

CHP lideri Deniz Baykal, dün Kırıkkale'nin ilçelerinde CHP'li belediye başkanlarını ziyaret etti.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

KIRIKKALE - CHP lideri Deniz Baykal, dün Kırıkkale'nin ilçelerinde CHP'li belediye başkanlarını ziyaret etti. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, önceki gün MÜSİAD toplantısında söylediği, "AB'den bize bazı Türkiye'yi bölmeye dönük talepler oluyor, ancak biz bunları reddettik" sözlerini değerlendiren Baykal, şunları söyledi:
"Başbakan 'AB'nin bazı tezleriyle Türkiye'yi parçalamaya çalıştığını' söyledi. Bu iddia çok çarpıcı. Başbakan'ın bu tespiti hangi bilgilerle yaptığını bilmiyorum. Ama Başbakan, böyle bir değerlendirme noktasına hangi bilgi ve önerilerin getirdiğini herkesle paylaşmalı.
Eğer 6 Ekim raporu ve 17 Aralık kararına dayanarak bu açıklamayı yapıyorsa, geç kaldı. Biz, o zaman bu konudaki rahatsızlıklarımızı ortaya koymuştuk. Erdoğan, 6 Ekim raporu için 'Doğru ve dengeli' demiş, 17 Aralık kararını ise 'AB Bayramı' ilan etmişti. Başbakan şikâyet yerine, bunları muhataplarıyla müzakere etmeli.
Başbakan, dış politikada iç siyaset kaygısıyla hareket etme çelişkisinde. İktidar, AB konusunda ciddi bir açmaz içinde. Başbakan AB konusunda teslimiyetçi bir tavır sergiledi. Bu tavır değişikliği, AB raporundaki özerklikle mi, yoksa Öcalan'ın yeniden yargılanması kararıyla mı ilgili? Acaba Başbakan bunlara fırsat vermemek mi istiyor? AB'nin bizden istediği ve bizim reddettiğimiz yeni konular mı var? Bunları derhal açıklamalı."


    http://www.radikal.com.tr/7443327443320

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.