Baykal: AB politikamız yanlış

CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin, Avrupa Birliği (AB) politikasının yanlış olduğunu ileri sürdü. Baykal, partisinin dünkü grup toplantısında, hükümeti şöyle eleştirdi:

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin, Avrupa Birliği (AB) politikasının yanlış olduğunu ileri sürdü. Baykal, partisinin dünkü grup toplantısında, hükümeti şöyle eleştirdi: "AB, Türkiye'ye dolaylı yollardan yavaş yavaş 'Tam üye olma düşüncesini bir kenara bırakın, özel statü içinde AB ile ilişki kurmayı düşünmez misiniz?' demekte. Türkiye'ye tarihin en büyük haksızlığı yapılmakta. 40 yıl tam üye olacağı iddiasıyla oyalanan Türkiye'nin gittiği yerin Avrupa değil, Avrupa'nın kenarında ikinci sınıf bir ülke olduğu ortaya çıktı.
17 Aralık'taki kararda ucu açık müzakere var. Özel statü lafı işte o ucu açık lafından çıktı. O zaman bunu söyledik, ama kimse duymak istemedi. Türkiye, en haklı olduğu davada 'Hayır' demesini bilemedi. 3 Ekim'de Ankara Anlaşması'nı onaylayacağız. Gayrimeşru saydığımız Rum yönetimini meşru muhatap kabul edeceğiz."
Baykal, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, Öcalan kararı için de şunları söyledi: "Hiç kimse, 'Bu ne biçim karar' diyemedi. Ben, 'Bu karar, terör konusunda hüküm vermekten aciz bir anlayışı yansıtıyor. PKK'dan terör örgütü, Öcalan'dan da terör örgütü lideri olarak söz edemiyor' dedim. Ama kimse sesini çıkarmadı.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, 'AİHM'nin terör karşısındaki aciz kararını not ettik' dedi. Bizim hükümet not mot edemedi. Türkiye yanlış yönetiliyor."
Çorbacıoğlu, CHP'li muhaliflerin sözcüsü
Öte yandan, muhalif milletvekilleri, kendilerine bir sözcü seçmek için önceki akşam Meclis'te buluştu. Toplantıya 14 milletvekili katıldı. Katılımın az olmasına sinirlenen Berhan Şimşek'in terk ettiği toplantıda, muhalifler, Yüksel Çorbacıoğlu'nu sözcü seçti.


    http://www.radikal.com.tr/7472267472260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.