Baykal: ABD cezalandırıyor

CHP lideri Baykal, Şırnak'ta 13 şehit veren taburla, 12 kişinin katledildiği Beşağaç Köyü'nü ziyaret etti. Baykal, "Ermeni tasarısında ABD'nin hedefi Türkiye'yi cezalandırmak, ülkedeki 70 milyon mahkûm edilecek" dedi.

BATMAN/ŞIRNAK - CHP lideri Deniz Baykal, bayramın ilk günününde 13 güvenlik görevlisinin şehit edildiği Gabar Dağı'ndaki Seslice Taburu'yla 12 kişinin katledildiği Beytüşşebap ilçesi Beşağaç Köyü'nü ziyaret etti. Deniz Baykal, "türkiye acınızı paylaşıyor. Türkiye'de kardeş kavgası tezgahlamak isteyenler var. Buna izin vermeyelim." dedi.
Baykal, dün özel uçakla Batman Havaalanı'na geldi. Kendisini Şırnak'a götürecek helikopteri beklerken açıklamalarda bulunan Baykal, bölgede çok acı olayların yaşandığını belirterek, "Şırnak ve Beytüşşebap'taki olaylar, bütün Türkiye'yi sarstı. Bu bölgede yaşayan insanlara destek vermek için buradayız. Bayramlaşmalar dayanışma günlerdir. Maalesef 72 milyon, bu bayramı buruk olarak kutluyor. Bunlar bir daha olmasın. İnşallah bir daha bu tür olayları yaşamayız. Bölge illeri içinde Batman'ın huzurlu bir il olması bizi sevindiriyor" dedi.
'Birbirimizi defterden silemeyiz'
Kuzey Irak'la ilgili son gelişmeleri de değerlendiren Baykal şöyle konuştu: "Toplumun arasına düşmanlıkların girmemesi gerek. Eğer bu toplumun arasına düşmanlık girerse maazallah. Bakın, Kuzey Irak'ın haline? Birbirimizle anlaşmayabiliriz? Görüşlerimiz farklı olabilir. Ama hiçbir zaman birbirimizi defterden silmemeliyiz. Teröre bulaşmamamız lazım. Barış ve kardeşliği egemen kılmalıyız. Kimse kimsenin inancına, dinine ve imanına karışmamalı. Herkes eşit, herkes kardeşçe, birlikte olmalıdır."
'ABD, Türkiye'yi cezalandırıyor'
Baykal, sözde Ermeni soykırımını tanıyan yasa tasarısının ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nden geçmesinin ardından, hedefin Türkiye'ye cezalandırmak olduğunu söyledi. Baykal, "Şayet bu karar çıkarsa, hepimiz fişleneceğiz. Türkiye'yi mahkûm edecekler. 72 milyonluk Türkiye'de Arap, Kürt ve Türk demeden herkesi ama herkesi damgalayacaklar. Maalesef dostumuz gözükenler, fırsatı buldukça üzerimize geliyorlar. Terörü el altından besliyorlar. Ermeni, terör ve diğer sorunların peş peşe gelmesi de böyle" diye konuştu.
Daha sonra helikopterle Şırnak'a hareket eden Baykal, Gabar Dağı'ndaki İkizce Komando Taburu'na gitti. Askerlere başsağlığı dileğinde bulunan Baykal, daha sonra helikopterle 12 köylünün öldürdüğü Beytüşşebap ilçesi Beşağaç Köyü'ne indi.
'Türkiye acınızı paylaşıyor'
Beşağaç'a alınan çok sıkı güvenlik önlemleri altında inen CHP lideri Baykal'ı köylüler karşıladı. Köylülere başsağlığı dileğinde bulunan Baykal şunları söyledi: "Hepinizin bayramını kutluyorum. Bir süre önce yaşanan acı olay nedeniyle 12 kişi hayatını kaybetti. 72 milyon şehitlerimizin acısını yaşıyor. Bayramı gidip neşeli bir şekilde kutlamak yerine, başsağlığı dilemek için geldim. Bütün Türkiye acınızı yüreğinde yaşatıyor. İnşallah sayenizde memleket çatışma ortamını geride bırakacak. Sayenizde inşallah 1000 yıldır olduğu gibi bundan sonra da birlikte yaşayacağız. Memleketin doğusu, batısı, güneyi, kuzeyi 1000 yıldır hep beraber yaşıyoruz. Aramıza nifak sokmak isteyenlere izin vermeyelim. Bunca yıl beraber olduk. Bundan sonra da beraber olacağız. Türkiye'de kardeş kavgası tezgâhlamak isteyenler var. Buna izin vermeyelim."
CHP Genel Başkanı Baykal, köydeki görüşmelerinin ardından helikopterle Batman'a, oradan özel uçakla da Ankara'ya döndü.