Baykal: ABD de karşı çıkmadı, operasyon başlasın

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ABD'nin ilk kez Başkan düzeyinde Kuzey Irak'a yönelik askeri müdaheleye karşı çıkmadığını belirterek, hükümete çağrı yaptı. Baykal, "Bulunduğumuz noktada iktidara 'artık yeter gereğini yap' diyoruz. Perde arkasında başka danışıklı dövüş yoksa, tablo Türkiye'nin müdahelesine yardımcı olacak bir tablodur" dedi.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ABD'nin ilk kez Başkan düzeyinde Kuzey Irak'a yönelik askeri müdaheleye karşı çıkmadığını belirterek, hükümete çağrı yaptı. Baykal, "Bulunduğumuz noktada iktidara 'artık yeter gereğini yap' diyoruz. Perde arkasında başka danışıklı dövüş yoksa, tablo Türkiye'nin müdahelesine yardımcı olacak bir tablodur" dedi.

Baykal dünkü grup konuşmasında şu mesajları verdi:

'PKK AMERİKA'NIN DÜŞMANDIR' SÖZÜ ÖNEMLİ: Başkan Bush'un PKK'yı bir terör örgütü ve ABD'nin düşmanı olarak ilan etmesini, ben önemsemek istiyor ve ciddiye almak istiyorum. Bu çok temel bir angajmandır. PKK Irak'ın, ABD'nin ve Türkye'nin düşmanı ise bu bizim mutlaka değerlendirmemiz gereken çok önemli bir dayanak noktasıdır. Bunu boş bir söz olarak kabullenmek doğru değildir.

'MÜDAHELE ETMEYİN' DEMEDİ: Türkiye'nin bu konuda yaşadığı sıkıntılar ve yükselen toplumsal tepki ve kendisini gösteren müdahele kararlılığı Amerikan Başkanı bu görüşmede aleni olarak 'sakın ha müdahele etmeyin' demediğini de tespit ediyor. Şimdi ABD Başkanı Türkiye'de yükselelen kararlılığı görerek Türkiye'ye aleni olarak açık olarak müdahele etmeyin dememiştir.

ABD'DE MÜDAHALEDE KENDİSİNE ROL BİÇMİŞ: Gene ABD başkanın 'herhangi askeri müdahele de işbirliği, müdahele konusunda istihbarat paylaşması, müdahele konusunda ortak çalışma lazım' diyor. Bu ABD başkanının 'evet müdahele olabilir' demesi anlamına geliyor. ABD kendisine rol biçmiş müdahelede.

TEPKİLERİ YUMUŞATMAK İÇİN TÜKETİLMEMELİ: Türkiye'nin başbakanın kamuoyuna 'biz Irak'a müdahele edeceğiz' demesi artık müdahele fikrinin ABD tarafından reddedilebilir olmasından çıktığını göstermektedir. Orada bir terör örgütü var, o örgüt Türkiye ve ABD'nin düşmanıdır. Bu kabuller değerli ve önemlidir. Bu kabulleri önemli değerli hale dölüştürmekte mümkündür, bu kabulleri Türkiye'nini tepkilerini yumuşatmak için tüketmekle de mümkündür.

CİDDİYE ALINMASI GEREKİR: Genelkurmay ikinci başkanı oraya boşuna gitmiş olamaz. Hiçbir sonuç vermeyecek siyasi temasın bir unsuru olarak orada genelkurmay ikinci başkanının bulundurulması ciddiye alınmaması düşünülemez. Başta iktidar olmak üzere her kesimi her yetkiliyi her kurum yöneticisinin asker sivil herkesin artık geldiğimiz noktada gelişmelere seyirci kalamayacağımızı idrak etmesini bekliyorum.

SAMİMİYETE İHTİYAÇ VAR: Bizim artık samimiyete ihtiyacımız var. Türkiye'ye karşı bu dolaylı saldırı bu kadar pervasızca sürdürülemez. Bu tutarsız tablonun bedelini Türkiye ödüyor. Irak bundan rahatsız değil, Barzani bundan rahatsız değil, Barzani Irak'ta yaşanan ABD'nin de şikayeti yok ama Türk halkın şikayeti var. Türk hükümeti bu tabloya seyirci kalamaz hale gelmek zorundadır. Önümüzdeki dönemde bu konuda ciddi bazı gelişmeler ortaya çıkar, bunun sorumluluğunu bu hükümet taşıyamaz.

SAVSAKLAMA DEĞİL ÇÖZMEYE DÖNÜK OLMALI: Yapılacak olayın göstermelik, savsaklamaya yönelik değil, çözüm üretici kalıcı anlayışla yapılmalıdır. Bu konunun çözülmesi için Türkiye'nin Irak'ta istikrarlı bir yönetim ortaya çıkana kadar, Irak'lı yetkililer sorumluluklarını elde edene kadar Türkiye Irak'la sınırını bir güvenlik koridoru belirlemeli. İçinde bulunduğumuz teslimiyetçi ruh halinden çıkmamız lazım. Haklılığımız söylenmiştir, hedeflerimiz söylenmiştir. Haklılığımız anlaşılmıştır şimdi gereğinin yapılamsı lazım. Bunun gereğini iktidar yapacaktır. Toplum, bu milli hedef etrafında kenetlenecektir.

YAKINDAN İLGİLENMELİ: Türkiye Kuzey Irak'la yakından ilgilenmelidir. Oraya ekonomik, sosyal iletişim amaçlı girişimler yapılmalı, Kuzey Irak Türkiye'ye dost olması sağlaması. Kürtçe, Arapça yayın yapılması lazım. Oradaki gençler Türkiye'de okutulmalıdır. Irak'la ilişkimiz Habur'un tekelinden çıkaracak çok yönlü ticari tedbirleri de ele almak lazım. Ekonomik ticari ilişkiler askeri önlemlerle birlikte ele alınmalı.

GEREĞİNİ YAP: Bulunduğumuz noktada iktidara, artık yeter gereğini yap diyoruz. Ortam hazırdır her şey yapılmıştır. Millet ve Meclis üzerine düşeni yerine getirmiştir. Şimdi gereğini yerine getirme zamanıdır. Bunu yapacağına inanarak bekliyoruz. Bir muhalefet gayretkeşliği içinde değiliz. Perde arkasında başka danışıklı dövüş yoksa, tablo Türkiye'nin müdahelesine yardımcı olacak bir tablodur.

ANGAJMANI DEĞİRLENDİRİLMELİ: ABD bir askeri müdahele fikrine ilk kez başkan düzeyinde karşı çıkmamıştır. ABD Başkanı buna 'hayır' demedi. Müdahele ile ilgili işbirliği anlayışı kabul edilmiştir. Bu bir temel angajmandır. Sen de istihbaratını yap, ABD'nin istihbaratına güvenerk mi kendi güvenliğini sağlayacaksın? Niyetin varsa, her türlü imkan var. Eğer yerim dar demek istiyorsan o zaman ararsın. Ben bu tablonun dar bir yer olmadığını kollarını da bağlamadığı görüyorum. Bu tablonun değerlendirilmesi gerekiyor. (Radikal)