Baykal: AB'yle kriz olur

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP'nin çıkar çevrelerinin etkisinde kaldığını belirterek, AB'yle yapılan sözleşmelere aykırı düzenlemelerin AB -Türkiye ilişkilerinde yeni bir krize yol açacağını öne sürdü.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AKP'nin çıkar çevrelerinin etkisinde kaldığını belirterek, AB'yle yapılan sözleşmelere aykırı düzenlemelerin AB -Türkiye ilişkilerinde yeni bir krize yol açacağını öne sürdü. Baykal, imar ve çevre konusundaki yeni düzenlemelerdeki 'vahim' yanlışlıkları Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini açıklarken, imar affı yapıldığını öne sürdü.
Baykal dün CHP Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesinde, yeni TCK'yla ilgili değerlendirmelerde bulundu. TBMM'nin hızlı çalışması sonucu TCK'nın çıkarıldığını, zaman içinde yeni sorunlara göre yeniden düzenlenebileceğini ifade eden Baykal, uyarılarının ise AKP tarafından dikkate alınmadığını söyledi.
AKP'nin çevre ve imar konusunda mutabakatı bozarak iki önemli yanlış yaptığını dile getiren Baykal, şöyle devam etti: "Değişiklikler tehlikeli sonuçlar doğuracak nitelikli yanlışlar içeriyor. AKP zina, imar ve çevre konusunda mutabakatı bozup büyük sorunlar yarattı. Rant uğruna kent yaşamını allak bullak eden yanlışı düzeltmek için TCK'da yapılan düzenlemeyi, AKP uygulamaya sokmadı. Bir gizli imar affı çıkarıldı. TCK'nın içine yerleştirilen düzenlemeyle imar suçları affedildi."
Baykal, 'dar grupların telkin ve baskıları doğrultusunda hareket eden AKP iktidarının, ülkeyi imar skandalıyla yüz yüze bıraktığını' söyledi. Çevreyle ilgili düzenlemenin de AB sözleşmeleri ve Anayasa'ya aykırı olduğunu kaydeden Baykal, çevre suçlarının telafisinin mümkün olmadığına dikkat çekti. Baykal, yasayla çevre kirliliğinin iki yıllık süreyle suç olmaktan çıkarıldığını iddia ederken, "Zinada, binada, çevrede ihanet ettiler, darbeyi yediler" dedi. Baykal, AB ile ilişkilerde çevre konusunun yeni kriz konusu yaratacağını öne sürdü ve bu düzenlemenin altında da çıkar çevrelerinin yattığını söyledi.
CHP lideri Baykal, iktidar ve muhalefetin bundan sonraki ilişkilerinin hangi boyutta olacağı sorusuna şu yanıtı verdi: "İktidarla ilgili kuşkular arttı. Biz peşin fikirlerle iktidarla ilişkilerimizi ortak anlayış dışına çıkardık, diyemeyiz. Yarının ne getireceği belli olmaz. Ama bu süreçte iktidar, güven vermiyor. Bundan Türkiye'nin doğası, imar düzeni, kentleri zarar görecek."