Baykal: Asker kullanılacak gün bugündür

Cumhurbaşkanı Gül'le görüşen Baykal kurmaylarına "Bunların bir şey yapacağı yok. Kamuoyunu oyalamaya çalışıyorlar" dedi.

ANKARA- CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ,dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çankaya köşkünde yaptığı görüşmenin ardından kurmayları ile yaptığı kısa bir değerlendirme yaptı. Kurmaylarına Gül ile yaptığı görüşmeye ilişkin izleminlerini anlatan Baykal "Bunların bir şey yapacağı yok. Kamuoyunu yatıştırmak için zaman kazanmaya çalışıyorlar" değerlendirmesini yaptıktan sonra gazetecilerin karşısına geçerek, Küzey Irak'a operasyon yapılmasını gerektiğini belirterek "Asker kullanılacak gün bugündür" dedi.

"BUNLARIN BİR ŞEY YAPACAĞI YOK" Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı yarım saatlik görüşmenin ardından hiçbir açıklama yapmazken, kurmaylarıyla yaptığı değerlendirmede, "Bunların bir şey yapacağı yok, kamuoyununu yatışması için yine zaman kazanmaya çalışıyorlar" şeklindeki izlenimini aktardı. Bu değerlendirmeyi yapın Baykal daha sonra basın toplantısı ile görüşlerini kamuoyu ile paylaşmayı kararlaştırdı. Baykal, yaptığı basın toplantısında ise, "Asker bugünler için vardır, artık hedefimiz sadece PKK değil, onu himaye eden Barzani ve Talabani de olmalı. Eğer bu kararlılığı sergileyemezsek bölgenin büyük gücü Türkiye'nin hiçbir saygınlığı kalmaz" dedi.

GÜL'E HAYIRLI OLSUN

Baykal Gül'le görüşmesine başında ilk kez Çankaya Köşk'üne çıktığı için öncelikle Gül'e hayırlı olsun dileğinde bulundu ve hemen ardından "Çok güç bir dönemde göreve geldiniz" dedi. Baykal'ın bu girizgahına karşılık Gül'ün de, "Teşekkür ederim, evet gerçekten de haklısınız, çok güç bir dönemden geçiyoruz" yanıtını verdiği öğrenildi. Bunun hemen ardından CHP lideri, "Dün akşamki zirvede terörle mücadele ve bu konuda sergilenecek olan kararlılık açısından ne gibi sonuçlara vardınız?" sorusunu yöneltti. Gül'ün bu soruya karşılık bir süre suskun kaldığı, ardından, "Size genel çerçevede bilgiler vereyim" diyerek konuya girdiği bildirildi. Edinilen bigilere göre görüşmede Gül, son saldırı konusunda kendisinde olan teknik bilgiler konusunda da Baykal'a bilgi aktarırken, Baykal, liderler zirvesi toplanması ve bu yolla bir "Terörle Mücadele Milli Platformu" oluşturulması önerisini yineledi. Gül'ün görüşmede Baykal'a saldırı esnasında bazı TSK mensuplarının da örgüt tarafından kaçırıldığı yönündeki bilgiyi de ilettiği öğrenildi. Gül'ün ayrıca ABD'nin tavrında değişiklikler olmaya başladığının altını çizerek, "Başbakanın gezisinde sonuç alınabileceği" yönündeki umudunu aktardığı belirtildi.

Değerlendirmenin ardından basının karşısına geçen Baykal şu mesajları verdi:

"GÜN BUGÜNDÜR : Türkiye, silahlı kuvvetleri böyle günleri için hazırlamıştır. Zamanında kullanılmayan güç , güç değildir. Türkiye gücünü bir gün kullanmak zorunda olacaksa, o gün artık gelmiştir. Asker kullanılacak gün bugündür. Bu gücü kullanacak irade oluşturulmalıdır. Bu irade, milli irade olarak oluşturulmalıdır. Hükümetin iradesinin takviye edilmesi gerekiyorsa, hep beraber takviye etmeliyiz. Türkiye büyük gücünü kullanabileceğini göstermelidir. Güçlü ülke olmak demek, ulusal çıkarlar gerektirdiği zaman bazı ülkeleri, komşuları rahatsız edebilmek demektir. ABD, ulusal çıkarları için bütün dünyayı rahatsız ediyor. Irak'taki yerel otoriteler bizi rahatsız ediyor. Yaşananlar Türkiye'nin saygınlığını tehdit etmeye başlamıştır. Bu tabloyu hazmeden, kabul eden bir Türkiye'nin bu bölgede etkinliğini sürdürmesi güçtür. Derhal Türkiye'nin kararlılığını, etkinliğini hızla ortaya koyması gerektiğini düşünüyorum.

HAREKETE GEÇMEMENİN BEDELİ DAHA AĞIR : Bütün ülke ayaktadır. Herkes kendisini en ağır hakarete uğramış hissetmektedir. Bu tablo karşısında Türkiye’nin hareketsiz kalması, durumu geçiştirmeye yönelik bir tutumu sürdürmesi Türkiye’nin bölgedeki etkinliğinin, caydırıcılığının, ciddiliğinin çok ciddi sorgulanması sonucunu doğurur. Türkiye gereken reaksiyonu göstermek zorundadır. Türkiye Ortadoğu’da kolayca meydan okunabilen, hakarete mazur bırakılabilen, askeri öldürülen, kaçırılan, başbakanına hakaretamiz bir söylemle cevap verilen, PKK’nın terör örgütü olmadığını kolaylıkla ilan edilebilin bir konumda kalamaz. Bunu içimize sindirirsek, avutucu açıklamalarla bunlardan çok daha ağırlarına davetiye çıkarmış oluruz. Teslimiyetçi tavır, yeni husumetlerin tırmanmasına neden olur. Harekete geçmenin bedeli vardır ama harekete geçmemenin bedeli artık daha ağır , yüksek olacaktır. İhmalin, oyalanmanın, savsaklamanın çok ağır sonuçları olacağını ifade etmeyi görev biliyorum. İlgili herkesi uyarıyorum. Türkiye ayakta, infial içinde. Bunun gereği yapılmalıdır.”

TALABANİ’YE YANIT VERİLMELİ: Türkiye’nin potansiyelini kullanamaz durumda olduğumuzu görme fırsatını verirsek birilerine bunun çok ağır bedelleri olur. Hareketsizliğin bedeli, hareketin bedelinden daha ağırdır. Talabani ‘ kedimi bile vermem’ diyor. Üzüntü, infial, öfke beyanatlarıyla yetinemeyiz. Bu da geçer, hazmederler, denildiği anda Türkiye saygın konumda olmaktan çıkar. Hükümeti derhal gerekeni yapmaya çağırıyorum.

BARZANİ MEYDAN OKUYOR: Barzani Türkiye'ye meydan okuyor. Terör hızla tırmanmaya başlamıştır. Bu sadece Türkiye'nin verdiği kayıplarla ölçülebilir bir durum sergilemiyor. Terörün artık resmen, aleni olarak komşularımız tarafından himaye edildiği ortaya çıkıyor. Terör çevremizde resmen himaye edilir hale gelmiştir.Saldırıların hemen arkasından bunları yapan kuruluşun bir terör örgütü olmadığını Kuzey Irak'taki yerel otoritelerin ilan etme fütursuzluğu içine girmiş olmaları Türkiye'ye bir meydan okuma nitelliğindedir. Türkiye terörle mücadele konusunda giderek yalnız bırakılmaktadır. Türkiye'nin etrafındaki terör kuşatması yaygınlaştırılmaktadır. Türkiye'nin terörle mücadele politikası artık geçerliliğini kaybetmiştir. Türkiye'ye küstahça meydan okumalar yapılır hale gelmiştir.

GERÇEKLERİ BİLELİM : Yabancı ajanslar TSK mensuplarının rehin alındığını ifade ediyor. Bunun aydınlığa kavuşturulması gerekiyor. Ortaya çıkan tablo ne kadar acı olursa olsun, gerçekler bütün boyutlarıyla ortaya konmalıdır. Acımızın çapını, boyutunu bilmek istiyoruz. Terörün tehlikeli bir tırmanış içine girmesi, şehit sayısının hızla artması, terörün resmen himaye görmeye başlaması en iyi niyetli öneriler karşısında bile küçültücü cevapların verilmesi kabul edilemez.

BATAKLIK KURUTULMALI: Terörle mücadele politikasını yeniden tartışma ihtiyacı vardır. Başbakan kısa süre önce teröristlere, parlamentoya girin, diye çağrı yaptı. O anlayışla, çağrılarla, davetlerle, bunu önlemek mümkün değildir. Yaptığınız her öneri yeni terör saldırılarına güç katan bir dayanak oluşturuyor. Terör artık bu hükümeti aşmıştır. Milli platform, milli terörle mücadele politikası oluşturmalı, bu platformda iktidar, muhalefet, asker , sivil hep birlikte bulunmalıdır. Türkiye terörle mücadele etmiyor, teröristle ediyor. Teker teker mücadele sorunu çözmez .Terörü himaye eden, destekleyen bataklığı kurutmak gerekir. Açıkça terörü himaye eden ülkeler çevremizdeyken onların bu çabalarına göz yumarak teröristleri etkisizleştirecek bir mücadeleyi başarıya ulaştıramayız. Terörü himaye etmeyi caydıracak bir etkinliği sergilemek zorundayız. O zaman terörle mücadelenin yeni hedefleri de ortaya konmalı.

MİLLİ POLİTİKA ŞART:Sorunu terör diye nitelemek yetmez, önümüzdeki sorun PKK aracılığıyla Türkiye'ye yönelik bir örtülü savaştır. Tezkere hükümetin elindedir.Buna rağmen tezkerenin geçmiş olması terör tırmanışını frenlemeye yetmemiştir, hatta belki tersine hızlandırdığı düşünülebilir. Bu manzara karşısında yapılması gereken, derhal bu konunun milli platformda ele alınarak kapsamlı bir şekilde irdelemesi. Bütün dünyaya karşı Türkiye’nin tehdidi gerçekçi olarak algıladığını ve gereğini yapmak durumunda olduğunu, sözle yetinemeyeceğimizi ortaya koymak gerekir. Kimseyi gönül alarak idare edemeyeceğimizi kimseye hoş görünerek sonuç alamayacağımızı kavramak noktasına gelmiş olmalıyız.

GÜL’ÜN GÖRÜŞMELERİ YETERSİZ: Cumhurbaşkanı genel başkanlarla kısa görüşmeler planladı. Düşüncelerimi ifade ettim. Cumhurbaşkanının bu çalışmasının Türkiye’de terör karşısında milli politika oluşturulması açısından yetersiz olduğu görüşüne sahibim. Bu çalışmayı ancak terörle mücadele platformu için hazırlık çalışması olarak anlamak mümkündür.