Baykal: Atılan tokat, Başbakan'a

Eski milletvekili Mustafa Bayram'ın adamlarıyla birlikte Van Emniyeti'nden 'uyuşturucu ticareti' zanlısı oğlu Hamit Bayram'ı...

ANKARA - Eski milletvekili Mustafa Bayram'ın adamlarıyla birlikte Van Emniyeti'nden 'uyuşturucu ticareti' zanlısı oğlu Hamit Bayram'ı kaçırmasıyla ilgili skandalı incelemek için Van'a heyet gönderen CHP lideri Deniz Baykal, bu kentte 'devletin işgal edildiği' görüşünü yineledi.
Van'da yaşanan skandalla ilgili en sert tepki Baykal'dan geldi. Konuyu araştırmak üzere yardımcısı Cevdet Selvi başkanlığında bir heyeti Van'a gönderen Baykal, "Orada tokat atılan sadece polisimiz değil. Tokat polisin değil, hükümetin yüzünde patlamıştır, Başbakan'ın yüzünde patlamıştır ve kimse bunun farkında değil" dedi. Türkiye Ziraatçılar Derneği'ni ziyaretinde konuşan Baykal, şöyle devam etti:
"Eroin kaçakçıları Van Emniyeti'nden istediklerini alıp çıkmışlardır. Darp etmişlerdir. Ama emniyeti basanların hiçbiri darp edilmemiştir, en küçük bir mukavemet edilmemiştir. Polise zor kullanan Mustafa Bayram, kıytırık bir suçtan göstermelik olarak cezaevine gönderilmiştir. Bu manzara karşısında, bir bakan, saldırıyı düzenleyen kişiye telefon edip, 'geçmiş olsun' diliyor. "
'Bu kişiye ihale veren, bu iktidar'
1996 yılında Susurluk'ta meydana gelen kazadan sonra "Devlet kuşatma altındadır" dediğini anımsatan Baykal "Şimdi de açıkça söylüyorum: Van'da devlet işgal altındadır ve Ankara bu işle meşgul değildir, günlük yaşamını sürdürüyor. Çok acı bir manzaradır. Böyle bir şey olmaz.
Olursa, hesabını hükümet vermek zorundadır. Van Emniyet Müdürü'nü tayin eden bu hükümettir, Van'a vali tayin eden de bu hükümettir, Van'da bu kişiye polis lojmanlarını ihale eden de bugünkü hükümettir. Hiçbir şey olmamış gibi bir manzara var. Van uluslararası kaçakçılığın merkezi haline geliyor." dedi.