Baykal: Başbakanın bunalımlarına ayak uydurmam

CHP lideri kendisini siyasi kalpazanlıkla suçlayan Başbakan'a yanıt verdi: Ama Başbakanın zaman zaman kendisini gösteren ruh patlamalarından birisine dün tanık olduğumuzu görüyorum. Artık bunların benim üstümde bir etkisi yok. Çok özür dileyerek ifade ediyorum, Başbakanın bu sözlerini ciddiye almıyorum, önemsemiyorum.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, CHP'nin "damadı Berat Albayrak 29 yaşında devletten ihalesiz iş alan bir holdingin başına geçti, Bu holding Kuzey Irak'ta iş yapıyor" iddiasına yanıt verirken kullandığı "siyasi kalpazanlık" suçlamasına CHP lideri Deniz Baykal yanıt verdi. Baykal, Erdoğan’ın sözlerini ciddiye almadığını belirterek, "Bu sözler Başbakanın ruh halini gösteriyor. Bunalımlarına ayak uydurma niyetinde değilim" dedi. ATEK Eğitim Kurumları, 5 Iraklı çocuğu bütün masraflarını karşılayarak okutma önerisi ile Baykal'ın Irak çıkışına destek verdi.

Baykal, özel ATEK Eğitim Kurumları’nda düzenlenen Atatürk haftasında verdiği konferansın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Türkiye’nin çok ciddi bir dönemden geçtiğini, ve Erdoğan'la herhangi bir polemiğe girmek istemediğini ifade etti. Baykal, şunları söyledi:

"Herhangi bir tartışmanın tarafı olmak istemiyorum. Bir özel suçlama arayışı içinde değilim. Ama Başbakanın zaman zaman kendisini gösteren ruh patlamalarından birisine dün tanık olduğumuzu görüyorum. Artık bunların benim üstümde bir etkisi yok. Çok özür dileyerek ifade ediyorum, Başbakanın bu sözlerini ciddiye almıyorum, önemsemiyorum. Bu sözleri, Başbakanın ruh haline bağlıyorum. Üslubu belli sayın Başbakanın. Güzel bir sözümüz var: ‘Üslubu beyan aynıyla insandır’... Yani diyor ki; bir insanın üslubu onun kıymetidir. Başbakanın bunalımlarına ben ayak uydurma niyetinde değilim."

Çıkar çatışması iması

Baykal, bir ülkenin siyasi çıkarıyla, o ülkeyi yönetenlerin mali menfaatlerinin çatışır olmaması gerektiğinin belirterek, "Türkiye’nin bir siyasi gerilim ortamı yaşanıyor. Bu ortamda herkesin mali ilişkilerini ülkenin siyasi çıkarlarıyla çelişir olmaktan çıkarma sorumluluğu vardır. Zaten ülkeyi yönetenlerin yakınlarının mali ilişkileri çok özenle götürülmesi gereken bir konudur. Bu konulardaki yeni gelişmeleri şimdi gündeme getirmek doğru değil ama sayın Başbakan ilgilenirse birlikte bir konuşuruz bunları. Türkiye’ye anlatacağımız çok ciddi şeyler var" şeklinde konuştu.

Talabani ile gizli temas yok

Kuzey Irak’a açılımı nedeniyle Talabani’den tebrik mesajı alıp almadığı sorulan Baykal, şunları söyledi:

"Talabani’den bir tebrik mesajı iletilmedi. Yazılı bir metin gelmedi. Benim bir temasım olmadı. Arkadaşlarımız sürekli buradaki temsilcilerle temas ederler. Buraya AKP ile temas kurmak üzere gelmiş özel bir heyet var onlarla bizim hiç temasımız olmadı. Burada Ankara’da yerleşmiş bulunan diplomatik niteliklere sahip temsilciler benimle bir temas kurmadılar ama arkadaşlarımla teması oluyor. O temaslar sırasında bu konular ister istemez gündeme geliyor. Bu konuda bir değerlendirmeyi dinliyoruz. Tutanağı da var görüşmenin. Böyle bir mesajlaşma, gizli bir kanal söz konusu değil."

Baykal'ın eğitim önerisine destek

GS’lı futbolcu Ümit Karan, eski Gaziantepsporlu Volkan Aslan ve FB’li Kemal Aslan’ın da ortağı olduğu ATEK Eğitim Kurumları Koleji'nde Baykal'ı bir sürpriz bekliyordu. ATEK koleji yönetim kurulu başkanı Alpay Tahran, Baykal’ın önerisi doğrultusunda Kuzey Irak’tan 5 öğrenciyi Ankara’da ücretsiz okutmak istediklerini söyledi. Tahran, "Son açılımınız eğitim camiasından çok büyük destek gördü. Kalıcı çözüm sizin de dediğiniz gibi eğitimdir. Biz ATEK olarak ailelerini kaybetmiş 5 Irak’lı çocuğun birinci sınıftan 12. sınıfa kadar tüm eğitimini karşılamak istiyoruz. Irak’tan Kürt, Şii, Sünni, Türkmen ve Arap çocuklarından oluşacak 5 yavrumuzu buraya getirip özel masrafları da dahil, kendi çocuklarımız gibi eğitimlerini karşılamak için başvuracağız. Türkiye’deki bütün özel okul ve üniversiteleri de bu işe davet ediyoruz" dedi.

İlk adım atıldı

Tarhan’ın bu sürpriz açıklamasına üzerine şaşıran Baykal, "Ben buraya gelirken bu durumdan haberdar olmamıştım. Bana da sürpriz oldu. Bu çok önemli bir adımdır. Bu ilk adımın atılmasını yürekten kutluyorum" dedi.

Atatürk simge ve güvencedir

Baykal Atatürk'ü Anma Etkinlikleri çerçevesinde öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada ise Atatürk'ün geçmişte yaptıkları kadar ülkenin geleceği açısından da önemli bir güvence ve simge olduğunu söyledi. Atatürk'ün ölümünün üzerinden 69 yıl geçtiğini, her geçen gün kendisine daha çok sahip çıkma gereği duyulduğunu anlatan Baykal, şöyle dedi:

"Atatürk'ü unutturmak, etkisizleştirmek için çok yaygın çabaların içeriden, dışarıdan yürütüldüğü bir dönemin içinden geçmekte olduğumuz halde, Atatürk sevgisinin ülkemizde giderek yaygınlaştığına tanık oluyoruz.

İnsanlarımızın Atatürk'ü sadece geçmişteki başarıları dolayısıyla, bir minnet duygusuyla değil, geleceğe yönelik taşıdığı değeri dikkate alarak, şu anda karşı karşıya bulunduğumuz sorunlarda Atatürk'ü bir çözüm, dayanak noktası, gelecek için bir umut sayarak sevdiklerini unutmamak gerekir. Şu anda karşılaştığımız sorunlar bizi Atatürk'ü düşünmeye yönlendiriyor."(Radikal)