Baykal: Başbuğ doğru adrese gitti, çünkü başsavcı Erdoğan

Başbuğ'un ziyareti sonrası emekli paşaların bırakıldığına dikkat çeken Baykal, 'Bu davanın başsavcısı Başbakan'dır' dedi
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ergenekon soruşturması kapsamında iki emekli orgeneralin gö-zaltına alınmasından sonra, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Başbakan Tayyip Erdoğan’la görüşmesinden sonra komutanların serbest bırakıldığına dikkat çekerek, “Genelkurmay Başkanı doğru adrese gitmiştir, çünkü bu davanın başsavcısı Başbakan’dır” dedi.
Baykal, partisinin dünkü Merkez Yönetim Kurulu toplantısında Ergenekon soruşturması ile ilgili şunları söyledi:

Başsavcı Başbakan: insanların gö-zaltına alınmasında hukuki dayanak var mıdır, yok mudur? Yoksa bunlar niçin apar topar gözaltına alındı; varsa üç gün sonra niçin serbest bırakıldı. Önce gözaltına alma, sonra suç oluşturma fikri hâkim. Genelkurmay Başkanı, bu gözaltılar üzerine Başbakan’a gitmiştir. Eğer bu hukuki bir süreç ise Başbakan’ın bir etkisi olmamalıydı. Ama Genelkurmay Başkanı doğru adrese gitmiştir. Çünkü bu davanın başsavcısı Başbakan’dır. Genelkurmay Başkanı’nın bu girişimi sonrasında üst düzey komutanlar serbest bırakılmıştır.

Toplum uyutulmaya çalışılıyor: AKP’nin bu davayı muhaliflerini susturmak için kullandığı bir kez daha ortaya çıktı. Özellikle seçim döneminde toplumda korku yaratmak, AKP’ye karşı çıkacak bütün unsurları teker teker ortadan kaldırmak isteniyor. Ergenekon davasına destek olan çevreler serbest bırakılmaları anlayışla karşılamışlardır. Rütbesi ne olursa olsun herkesin üzerine gideriz anlayışı varsa, niçin bu serbest bırakılmalara tepki göstermediler. İlhan Selçuk ve Kemal Gürüz’ün bir terör örgütü üyesi olduklarına dair şu ana kadar herhangi bir delil ortaya konulamamaştır. İbrahim Şahin ile toplumun saygın insanlarını bir araya getirmek büyük yanlıştır. Toplum uyutulmaya, oyalanmaya çalışılıyor. 

İştahla yeni dalga bekleniyor: Bazı çevreler iştahla yeni dalgalardan bahsediyor. Hedefte medya ve siyasiler var. Önce belli haberler sızdırılıyor, arkasından yandaş medya tarafından bunlar isimlendiriliyor ve gözaltılar gerçekleştiriliyor. Özellikle bu davadaki hukuksuzluklara yönelik eleştirilerin bir etkisi olduğu anlaşılıyor. İstanbul Başsavcısı çağrılıyor, görüşülüyor. Hukuk dışı tutuklamalar ve iddianame ile karşı karşıyayız. 
Bu arada MYK kararına göre hükümete şu sorular yöneltilerek yanıtları istendi: “Kazılardan çıkan silahlar kimlere aittir. Herhangi bir eylemde kullanıldı mı? Nerede üretildi, kimlere satıldı, kimlerin üzerine kayıtlı? Silahlar hangi tarihte gömüldü, kazı yapılan yerdeki toprağın bitki örtüsünün durumu ne, çukurun derinliği ne kadar? Yenikent Belediye Başkanı’nın açıklamasına göre silahların bulunduğu alan Özel Harekât Dairesi’nin eğitim alanı. Gerçekte bu alan devlete mi ait?”

‘Mahallenin çakalları’
CHP’liler soruşturmayla ilgili tepkilerini dün Meclis’te de sürdürdü. Genel Kurul’da konuşan CHP’li Tayfur Süner, “İçişleri Bakanı (Beşir?Atalay) her şeyde olduğu gibi mahallenin çakallarıyla, mahallenin beyfendilerini birbirine karıştırıyor” dedi.