Baykal bayramı Şırnak'ta geçirecek

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, şeker bayramını 13 şehidin verildiği birlik ve 12 vatandaşın şehit olduğu Beşağaç Köyü'nde geçirmeye hazırlanıyor.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, şeker bayramını 13 şehidin verildiği birlik ve 12 vatandaşın şehit olduğu Beşağaç Köyü'nde geçirmeye hazırlanıyor.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da bayramı Antalya'da ailesiyle geçirmeyi planlayan Baykal, kurmaylarıyla yaptığı değerlendirme sonucunda tüm Türkiye'de büyük tepki uyandıran 13 şehide ilişkin bir girişimde bulunmaya karar verdi. Buna göre Baykal, daha önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ilk yurtiçi gezisinde ziyaret ettiği ve kısa süre önce 13 şehit veren Şırnak'taki 23. Jandarma Sınır Komutanlığı'na gitmeyi programına aldı.
Gazilerden etkilendi
Baykal'ın bu kararı almasında önceki gün yaptığı ve çok etkilendiği GATA'daki gazi ziyaretinin de etkili olduğu öğrenildi. Baykal'ın kurmaylarının Genelkurmay Başkanlığı'na yazılı başvuru yaparak Baykal'ın Şırnak'a gitme isteğini ilettikleri öğrenildi. Baykal'ın gezilerinde yanından ayırmadığı Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen de Baykal'ın girişimini doğruladı.
CHP'nin 1992 Eylül ayında yeniden açılması ve CHP'ye genel başkan seçilmesinden sonra Baykal 1993 yılbaşı gecesini işgal altındaki Saraybosna'da geçirmişti. Baykal, ertesi yılbaşında da Hakkâri'deki Üzümlü Sınır Karakolu'na gitmişti.
Şehit ailelerine ziyaret
CHP'nin bayramdaki bir başka etkinliği de şehit ailelerini ziyaret olacak. Genel Başkan Baykal'ın talimatıyla CHP milletvekillerinden oluşturulan heyetler, 18 şehit askerin değişik illerde bulunan ailelerine başsağlığı ziyaretinde bulunacak. Şehit ailelerine taziyede bulunacak CHP'liler ailelere 1500 YTL, çikolata ve Deniz Baykal'ın yazdığı taziye mektubunu verecek.