Baykal: Ben seçimi düşünmüştüm, Başbakan açılımı kastetmiş

Baykal: Ben seçimi düşünmüştüm, Başbakan açılımı kastetmiş
Baykal: Ben seçimi düşünmüştüm, Başbakan açılımı kastetmiş

Haymana?daki bazı Kürt köylerini gezen Baykal vatandaşlarla kucaklaştı. Baykal, ?Kimse kimliğimizle uğraşmasın? dedi. FOTOĞRAFLAR: FIRAT YURDAKUL / AA

CHP lideri Haymana'da bazı Kürt köylerini dolaşırken iktidarın erken seçimi göze alamayacağını söyledi
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan ile arasında 29 Ekim töreninde geçen sohbetin erken seçim sohbeti olarak yorumlanmasını değerlendirirken, “Bu iktidar seçimi göze alamaz” dedi. Başbakan’la konuşurken, ‘Yarın sizin ne yapacağınız belli olmaz’ sözünü bir seçim olasılığını düşünerek kullandığını anlatan Baykal, “Kafamda o vardı ama daha sonraki tartışmalardan anlıyorum ki Başbakan bunu bir seçim olasılığı olarak düşünmemiş, hatta kendi ifadesiyle ’Kürt açılımı’ konusunda böyle konuştuğumu zannetmiş” dedi.

Başkentte Kürt açılımı
Baykal, Ankara’nın Haymana ilçesine bağlı bazı Kürt köylerini dolaştı. 29 Mart seçimlerini CHP’nin kazandığı Yenice beldesinde bir inşaatın balkonuna çıkarak vatandaşlara seslenen Baykal, şöyle konuştu:
“Türkiye’de kökü, mezhebi, inancı ne olursa herkes eşitlik ve kardeşlik anlayışı içinde el ele yaşıyor. Kimsenin bizi birbirimize düşürmesine, bizi birbirimizi ters bakar noktaya çekmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz. Kimse bizi ‘sen Kürtsün’, ‘sen Alevisin’, ‘sen Arapsın’ diye ayırmaya kalkmasın. Bana ne olduğumu söylemek kimsenin işi değil, Başbakan’ın da işi değil. O Allah ile benim aramda. Sana ne?”
Konuşmasının ardından Yenice’den ayrılmadan gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Baykal, Erdoğan’ın Anıtkabir’de kendisiyle yaptığı konuşmayla ilgili ‘külliyen yalan’ demesini değerlendirirken şöyle konuştu:
“O gün yaşananlarla ilgili olarak aramızdaki konuşma basına doğru yansımıştır. Aramızdaki konuşma ile ilgili bir yanlışlığa ben tanık olmadım. Başbakan bana ‘Turlara devam mı?’ diye sordu. Ben önce neyi kast ettiğini anlamadım. ‘Anlamadım’ deyince ‘Yurt gezilerine devam mı?’ dedi. Ben de ’Evet, devam ediyoruz’ dedim. ‘İstanbul’dan geldim bugün. Önümüzdeki günlerde de İzmir’e ve Karaman’a gideceğim’ dedim. Sonra durdum ’Sizin yarın ne yapacağınız belli olmaz. O nedenle devam ediyoruz’ dedim. Başbakan da buna cevaben ’Evet doğrudur, her şey olabilir’ dedi. Aramızdaki konuşma bu. Medya bu konuşmayı bir erken seçim iması olarak ifade etti. Ben de konuşmamda ’Yarın sizin ne yapacağınız belli olmaz’ derken bir seçim olasılığını düşünerek öyle konuştum. O da doğrudur, kafamda o vardı ama daha sonraki tartışmalardan anlıyorum ki Başbakan bunu bir seçim olasılığı olarak düşünmemiş hatta kendi ifadesiyle ’Kürt Açılımı’ konusunda böyle konuştuğumu zannetmiş. Başbakan’ın daha sonra söylediği gibi ’Kürt açılımı’ kesinlikle orada telaffuz edilmemiştir. ’Ben onu söyledim’ diyor onu düşünmüş olabilir.”
Baykal, “Başbakan erken seçimden bahsetti diye bir açıklamam da yok” derken şöyle devam etti:
“Zaten o gün, o konuşmadan sonra Sayın Ertuğrul Özkök’le bir araya geldik. Ertuğrul Özkök ’Seçimi ne zaman düşünüyorsunuz’ dediği zaman ben bu konuşmayı Başbakanla yapmış birisi olarak ’2011 Mayıs’ında bekliyorum’ dedim. Başbakanın bir yanlış anlaması böyle bir seçim spekülasyonuna yol açtı. Şimdi gelinen noktada Başbakan gereksiz telaş içindedir. Seçimden çok korktuğu, erken seçimi göze alamayacağı bir kez daha görülmüştür.  Bir bardak suda fırtına koparılıyor. Bu konuşmanın da böyle yarı şakalaşma niyetinde yapılmış bir konuşma olduğu kanaatindeydim. Ama anlaşılıyor ki Başbakanın şaka kaldıracak bir durumu yok. Asabı çok gergin. Gereksiz bir tartışma. Olay bundan ibaret.”