Baykal: Böyle ancak kapıkulu seçilir

TBMM'de her yıl düzenlenen 23 Nisan özel oturumu bu yıl cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle gölgelendi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, kuvvet komutanları, yüksek yargı organları başkanları...

ANKARA - TBMM'de her yıl düzenlenen 23 Nisan özel oturumu bu yıl cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle gölgelendi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, kuvvet komutanları, yüksek yargı organları başkanları ve yabancı misyon şeflerinin izlediği dünkü oturumda sert çıkan CHP lideri Deniz Baykal, "Bu yöntemle onurlu bir cumhurbaşkanı değil aileye kapıkulu seçilir" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan'sa, AKP'lilerin masalara vurarak tepki gösterdiği Baykal'a "Milletim o ifadeleri nereye koyacağını bilir" karşılığını verdi.
Foto-toto girişimleri
23 Nisan kutlama törenlerinde AKP'nin anketinde ismi bulunan bakan ve milletvekilleri ön sıralarda durunca davetliler 'hangisi yeni cumhurbaşkanı' tahminleri yaparak 'aday toto' oynadı. Bir gazeteci törenden sonra TBMM Başkanı Bülent Arınç'a "Sayın Başkan, belki cumhurbaşkanı olursunuz, sizinle Meclis Başkanı olarak son kez bir hatıra fotoğrafı çektirebilir miyiz?" dedi. Arınç'ın yanıtı "O şartla olmamak üzere tabii ki fotoğraf çektirebiliriz" oldu. Başbakanlık muhabirleri de Erdoğan'a, 'son kez' hatıra fotoğrafı çektirmek istediklerini söyledi. Erdoğan teklifi kabul etti, ancak "Sizinle daha çok fotoğraf çektiririz" demeyi ihmal etmedi. Erdoğan, gazetecilerin, "Başbakanlıkta mı?" sorusunuysa gülerek, "Orasını karıştırmayın" diye yanıtladı.
Büyükanıt'a yanıt
Genel Kurul'daki 23 Nisan özel oturumunda konuşan Arınç, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili değerlendirmeleri için "Mesajımı anlamayanların algılama sorunu var" diyen Büyükanıt'a ismini anmadan şu yanıtı verdi: "Ülkemiz özgür bir tartışma ortamı yaşamaktadır. Bu tartışmaları zenginlik olarak görüyoruz. Kim Meclisimize mesaj göndermek için demokratik hakkını yasalar çerçevesinde kullanmışsa bilsin ki onların mesajı alınmıştır. Ancak seçim günleri geldiğinde, söz söyleme sırası Meclisimizin olacaktır. İşte o çıkacak karara saygı göstermesini bu kez biz bekliyoruz"
DYP lideri Mehmet Ağar, belirsizliği eleştirirken "Meclis, seçimi kimler arasından yapacağını dahi bilmemektedir; muhtemelen son dakikada ve muhtemelen basın mensuplarından sonra öğrenecektir" dedi. CHP lideri Baykal'sa, sözü cumhurbaşkanı seçimi sürecine getirerek şunları söyledi:
"Aday gösterme süresinin son iki gününe girmek üzereyiz. Ortada hiçbir ciddi aday yoktur. Seçimin Anayasa ile, demokrasiyle millete ve cumhurbaşkanlığına saygı anlayışıyla bir ilişkisi yoktur. Bu bir seçim değil tebligattır. Tek parti dikta rejimlerinde bile böyle bir uygulama olmamıştır. Bu yöntemle Türkiye'ye saygın ve onurlu bir cumhurbaşkanı değil, bir aileye kapıkulu seçilir."
Baykal'ın bu sözlerine AKP'liler sıra kapaklarına vurarak tepki gösterdi. CHP'lilerse alkışlarla liderlerine destek verdi. AKP'lileri teskin eden TBMM Başkanı Arınç ise Baykal'a "Seçilen milletvekilleri onurludur, seçecekleri cumhurbaşkanı da onurlu bir cumhurbaşkanı olacaktır. Bu ifadeleriniz yakışıksız ve çirkindir" dedi. Baykal'a kuliste yanıt veren Başbakan Erdoğan da "Baykal'ın yapısında uzlaşma yok. Parlamento çatısı altındakilere saygısızlık yaptı, hakaret etti. Sen bizden niye bekliyorsun? Buyursun kendisi de aday olsun. Veya başka adayları varsa onları çıkarsınlar" dedi.
'Bizi de susturmak istiyor'
Baykal'sa Genel Kurul'dan sonra, Erdoğan ve AKP'lilerin kendisine yönelik tepkilerini şöyle değerlendirdi: "El insaf, iki gün kaldı hâlâ aday belli değil. Bakanlar, milletvekilleri 'Başbakan bize kime oy vereceğimizi söyleyecek' demektedir. Bir anlamda karar bir kişiye teslim edilmiştir. Bu milletin bilmeye hakkı var. Meclis Başkanı'nın ifadesiyle çirkin olan bu cumhurbaşkanlığı seçiminin yöntemidir. Son anda aday açıklanma isteğinde 'Kepaze olacağız' korkusu var. Başbakan AKP'yi susturdu, bizi de susturmak istiyor. Böyle bir şey olmaz, olamaz."