Baykal: Bu bir örtülü savaş milli politika oluşturulmalı

Siyasilerin Hakkâri'deki PKK saldırısına tepkisi, "Artık sabır kalmadı, sınır ötesi operasyon yapılmalı" oldu. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, PKK aracılığıyla...

ANKARA - Siyasilerin Hakkâri'deki PKK saldırısına tepkisi, "Artık sabır kalmadı, sınır ötesi operasyon yapılmalı" oldu. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, PKK aracılığıyla Türkiye'ye karşı örtülü savaş yürütüldüğünü belirterek, "Türkiye, terörle mücadelesini bu anlayış içinde belirlemelidir" dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise hükümete "Cesur olun" dedi.
TBMM Başkanı Köksal Toptan: İçimizi kanatan bir saldırı. Başbakan Erdoğan Türkiye'ye yeni umutlar içeren mesajlar verdi. Ancak belli ki bu anlaşılmak istenmiyor. Son biriki gündür özellikle dün Kuzey Irak'tan, Bağdat'tan, Türkiye'den çok küçük bir kesim de olsa o kesimlerden yapılan ama Washington'dan da çok cılız da olsa Avrupa Birliği'nden de gelen sesler terörü cesaretlendiriyor. Terör, sadece Türkiye'nin değil, bütün dünyanın meselesi ama yine görülüyor ki terör kendilerine dokunmadığı zaman 'bana dokunmayan yılan bin yaşasın' dermiş gibi bazı ülkelerin sorumsuz hareketleri sürüyor.
Milletimiz; hükümetimizin, devletimizin atacağı adımları dikkatle izlesin. Öyle ümit ediyorum ki çok vakit geçmeden bu şehitlerimizin acısını dindirecek, hafifletecek karşılıklar mutlaka verilecektir. O nedenle tahriklere kapılmadan, dikkatli, sağduyulu, devlet gelişmelerini, devlet kararlarını beklemek lazım. Suhuletle, sakin ama onurlu bir şekilde gücümüzü kesinlikle zaafa uğratacak anlama gelmeyecek bir şekilde, tam tersine gücümüzü bütün ağırlıyla hissettirecek şekilde bunun karşılığı verilecektir.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal: Terör, artık hükümeti aşmıştır. Hükümetin terörle mücadele konusunda izlediği politikalar artık geçerliliğini kaybetmiştir. Türkiye'nin yeni, kapsamlı bir terör politikasına acilen, şiddetle ihtiyacı var. Bu, milli terör politikası olmalı. Hükümetin halen kendi başına terör tehdidine karşı etkili bir tutum geliştirme şansı ne yazık ki kaybolmuştur. Derhal, yeni bir milli platform oluşturulmasını ve milli bir terörle mücadele politikasının acilen iktidar, muhalefet, asker, sivil birlikte kararlaştırılmasını zorunlu görüyorum. Türkiye, teröristlerle teker teker çatışma içine girerek terörü etkisiz kılamaz. Terör bataklığını kurutmak zorundadır. Çevremizdeki bütün sorumlular, siyasi otoriteler, ülkeler Türkiye'ye yönelik terör saldırısını himaye etmenin kendileri için ağır bedeli olacağını görmelidir. Türkiye, bunu gösterme kararlılığı içine girmelidir. Terörü himaye edenleri yok sayarak, onların himaye ettiği teröristlerle mücadeleyi kabul etmek, bir tuzağa sürüklenmek demektir. Türkiye askeri müdahale konusunda tereddütlü, çekingen bir tutum sergileyerek caydırıcı olamaz. Olay, olağanüstü ciddiyet kazanmıştır. Karşı karşıya bulunduğumuz sorunu, terör olarak nitelemek yetersiz olmaya başlamıştır. Bir örtülü savaşın hedefi haline geldiğimizi kavramalıyız. PKK aracılığıyla Türkiye'ye karşı bir örtülü savaş yürütülmektedir. Türkiye, terörle mücadele hedefini bu anlayış içinde belirlemeli.
(Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, daha önce terör örgütüne, 'parlamentoya gir' çağrısına atfen) İflas etmiş, geçersizliği kanıtlanmış bir anlayıştır.
'Sınır ötesi gerçekleşmeli'
MHP Genel Başkanı Bahçeli: Hükümet, çok geç kalmamalı. Gerekli tüm temasları kurmalı ve hemen toplantıya çağrılmalıdır. Sayın Başbakan, arkasındaki yetkinin (tezkere) ne anlama geldiğinin idraki içinde olmalıdır. Sınır ötesi mutlaka gerçekleştirilmeli, bu kanlar yerde bırakılmamalıdır. Aksi takdirde Türk Silahlı Kuvvetleri alınmış olan bu yetkiye veya Türkiye Cumhuriyeti hükümeti almış olduğu bu yetkiye karşı bir basiretsizlik ortaya koyar ise o zaman yıllardır verilen mücadelenin anlamı kalmaz. Başkaları 'hedefe yaklaşıyoruz' diye gittikçe azgınlaşabilir. Bu sebepten dolayı medyamız haberleri verişte çok dikkatli olmalı.
Hükümet ve Genelkurmay doğru bilgilendirmeyle halkımızı aydınlatmalı. Türk halkı ise sabırlı, soğukkanlı hareket ederek başka türlü yanlışlara Türkiye'yi yönlendirmeyecek, davranışlara tahriklere kapılmadan, gerekli sonucun alınması için herkese, başta hükümet ve Silahlı Kuvvetler olmak
üzere herkese yardımcı olmalıdır.
'Artık gecikilmesin'
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer: Terör sorunu ertelenen zamanlara bırakılacak bir durum değildir. Bir yere girilecekse girilsin, gidilecekse gidilsin. Artık gecikilmesin. Saldırılar, Türküye Cumhuriyeti'ne ve onun kuruluş felsefesine de yöneliktir. Cumhuriyet'in bölünmez bütünlüğünü ortadan kaldırmayı da amaçlamaktadır.
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu: TSK'nın terörle mücadele konsepti değişmeli, üst düzey subaylardan kurulu, olağanüstü yetkilere ve inisiyatife sahip kişilerden oluşan mobil birlikler devreye girmelidir. Terör örgütünün taktiklerine benzer bir strateji uygulanmalıdır. 3. dünya savaşını önümüze koyanlar için TSK, tezkerenin hakkını derhal vermelidir.
DTP sessiz kaldı
Hakkari'deki saldırıyla ilgili olarak DTP suskun kalmayı tercih
ederken, Grup Başkanı Ahmet Türk, büyük acı duyduklarını belirtmekle yetindi.
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel: Bu kan akmaya devam edemez. Milletimizi her gün yasa boğmaya kimsenin hakkı yoktur. Devletimiz ne yapılması lazımsa yapmalıdır. Hem milleti yasa boğuyor hem devleti güçsüz gösteriyor.
'PKK silah bıraksın'
İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Hüsnü Öndül ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Yavuz Önen (Ortak açıklama): Ailelerin acılarını paylaşıyor, bu kanlı eylemleri şiddetle kınıyoruz. İnsan hakları savunucuları olarak tekrar ediyoruz. Silahlı yöntemler sorunların çözümüne çare olmaz. PKK'yı derhal silah bırakmaya davet ediyoruz. Sıkılan her kurşunun, patlayan her mayın' Türkiye'yi bir iç savaş ve çatışma ortamına doğru sürüklemesinden büyük kaygı duyuyoruz.