Baykal: Bu nasıl şeffaflık?

CHP lideri Deniz Baykal, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün "Türkiye yeteri kadar açık ve şeffaf bir ülke" sözlerine "Türkiye yeterince şeffafsa nasıl oluyor da Yargıtay ve MİT'e kadar bu kişiler ellerini uzatabiliyor" diye karşılık verdi.

TOKAT - CHP lideri Deniz Baykal, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün "Türkiye yeteri kadar açık ve şeffaf bir ülke" sözlerine "Türkiye yeterince şeffafsa nasıl oluyor da Yargıtay ve MİT'e kadar bu kişiler ellerini uzatabiliyor" diye karşılık verdi. Tokat'ın Görümlü beldesindeki 12. Kul Himmet Kültür ve Sanat Festivali'ne katılan Baykal, iktidarların görevinin muhalefete laf yetiştirmek olmadığını söyledi. Baykal şöyle konuştu:
"Türkiye yeterince şeffaf da, nasıl oluyor da ta Yargıtay ve MİT'e kadar bu kişiler ellerini uzatabiliyor. Oralardaki insanları etkilemek olanağı-nı nasıl bulabiliyorlar. Yeraltı dünyasının 'siyaset, ticaret' dünyasıyla kurduğu ilişkiler hâlâ etkinliğini sürdürüyor. Yaşanan olaylar, açıklanan telefon tutanakları ve her gün manşetlerde yer alan haberler Türkiye'nin bu bakımdan hâlâ nasıl çarpık ilişkilerin etkili olduğu bir durumda olduğunun göstergesidir."
Almus ilçe teşkilatı binasının açılışında da konuşan Baykal, hükümetin, Irak konusunda yapacağı yanlışa kendilerinin engel olduğunu belirterek "Hükümet, 65 bin ABD askerinin Türkiye'ye yerleşmesi ve Irak'a asker gönderilmesi için talepte bulundu. Irak'ta vatandaşlarımız rehin alınıyor, öldürülüyor. Asker gitseydi her gün bu sıkıntılarla karşılaşacaktık. CHP buna engel olmuştur" dedi.